REKLAMA
2.5 C
Siedlce
Reklama

Preparaty przeciwgrzybicze dostępne w aptece – maść czy krem na grzybicę na skórze?

Wiele leków przeciwgrzybiczych można kupić w aptece bez recepty. Skłania to pacjentów do samoleczenia i rezygnacji z wizyty u lekarza. Jak właściwie dobrać preparat przeciwgrzybiczy i kiedy zgłosić się z problemem skórnym do specjalisty?

Czy to zmiana grzybicza? 

Grzybica skóry to choroba wywołana przez drożdżaki lub dermatofity. Najczęściej zmiany grzybicze umiejscawiają się na stopach i paznokciach, ale niekiedy problem dotyka również owłosionej skóry głowy, pochwy, sromu czy w jamy ustnej. 

Dermatofity stanowią fizjologiczny mikrobion człowieka. Nie mniej jednak w szczególnych przypadkach może dojść do ich nadmiernego namnażania się, co skutkuje powstaniem zmian skórnych. Grzyby lubią wilgotne środowisko, dlatego ich namnażaniu sprzyja noszenie nie przewiewnej odzieży i obuwia, a także stan osłabienia organizmu, m.in. antybiotykoterapia, ciąża, choroba nowotworowa, cukrzyca czy też AIDS.

Grzybica skóry umiejscawia się zwykle na stopach i dłoniach, głównie między palcami, ale także w fałdach skórnych, pod pachami, między pośladkami czy pod obfitym biustem. Panują tam idealne warunki do ich bytowanie – jest ciepło i wilgotno.

Jak zwykle wygląda zmiana grzybica? Nie trudno ją rozpoznać. Oprócz lokalizacji charakteryzuje ją specyficzny wygląd. Zmiany mają okrągły lub owalny kształt w rumianym kolorze, który jest bardziej intensywny na zewnątrz. Z biegiem czasu pojawiają się strupki. Charakterystyczny dla zmian jest również nieprzyjemny zapach, świąd, krostki lub grudki a czasami pojawiająca się wydzielina. Skóra w miejscu zainfekowania zwykle pęka i zaczyna się łuszczyć. 

Kiedy na skórze pojawia się zaczerwienienie w charakterystycznym kształcie można od razu zastosować maść na grzybicę skóry bez recepty. Kiedy mimo stosowania preparatu zmiana się pogłębia, a skóra pęka i łuszczy się warto zgłosić się z problemem do lekarza. Niekiedy konieczne jest specjalistyczne leczenie grzybicy skóry, które wymaga stosowania wielu leków jednocześnie. Zawsze warto skonsultować wszelkie zmiany skórne, które są nietypowe. Wizyta lekarska jest zawsze konieczna również w przypadku dzieci. Wiele leków bez recepty na grzybicę nie powinno być stosowanych u najmłodszych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Co ważne grzybica skóry jest zaraźliwa i dotyczy to zarówno samo przenoszenia się choroby i zajmowania przez dermatofity coraz to większej powierzchni, jak i zarażania innych osób.

Maść na grzybicę, krem przeciwgrzybiczy – co wybrać?

Krem przeciwgrzybiczy zawiera zwykle substancje, które działają grzybobójczo bądź grzybostatycznie w przypadku niektórych gatunków grzybów. Najpopularniejsze preparaty zawierają terbinafinę lub clotrimazol. Substancje te wykazują aktywność zarówno wobec drożdżaków, jak i dermatofitów. Typowa maść przeciwgrzybicza i przeciwbakteryjna dostępna jest jedynie na receptę. Natomiast mikonazol (Daktarin) wykazuje oprócz aktywności przeciwgrzybiczej również działanie przeciwbakteryjne na niektóre bakterie Gram-dodatnie. Szerszym działaniem niż przeciwgrzybicze charakteryzuje się również cyklopiroks z olaminą (Pirolam żel).

Leki na grzybicę znajdziesz tutaj >>

Inne preparaty na grzybicę

Na rynku dostępnych jest też wiele innych preparatów przeciwgrzybiczych. Dobiera się je w zależności od umiejscowienia zmian. Na grzybicę paznokci najskuteczniejsze będą lakiery do paznokci zawierające substancje grzybobójcze, na grzybicę miejsc intymnych globulki lub krem przeciwgrzybiczy. Leki na grzybicę jamy ustnej bez recepty występują zwykle w formie preparatów do płukania bądź sprayów.

Wiele preparatów wspomaga leczenie grzybicy. Są to m.in. preparaty na skórę o aktywności przeciwdrobnoustrojowej czy niwelującej potliwość. Często sięgają po nie panowie, u których latem potliwość jest mocno wzmożona, ale także przez cały rok podczas np. regularnych ćwiczeń czy treningów. Niekiedy uznawane są za leki przeciwgrzybicze dla mężczyzn bez recepty, chociaż nadają się również dla pań. Warto zatem pamiętać, że leczenie grzybicy to jedno, ale należy jej również zapobiegać, stosując puder czy spray do stóp na nadmierną potliwość, a także przestrzegać zasad higieny w miejscach publicznych.

Najczęściej czytane

Śmiertelne potrącenie. Sprawca uciekł

Po godz. 18 doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. Sprawca...

Są wyniki DNA zwłok w samochodzie

W spalonym wraku samochodu, odnalezionym 5 grudnia w lesie...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Żołnierz 18. Dywizji Zmechanizowanej strzelał z broni w miejscu publicznym

Do tego niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 stycznia w godzinach...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje