Bezpieczeństwo to jeden z tych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa, w który zawsze opłaca się inwestować. Mało kto wie jednak o tym, że program szkolenia z pierwszej pomocy można personalizować w taki sposób, by ten w możliwie jak największym stopniu odpowiadał wyzwaniom, przed którymi staje przedsiębiorstwo!
Dlaczego bezpieczeństwo w miejscu pracy ma tak duże znaczenie?
Przede wszystkim dlatego, że wypadki w miejscu pracy wcale nie należą do rzadkości. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku zgłoszono ponad 14 tys. osób poszkodowanych – co ciekawe, w tym gronie znalazło się też 40 pracowników, które doznały uszczerbku na zdrowiu świadcząc usługę pracy zdalnie.
W odniesieniu do 2022 roku, w skali ogólnopolskiej, zwiększył się też średni wskaźnik wypadkowości: z 0,82 do 1,00. Ze wszystkich tych wypadków, 32 zakończyły się tragicznie, a w 62 przypadkach doszło do urazów klasyfikowanych jako ciężkie. Stanowi to wzrost kolejno o 10 i 19 procent.
W jakich województwach zgłoszono najwięcej takich zdarzeń? W pierwszej trójce znajdują się:
- warmińsko-mazurskie,
- śląskie,
- opolskie.
Największy wskaźnik wypadkowości odnotowuje się w górnictwie i wydobyciu, gospodarce ściekowej i rekultywacji oraz w sektorze usług zdrowotnych i pomocy społecznej. Z czysto statystycznego punktu widzenia, za bardzo bezpieczny sektor rynku uchodzi segment informacji i komunikacji. Tu – na 1000 zatrudnionych – dochodzi tylko do 0,21 wypadku.
Jakie urazy dominują? Niepodważalnym „liderem” są kontuzje kończyn – łącznie odpowiadają za ponad 78% zdarzeń. Niepokoić może też spora liczba urazów głowy – tych jest aż 10%. Podium zamykają uszczerbki w obszarze tułowia i organów wewnętrznych.
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej – czego się nauczysz?
Jeśli skorzystasz z oferty sprawdzonej, godnej zaufania firmy, to program szkolenia można w dużej mierze personalizować. W trakcie szkolenia dowiesz się co zrobić kiedy dojdzie do:
- zatrzymania oddechu,
- utraty przytomności.
Kursanci poznają też podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w apteczce, a także dowiedzą się, jak stosować przenośny defibrylator AED. Takie profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy dla firm organizuje Centrum Ratownictwa.
Najlepsze firmy działające na rynku świetnie zdają sobie też sprawę z tego, że wybrane działalności gospodarcze, mogą być zainteresowane poszerzeniem programu szkolenia w taki sposób, by nieco większy nacisk był położony na przeciwdziałanie takim sytuacjom, jak np. poparzenia – w zależności od zagrożeń, jakie są dominujące w konkretnym przedsiębiorstwie.
Pamiętaj też, że najlepszym sposobem na ich wytypowanie jest nie tylko rozmowa z załogą i obserwacja, ale zlecenie pełnego audytu bezpieczeństwa wykonywanego przez firmę zewnętrzną.
Które firmy muszą zorganizować szkolenie z pierwszej pomocy?
Warto tutaj odwołać się do artykułu 209 Kodeksu Pracy. Oznacza to, że na każdej zmianie w przedsiębiorstwie musi znajdować się pracownik, który jest przeszkolony z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Gdyby doszło do niefortunnego zdarzenia, a kontrola Państwowej Inspekcji Pracy orzekłaby, że na terenie przedsiębiorstwa nie było pracownika z takimi uprawnieniami, to zasądzona może zostać kara nawet do 30 tys. złotych!
O wiele lepiej jest więc wysłać na kurs cały zespół – zwłaszcza kiedy działalność pracuje w trybie zmianowym.