Siedlce wygraly V edycje Ogólnopolskiego Konkursu Mechatronicznego! Laureatami zostali czterej uczniowie Technikum Elektrycznego, podopieczni Slawomira Siewruka, nauczyciela automatyki i robotyki siedleckiego Centrum Ksztalcenia Praktycznego.
Pawel Switalski i Michal Wozniak ucza sie w klasie III Technikum Elektrycznego. Ich starsi koledzy, Krzysztof Tchórzewski oraz Pawel Cielma, to uczniowie V klasy tej szkoly. Pierwsze miejsce zajeli mlodsi, chociaz w szkole nie mieli jeszcze zajec z przedmiotów, którymi zablysneli podczas eliminacji.
– Chlopcy przychodza kilka razy w tygodniu na zajecia Kólka Mechatronicznego. Poza elektronika interesuja sie wieloma innymi zagadnieniami technicznymi, skladajacymi sie na mechatronike, te nowoczesna, interdyscyplinarna dziedzine wiedzy inzynierskiej – informuje Emil Baj, kierujacy Centrum Ksztalcenia Praktycznego w Siedlcach. – Uczniowie cenia sobie nasze zajecia, poniewaz maja okazje w praktyce zetknac sie z zadaniami technicznymi. W niektórych szkolach utworzono licea profilowane o specjalnosci mechatronicznej, ale zajecia ograniczaja sie tam do kredy i tablicy. Nikt tego nie lubi, a juz na pewno nie mlodzi ludzie. W naszym Centrum uczniowie pod okiem fachowców musza sami rozwiazywac problemy.
Rozegrane niedawno konkurencje konkursowe i blyskotliwe zwyciestwo siedlczan to najlepszy dowód, ze droga do sukcesów w dziedzinach technicznych to nie teoria i praktyka razem wziete.
Podopieczni Slawomira Siewruka, opowiadajac o przebiegu konkursu i zadaniach, jakie im przydzielono, nie ukrywaja, ze sie niezle napocili. – Poziom byl wysoki. Musielismy wykazac sie wiedza z: elektropneumatyki, pneumatyki, mechaniki, elektroniki i umiejetnosciami programowania komputerów sterujacych ukladami – mówia piatoklasisci: Krzysztof i Pawel. Podczas konkursu reprezentowali Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 (siedlecki „Elektryk”). Zajeli II miejsce. Ich mlodsi koledzy bronili barw CKP.
– Przygotowano po 4 zadania praktyczne. Autorem byl dr inz. Jerzy Gustowski, starszy wykladowca Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej Wydzialu Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Na wykonanie kazdego z nich mielismy po 45 minut. Pracowalismy w dwuosobowych zespolach. Nie dalo sie uniknac emocji, chociaz staralismy sie nie denerwowac – Krzysztof Tchórzewski przypomina konkursowe przezycia, gdy z: komputerów, dostepnych przetworników, czujników i gaszcza kabli oraz przewodów pneumatycznych mieli wykonac okreslone uklady automatycznego sterowania.
Sl. Siewruk chwali swych uczniów twierdzac, ze rozwój techniki wymaga od ludzi coraz wiekszej wiedzy. – W urzadzeniach automatyki odchodzi sie od rozwiazan mechanicznych, charakteryzujacych sie niewielka sprawnoscia. Teraz na kazdym kroku znajdziemy polaczenie elektroniki z mechanika i informatyka. To wlasnie w wielkim uproszczeniu mechatronika – wyjasnia nauczyciel.
Terminu tego po raz pierwszy uzyto w 1975 r., w japonskim koncernie Yaskawa Electric Corporation. Typowymi urzadzeniami mechatronicznymi sa dzis: aparaty fotograficzne, kamery video, drukarki komputerowe, odtwarzacze CD, kserokopiarki, nowoczesne sprzety AGD, silniki spalinowe w samochodach ze sterowaniem elektronicznym, obrabiarki sterowane numerycznie, roboty, ale równiez maszyny rolnicze nowej generacji i cale zautomatyzowane linie produkcyjne.
Wysokie wygrane mlodych siedlczan w ogólnopolskim konkursie, to sukces: uczniów, ich nauczycieli i kierownictwa siedleckiego CKP. Warto przy okazji przypomniec, ze placówka powstala na bazie warsztatów szkolnych Zespolu Szkól Zawodowych nr 1 w Siedlcach, ale szybko zyskala renome w regionie. Na zajecia praktyczne i kursy zawodowe trafia tu mlodziez nawet ze szkól znacznie oddalonych od Siedlec.
Tygodniowo przez Centrum przewija sie okolo 1.600 uczniów. Do ich dyspozycji oddano liczne, dobrze wyposazone pracownie i laboratoria. Zajecia prowadzi ponad 80 nauczycieli. Centrum zapewnia praktyczna czesc ksztalcenia w róznorodnych zawodach: od gastronomicznych poprzez samochodowe i mechaniczne po elektryczne, elektroniczne i informatyczne. Tu takze sa organizowane sa egzaminy z przygotowania zawodowego uczniów techników i zasadniczych szkól zawodowych.
– Zdajemy sobie sprawe z tego, ze, jak na ironie, w dobie dynamicznego rozwoju techniki w szkolach wszystkich szczebli coraz mniej czasu poswieca sie na wychowanie techniczne, a praktyke zastepuje sie teoria – podsumowuje dyrektor siedleckiego CKP, E. Baj. – Dlatego postanowilismy przeciwdzialac technicznej pauperyzacji spoleczenstwa i oprócz kól zainteresowan dla przyszlych techników przed kilkoma laty uruchomilismy „Twórcza Szkole Zastosowan Informatycznych”. W jej zajeciach moga uczestniczyc gimnazjalisci ostatnich klas oraz licealisci. Efektem jest m.in. to, ze nieprzerwanie od czterech lat nasi podopieczni zajmuja czolowe miejsca w opisywanym, ogólnopolskim konkursie mechatronicznym.