Niedawno zakończyło się Twoje małżeństwo, jednak nadal nie udało Wam się nawiązać porozumienia w kwestii tego, jak ma wyglądać podział majątku? Nic dziwnego – podział wspólnego majątku po rozwodzie budzi sporo emocji. Zobacz, co na temat podziału majątku mówią przepisy.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku]
Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda podział majątku po rozwodzie. Nic w tym dziwnego – niemal każdy, kto zdecydował się na rozwód, chce, aby sprawa o podział majątku zakończyła się jak najszybciej. Niestety, tego typu postępowanie może trwać kilka miesięcy, a nawet lat – w zależności od tego, jak bardzo skomplikowana jest dana sprawa.
Na to, jak będzie wyglądał podział majątku po rozwodzie, wpływa wiele czynników. Szczególnie istotne jest to, na jaki ustrój majątkowy zdecydowali się małżonkowie. Obecnie coraz więcej par wybiera różnego typu rozdzielność majątkową, co zdecydowanie ułatwia podział majątku. Jeśli jednak wybór padł na wspólnotę majątkową, nie ma się czym martwić – podział majątku wspólnego nadal może odbyć się na korzystnych dla stron warunkach.
W przypadku podziału majątku znaczenie ma również to, z jakim majątkiem osobistym małżonkowie wstępowali w związek małżeński. Czy w trakcie trwania związku rósł jedynie majątku wspólny, czy może także majątki osobiste? To wszystko ma dla sądu bardzo duże znaczenie.
Dodatkowo sąd bierze pod uwagę inne czynniki, jak postawa małżonków w trakcie trwania związku, ewentualne nałogi czy zachowania prowadzące do trwonienia majątku wspólnego. Nic dziwnego, że sprawy o podział majątku bywają bardzo złożone i długotrwałe.
Nie wiesz, jak podzielić majątek po rozwodzie? Zajrzyj tutaj: https://togethermagazyn.pl/jak-podzielic-majatek-po-rozwodzie/
Podział majątku po rozwodzie – przepisy prawne
Obowiązujące w Polsce przepisy szczegółowo regulują kwestie związane z podziałem majątku po rozwodzie. Informacji na ten temat można szukać w Kodeksie postępowania cywilnego. Wielu byłych małżonków zastanawia się między innymi nad tym, co podlega podziałowi oraz nad tym, czy podział majątku jest obowiązkowy.
Co podlega podziałowi po rozwodzie?
Zgodnie z prawem, podziałowi majątku podlega wyłącznie majątek wspólny małżonków. Zaliczają się do niego między innymi posiadane przez parę nieruchomości, wynagrodzenie za pracę, darowizny przekazane do majątku wspólnego czy dochody z majątku wspólnego.
Jednocześnie podziałowi nie podlega majątek osobisty małżonków, w tym przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb. Podziałowi nie podlegają również przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę.
Oczywiście zasady te są bardzo ogólne. W każdym przypadku kwestie te rozpatrywane są indywidualnie – jeśli chodzi o podział majątku, przepisy prawne stanowią dla sądu podstawę do podejmowania decyzji.
Czy podział majątku jest obowiązkowy?
Wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy można nie zgodzić się na podział majątku po rozwodzie. Tak naprawdę podział majątku nie jest obowiązkowy, jednak warto zdecydować się na jego przeprowadzenie. Pozostawanie we współwłasności z byłym małżonkiem z pewnością nie jest komfortowe, a w przyszłości może stać się przyczyną poważnym sporów.
Z drugiej strony – nie ma możliwości, aby nie zgodzić się na podział majątku. Jeśli jeden z małżonków złoży pozew w sprawie o podział majątku po rozwodzie, druga strona musi zgodzić się na takie postępowanie.
Dowiedz się więcej na temat tego, czy można nie zgodzić się na podział majątku po rozwodzie: https://zw.pl/czy-mozna-sie-nie-zgodzic-na-podzial-majatku-po-rozwodzie,150580
Podsumowanie
Jeśli chodzi o podział majątku po rozwodzie, przepisy prawne szczegółowo regulują wszystkie istotne kwestie. Nie dla każdego jednak skomplikowane zapisy są zrozumiałe – i trudno się temu dziwić. Właśnie dlatego większość osób, które planują sądowy podział majątku, decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnej. Takie wsparcie może okazać się niezwykle istotne – szczególnie jeśli przypuszczasz, że w Waszym przypadku sprawa o podział majątku będzie bardzo skomplikowana.