REKLAMA
-3.3 C
Siedlce
Reklama

Ślimaki bezmuszlowe – jak pozbyć się tych szkodników?

Ślimaki bezmuszlowe atakujące rośliny w ogródkach, szklarniach, tunelach czy warzywnikach to najczęściej pomrowiki, pomrowy i śliniki. To najbardziej żarłoczne i trudne do zwalczenia szkodniki, ponieważ czasami do rozmnażania nie potrzebują nawet partnera, a jaja składa każdy osobnik (są obojnakami)! Nie tylko robią dziury w owocach i liściach, ale zjadają całe kiełkujące rośliny. Jak zwalczać ślimaki bez skorupki? Najlepiej łączyć kilka metod, które opisujemy w tym artykule.

Ręczne zbieranie ślimaków

Ślimaków nagich można się pozbyć, po prostu wyłapując znalezione osobniki. To najważniejszy sposób na ograniczenie ich inwazji w ogrodzie, ponieważ każdy ślimak składa setki jaj i daje początek kolejnemu pokoleniu szkodników. Ślimaki bezmuszlowe najczęściej wychodzą na żer nocą, wieczorem i wcześnie rano, a także w ciepłe, pochmurne dni. Ich nocny tryb życia bardzo utrudnia „polowanie”, dlatego warto posiłkować się pułapkami na ślimaki. 

A co zrobić ze schwytanymi szkodnikami? Najbardziej humanitarne wydaje się ich wyrzucenie z dala od ogrodu. Jednak wielu ogrodników… topi je w wiadrze z wodą.

Pułapki na ślimaki bez skorupek

Zarówno ślimaki bez skorupki, jak i te ze skorupką, łatwo dają się zwabić np. na liście sałaty lub kapusty. Stan pułapki trzeba sprawdzać co rano, a także w ciągu dnia (jeśli jest wilgotny i pochmurny), a złowione ślimaki natychmiast usuwać. W przeciwnym razie mogą – bardzo zadowolone z uczty – schować się gdzieś w zakamarkach ogrodu. Opóźnisz, a nawet uniemożliwisz im ucieczkę, jeśli dodasz do przynęty kilka granulek środka ślimakobójczego.

W sklepach ogrodniczych możesz też zakupić gotową pułapkę z atraktantem, czyli płynnym wabikiem. Jej konstrukcja uniemożliwia dostanie się do środka ptaków, jeży czy zwierząt domowych, za to nic nie powstrzyma przed wpełznięciem do jej wnętrza zwalczanych mięczaków. Jedna taka pułapka wystarcza do zabezpieczenia ok. 20 m2 powierzchni przez cały sezon.

Poza tym warto regularnie sprawdzać różne obszary w ogrodzie, w których lubią chować się ślimaki. Naturalne schronienia ślimaków bezmuszlowych to miejsca wilgotne i ciemne, np. pod donicami, w okolicach rynien i studni, w szparach i załamaniach ziemi. Dobrze też usuwać z ogrodu stosy gruzu, kamieni i liści oraz kosić wilgotne rowy.

Spulchnianie ziemi – sposób na jaja i młode osobniki

Ślimaki bezmuszlowe składają jaja w wilgotnych miejscach, np. pod opadłymi liśćmi i ściółką albo na niewielkiej głębokości w ziemi. Dlatego w ciepły, suchy i słoneczny dzień warto płytko spulchniać glebę pazurkami lub motyką. Sprawia to, że jaja i młode ślimaki pojawiają się na powierzchni, gdzie giną z powodu wysuszenia lub zjedzenia przed chrząszcze, jaszczurki, ptaki i inne drapieżniki.

Naturalni wrogowie ślimaków nagich

Chociaż ślimakami bez skorupek żywi się wiele drapieżników (m.in. żaby, ropuchy, jaszczurki, ryjówki, drapieżne chrząszcze), najłatwiej zaprosić do ogrodu ptaki. W tym celu umieść dla nich budki lęgowe. Specjalne zimowe domki można też postawić dla jeży.

Bariery mechaniczne

Rośliny szczególnie atrakcyjne dla ślimaków nagich (np. kiełkującą cukinię, sałatę, kapustę) można ochronić za pomocą różnych barier. W suche dni doskonale sprawdzą się w tym celu materiały sypkie np. mączka bazaltowa czy popiół (bonus: to naturalne nawozy). Pył oblepia ciała ślimaków i powoduje ich odwodnienie. Z kolei w czasie deszczowej pogody warto rozłożyć gruboziarniste materiały, przez które ślimakom będzie trudno się przedostać: bazalt granulowany (kolejny naturalny nawóz), plewy, igliwie czy skorupki jajek.

Środki ślimakobójcze (moluskocydy)

W ostateczności można też sięgnąć po preparaty ślimakobójcze, czyli moluskocydy w postaci granulek. Środki na bazie fosforanu żelaza (składnik pochodzenia naturalnego) uszkadzają wątrobotrzustkę mięczaków, a szkodniki przestają żerować, chowają się w kryjówkach, drętwieją i zamierają. Dzięki temu po ogrodzie nie walają się zwłoki ślimaków, co na pewno jest sporą zaletą działania tych preparatów. Jeśli zaś chodzi o syntetyczne moluskocydy, można wykorzystać środek zawierający metaldehyd. Substancja wywołuje gwałtowne wydzielanie śluzu, odwodnienie i odrętwienie, a w końcu i śmierć ślimaków.

Profesjonalne środki do zwalczania nieproszonych gości na swoich plonach, znajdziesz w ofercie wPolu.pl.

6 KOMENTARZE
  1. to normalne, to przyroda, ślimaki zawsze były, są i będa tak samo jak muchy czy inne owady, po co tępić?

    Odpowiedz moderated
  2. ptaki nie jedzą ślimaków bez muszli ale pomrów wielki owszem – ślimak bez muszli w paski, żywi się rozkładającą się materią (nie żywą częścią rośliny, dlatego niesłusznie nazywany jest szkodnikiem) oraz jako kanibal innymi ślimakami, to prawdziwy wróg ślimaków bez muszli w kolorach jednolitych które rzeczywiście pożerają nasze uprawy

    Odpowiedz moderated
  3. Ślimaki bezmuszlowe są obcymi gatunkami zawleczonymi, a przy tym inwazyjnymi i zagrażającymi równowadze naszego rodzimego środowiska. Nie ma więc co ich żałować, a trzeba bezlitośnie tępić!

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Siedlce: Maszyna przycisnęła pracownika

26 sierpnia na terenie jednego z zakładów pracy w...

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje