W Lukowie funkcjonuje juz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dotychczas z numeru telefonu 112 mogli korzystac tylko posiadacze aparatów komórkowych. Telefonujacy pod ten numer slyszeli w sluchawce glos zglaszajacego sie dyzurnego Komendy Powiatowej Policji. Teraz nastepuja zmiany, bo numer ratunkowy juz wkrótce bedzie mozna wybierac z kazdego aparatu, a do wzywajacego w ten sposób pomocy odezwie sie dyzurny dyspozytor CPR.
W Komendzie Powiatowej Panstwowej Strazy Pozarnej przy ul. Partyzantów maja na razie siedzibe dyspozytornie PSP i SP ZOZ. Obie, dzieki zintegrowanej lacznosci, otrzymuja w tym samym czasie informacje o niebezpiecznych zdarzeniach, wymagajacych interwencji. Szybciej wiec moze dotrzec fachowa pomoc do osób jej potrzebujacych. Wkrótce do strazaków i ratowników medycznych dolacza sluzby policji.
– Na organizacje CPR z budzetu powiatu przekazano 100 tys. zl w latach poprzednich, a ostatnio jeszcze okolo 30 tys. – wyjasnia Janusz Koziol, lukowski starosta. – Nieodlacznym elementem lukowskiego systemu ratowniczego jest Szpitalny Oddzial Ratunkowy w SP ZOZ wraz z dwoma zespolami terenowymi w Adamowie i Stoczku Lukowskim. Remont i wyposazenie tego oddzialu kosztowalo 1,7 mln zl, z czego 1,2 mln zl pochodzilo z naszego budzetu. Wojewoda lubelski wspomógl nas, kupujac: dwie karetki, jeden ambulans i nieco innego sprzetu.
Z wyjasnien starosty wynika, ze na biezace utrzymanie CPR do konca roku bedzie potrzeba ok. 30 tys. zl i wydatki te zostana pokryte przez samorzad powiatowy. Stale koszty, tak jak dotychczas, beda tez ponosic KP PSP i SP ZOZ. – Liczymy, iz jeszcze w tym roku wojewoda zarejestruje nasze Centrum i od roku 2006 jego biezace funkcjonowanie bedzie finansowane z budzetu panstwa – zakonczyl J. Koziol.
Uroczyste otwarcie Centrum Powiadamiania Ratunkowego zorganizowano w piatek 3 czerwca, chociaz wczesniej juz przez miesiac wszystko testowano. Symbolicznego przeciecia wstegi wespól z komendantem powiatowym PSP, ml. bryg. Andrzejem Rusinkiem dokonal komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Józef Klajda. Na uroczystosci byli równiez obecni poslowie Ziemi Lukowskiej, przedstawiciele lubelskich wladz wojewódzkich, w tym takze reprezentanci Sejmiku Województwa Lubelskiego i Oddzialu Narodowego Funduszu Zdrowia, radni i urzednicy powiatowi oraz miejscy, ksieza kapelani jednostek strazackich i Szpitala Miejskiego w Lukowie. Wsród zaproszonych znajdowali sie wójtowie gmin powiatu lukowskiego oraz kierujacy najwazniejszymi zakladami i instytucjami w powiecie.
cpr luków
poprosze o bardziej sprecyzowany termin”wkrótce”?,kto bedzie dyzurnym dyspozytorem CPR?
lanie wody
z tego co wiem to lanie wody-przynajmniej tak mi mówil kolega. wyglada to zenujaco i nie ma czym sie chwalic
brak porównania np. z cpr w siedlcach