REKLAMA
2.3 C
Siedlce
Reklama

50 lat gminy Siedlce – przeżyjmy to jeszcze raz

W tym roku gmina Siedlce obchodzi 50 lat istnienia.

Z tej okazji odbyła się gala, podczas której wręczono odznaczenia. W części artystycznej wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze”.

Podczas uroczystości jubileuszowej przyznano odznakę – Honorowego Obywatela Gminy Siedlce 2023, którą otrzymali: Janina Ewa Orzełowska, Adam Struzik, Krzysztof Tchórzewski i Waldemar Kraska. W imieniu marszałka Adama Struzika nagrodę odebrała Elżbieta Lanc.  

                      

Pośmiertnie odznaczono I naczelnika gminy Tadeusza Szczecha,    
I wójta – Zygmunta Wielogórskiego i Szczepana Ciekota.                                  

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 oświaty i nauki otrzymali:

Zofia Grzebisz-Nowicka, Maria Harke, Tadeusz Kacprzak, Hanna Przeździak, Marzenna Wyrębiak, Jerzy Soszyński.                                

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 działalności społecznej i samorządowej przyznano: Barbarze Myrsze, Markowi Plichcie, Wiesławowi Mazurowi, Andrzejowi Kozakowi,Mirosławowi Bienkowi.                            

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 i ratowania życia ludzkiego i mienia wręczono: Andrzejowi Dziewulskiemu i Andrzejowi Celińskiemu .                          

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023  i krzewienie tradycji i kultu religijnego otrzymała Róża Somla-Dembowska.                          

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 i obronności Ojczyzny
wręczono gen. Arkadiuszowi Szkutnikowi.

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 i działalności kombatanckiej otrzymał Janusz Malewicz.                              

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023 kultury i sportu przyznano

Wojewódzkiemu Ludowemu Klubowi Sportowemu „Nowe Iganie”, Stowarzyszeniu Kulturalno-Rekreacyjnemu „Żelkowiacy” i Olimp Stok Lacki.                                   

Odznakę Zasłużeni dla gminy Siedlce 2023  i inicjatyw gospodarczych i przedsiębiorczości otrzymali: Zentis sp.zoo, Elmo s.a., Bozamet, Gazda sp. z.o.o., Leszkowi Janiakowi.

Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie w 1973 roku zostaliśmy powołani jako terenowy organ administracyjny – mówi Henryk Brodowski obecny wójt gminy Siedlce.

Gminy zajęły miejsce gromad Rad Nadzorczych, które do 1972 roku były najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego.

Pierwsza siedziba urzędu gminy znajdowała się przy ul. Tadeusza Kościuszki 7 w Siedlcach – dziś jest to budynek Archiwum Państwowego w Siedlcach. Pierwszym naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech, który z rąk Mariana Romaniuka przyjął akt erekcyjny na podstawie którego powołano Gminę Siedlce.

Ciekawym zestawieniem jest fakt, że przez trzy kadencje rada gminy liczyła po 45 radnych, dopiero kadencja lat 1990-1994 zmniejszyła liczbę radnych do 22, aż do roku 2002, wtedy liczba radnych wynosiła już 15.

W skład gminy niezmiennie od lat wchodzi 35 sołectw, które formując nierozerwalne terytorium, otaczają miasto Siedlce dookoła.

W 1974 roku na terenie gminy działało aż 26 punktów bibliotecznych, 4 świetlice, 5 klubów Ruchu i 4 kluby Rolnika.  Obecnie gmina Siedlce posiada 1 bibliotekę i 4 filie, jeden Dzienny Dom Seniora i aż 19 świetlic wiejskich z 20-stą w budowie.

Po zmianach w marcu 1990 roku gmina działając poprzez swoje organy zaczęła wykonywać zadania własne oraz zlecone przez administrację rządową. Tym samym władze gminy przejęły na własność mienie i stanowiły o zarządzaniu.

Kolejna zmiana nastąpiła za rządu Jerzego Buzka w 1999 roku, kiedy to przywrócono trójstopniowy podział władzy.

Gmina swoją historią sięga czasów dawnych. Nazwisko pierwszego wójta Stanisława Maciuska zapisano w roku 1580. Natomiast po likwidacji Gromad od 1 stycznia I naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech. Następnie
Andrzej Kozak, Wiesław Mazur i Zygmunt Wielogórski, który od roku 1990 pełnił funkcję pierwszego wójta gminy Siedlce. Następnie zastąpił go Marek Plichta, po którym funkcję wójta przez 20 lat pełnił Mirosław Bieniek, aż do roku 2014 . W roku 2014 funkcję wójta gminy Siedlce przejął Henryk Brodowski i pełni ją do dziś.

Niezmiennie od 15 lat gmina Siedlce posiada własne logo, herb i flagę.
Herb gminy zawiera elementy godła Rawicz – znajduje się na nim siedząca na niedźwiedziu dziewczyna; biała flaga symbolizująca otaczające gminę rzeki, a także skrzyżowane szable będące nawiązaniem do bitwy rozegranej pod Iganiami.

Pruszyn słynie z najstarszej w gminie Siedlce parafii, zaś Stok Lacki z okazałego pałacu – położonym przy trasie z Siedlec do Łosic.  Kolejnym punktem historycznym na mapie gminny jest pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Iganiami.

– A miejscem, którym po stu latach na nowo możemy się pochwalić jest odnowiony w tym roku Dwór w Ostrówku – należący niegdyś do Stanisława Lipińskiego – mówił wójt Henryk Brodowski.

Przydrożne kapliczki, cmentarze parafialne, kościoły, miejsca pamięci i zabytkowe posiadłości pokazują jak bogata historycznie jest nasza gmina i jak ważna dla mieszkańców jest pamięć i tożsamość.

Choć w tym roku świętujemy 50 –lecie powołania Gminy Siedlce miejmy świadomość, że jej kultura, tradycja i historia sięga czasów o wiele bardziej odległych. Wieki średnie i pierwsze osady, grody i zasiedlenia. Czasy szlacheckie i rozwój okolicznych miejscowości, pierwsze dokumentacje i trwale budowle.

Poprzez czasy wojennego zniszczenia i upadku, aż do dni chwały i niepodległości. Każde wydarzenie zapisane w kartach historycznych regionu ukształtowało obecny obraz gminy.

Obecnie gmina Siedlce liczy ponad 19 tysięcy mieszkańców, którzy wiążą z naszą gminą swoje plany i nadzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Znaleźli zwęglone ciało w samochodzie. To prawdopodobnie poszukiwany Bogdan Cz. (aktualizacja)

W okolicy Osin, znaleziono spalony samochód, a w środku...

Obwodnica ma być wewnętrzna, ale potrzeba kasy z zewnątrz

Władze Siedlec planują budowę wewnętrznej obwodnicy. Jeśli dojdzie do...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Potrącenie pieszego na pasach

Przed godz. 17 samochód osobowy potrącił przechodzącego przez pasy...

Wypadek w Broszkowie (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie doszło do wypadku. Zderzyły się...

Powiatowy Dzień Edukacji w Węgrowie (zdjęcia)

W Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się dziś...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje