Książka zawiera biogramy i dzieje blisko dwustu siedleckich lekarzy, dzięki czemu stanowi obraz Siedlec w kontekście funkcjonowania medycyny, rodzin lekarskich, rozmaitych powiązań rodzinnych i zawodowych lokalnej społeczności medycznej.
Autor koncentruje się na lekarzach pracujących w Siedlcach w XX wieku. Przesłanką zaliczenia do grona siedleckich lekarzy przez Witolda Oknińskiego była dłuższa lub krótsza praktyka lekarska sprawowana w tym mieście, a nie Siedlce jako miejsce urodzenia. Ten kierunek zdecydowanie rozszerza perspektywę badań Autora, co czyni niniejszy słownik niezwykle interesującym dziełem. W książce ujęto także biogramy wybitnych lekarzy, profesorów medycyny i zarazem praktyków-klinicystów, którzy urodzili się w Siedlcach, ale ordynowali w Warszawie, nie zrywając kontaktów z miejscem urodzenia.
Ogromnym walorem książki jest fakt, że jest ona w całości oparta na dogłębnej, szeroko przeprowadzonej kwerendzie, co w wysokim stopniu poszerza naszą wiedzę o Siedlcach. Źródła do których dotarł Autor przynoszą wiele nowych, nieznanych do tej pory, cennych informacji, dopowiedzeń i ustaleń, które wyjaśniają i dopełniają historię naszego miasta. Dzięki niezwykle dokładnej i dogłębnej analizie źródeł książka przedstawia dane pozwalające na ustalenie listy lekarzy praktykujących w Siedlcach w XIX i XX wieku.
Spotkanie z autorem odbędzie się 7 września 2023 r. o godz. 18.00 w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.
– Wzbogacenie naszej wiedzy o tej ważnej grupie zawodowej jest niekwestionowaną zasługą badań autora. Wszak wiadomym jest, że lekarze cieszyli się od zawsze społecznym zaufaniem, wzbudzali szacunek, byli elitą intelektualną lokalnej społeczności, a ich praca była i jest niekwestionowanym dobrem bez którego człowiek nie może obejść się w życiu – mówi Ewelina Raczyńska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. – W perspektywie utworzenia jesienią 2023 roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie w Siedlcach słownik Witolda Oknińskiego staje się doskonałym źródłem wiedzy dla przyszłych lekarzy o tradycjach i spuściźnie swoich znakomitych poprzedników.
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach jest wydawcą książki autorstwa Witolda Oknińskiego pt. „Leczyli nie tylko siedlczan. Słownik biograficzny siedleckich lekarzy XX w.”.
W jaki celu powstała ta książka?
Żeby można zadać takie pytanie.
Chciałabym się dowiedzieć, którzy lekarze dokonywali aborcji.
Dlaczego?