REKLAMA
1.5 C
Siedlce
Reklama

Ptaki

Czyzby miala sie urzeczywistnic wizja Alfreda Hitchcocka, który w jednym ze swoich filmów pokazal ptaszyska
atakujace i mordujace ludzi?
Przed filmowymi ptakami napadajacymi na mieszkanców trudno bylo uciec, schronic gdziekolwiek. Teraz groza nam nie tyle same ptaki, co plaga groznych i niebezpiecznych dla ludzi chorób, które te ptaki moga przywlec ze soba. Juz niebawem ptactwo zacznie przylatywac do naszego kraju, by tu przezimowac albo zrobic sobie tylko przystanek. Gesi, które przelatuja z Azji przez Syberie, Finlandie i Baltyk do Europy, moga byc zarazone ptasia grypa. Takze kaczki krzyzówki, czasami przylatujace do nas z Syberii lub Kazachstanu, by laczyc sie w pary z kaczkami europejskimi, moga przenosic ptasia grype. Ponadto na szlakach przelotów moga stykac sie ptaki lecace z Rosji z tymi, które wedruja do Polski. Wystarczy, ze wirus przekroczy granice, a dalszym jego roznoszeniem zajma sie chociazby rodzime wróble. Dalej wirus rozprzestrzenia sie juz szybko na rodzime hodowle kurczat, kaczek, gesi. Jedynym ratunkiem w sytuacji, gdyby doszlo do zarazenia, jest wybicie calych stad. W 2003 roku, kiedy w Holandii wykryto wirus ptasiej grypy, wybito 30 mln kurczaków, w Belgii 2,7 mln, a w Niemczech ponad 400 tys.
Na granicy wschodniej wprowadzono ostry rezim i nie wpuszcza sie do Polski zywnosci z miesa, jaj i nabialu. Podrózni musza wrzucac prowiant do specjalnych pojemników. Jest zakaz przywozu z Rosji
i Kazachstanu pierza i puchu. Nie importuje sie takze stamtad drobiu. To jednak nie wystarczy.
W subregionie siedleckim ptaki najczesciej przylatuja w doliny wiekszych rzek: Bugu, Liwca, na Wydme Molozewska. Gawrony i krzyzówki kaczek czesto widac na Jeziorku Imielinskim. To duzo miejsc, z których ewentualnie moze sie rozprzestrzeniac ptasia grypa.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach poinformowal w stosownym pismie prezydenta, staroste, burmistrzów, wójtów i spólke Drosed o mozliwosci pojawienia sie na terenie powiatu siedleckiego zakazonego ptasia grypa migrujacego ptactwa. Wydal takze zalecenia, by zmieniac odziez wchodzac do ferm drobiu, dezynfekowac rece i buty, zakazac wstepu na fermy osobom postronnym, zabezpieczyc pasze i wode przed dzikim ptactwem.
Zalecenia lekarza powiatowego weterynarii trafily takze do Wojewódzkiego Zrzeszenia Producentów Jaj i Drobiu w Siedlcach. Jednak szef zrzeszenia, Waldemar Sosniak, uwaza, ze takie zalecenia sa nic niewarte. Jest to juz informacja przekazana po czasie. Na skrzykniecie i przeszkolenie okolo 150 osób bedacych w zrzeszeniu nie ma pieniedzy. A duzych ferm w regionie jest okolo 150-200. Prezes W. Sosniak obawia sie, ze w pierwszej kolejnosci problem zakazenia moze sie pojawic, ale nie na fermach, bo hodowcy maja tego swiadomosc, przestrzegaja rezimu higieny i sa czujni. Natomiast wlasciciele ptactwa domowego dbaja o to, by kury, kaczki i gesi przebywaly na swiezym powietrzu, na zielonej trawie, bo wówczas sa smaczniejsze jajka. Ile drobiu jest hodowanego w indywidualnych gospodarstwach, tego nikt nie wie.
Co z informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie zagrozenia ptasia grypa zrobil starosta Henryk Brodowski? – Informacja ta zostala rozwieszona na tablicach w gminach, w fermach drobiu, przekazana soltysom – wyjasnia starosta. – Gdyby cos niebezpiecznego sie dzialo, mamy wydzial zarzadzania kryzysowego. Jednak na monitorowanie zdarzen, na szersze przygotowanie sie na ewentualne zdarzenia starostwo nie ma pieniedzy, chyba ze takie otrzymamy od wojewody poprzez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
W Siedlcach przetwórstwem drobiu zajmuje sie potentat w tej branzy, Drosed S.A. – Zagrozenie ptasia grypa spowodowalo, ze 1 wrzesnia powolano w firmie zespól roboczy, skladajacy sie z kierownictwa zakladów Grupy Drosed – wyjasnia Leszek Lemke, pelnomocnik Zarzadu ds. Systemów Jakosci Drosed S.A. Zespól ten ma koordynowac wszelkie dzialania, a obecnie na biezaco gromadzi informacje dotyczace zagrozen, wspólpracuje ze sluzbami weterynaryjnymi. Aby do minimum ograniczyc ryzyko wystapienia ptasiej grypy, pracownicy dzialów surowcowych sa w stalym kontakcie z hodowcami drobiu, których uczulaja na realne zagrozenie choroba drobiu w ich fermach.
W Towarzystwie Przyrodniczym „Bocian” w Siedlcach o tym, które ptaki przylatujace do nas moga byc nosicielami wirusa ptasiej grypy nie chca rozmawiac. Powiedziano nam, ze do tej pory nie robiono zadnych badan, a opieranie sie na spekulacjach i domyslach byloby naduzyciem.
Choroba drobiu i koniecznosc masowego wybijania stad, to tylko jedno nieszczescie, które moga przyniesc nam tej jesieni lub wiosna ptaki. Wirusem ptasiej grypy moga sie zarazac ludzie, glównie ci, którzy maja bezposredni kontakt z chorym drobiem. Od 1997 roku do polowy obecnego, wirus ptasiej grypy okreslany H5N1 zakazil 112 osób, z których 65 zmarlo. Fachowcy obawiaja sie, ze moze dojsc do mutacji wirusa grypy, tak ze bedzie sie mógl przenosic z czlowieka na czlowieka. Taki wirus bedzie smiercionosny. Swiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, ze pandemia (ogólnoswiatowa epidemia) ptasiej grypy moze spowodowac smierc 50 mln ludzi na swiecie.
W XX wieku pandemie grypy mialy miejsce w 1918 roku. Wówczas na tzw. „hiszpanke” zmarlo okolo 50 mln ludzi. W 1957 r. „grypa azjatycka” usmiercila 1 mln. Ostatnia pandemie „grypy rosyjskiej” mielismy w 1977 roku. A dopiero po 12 miesiacach od wystapienia pierwszych zachorowan bylo wiadomo, z czego robic eksperymentalne szczepionki.
Jak odpowiednie sluzby przygotowuja sie na pojawienie wirusa, który moze wywolac pandemie grypy? Ze jest to problem, swiadczy o tym fakt, ze o ptasiej grypie dyskutowano na jednym z posiedzen rzadu. Powstal nawet „Krajowy plan dzialania dla Polski na wypadek wystapienia pandemii grypy” i plan ten zostal zaakceptowany w sierpniu przez ministra zdrowia, Marka Balickiego. Tyle tylko ze trudno jest uzyskac odpowiedz, skad i jakie srodki finansowe na te dzialania zostaly przeznaczone. Sam minister Balicki mówi zas: – Nie chce, zeby to zabrzmialo, ze jutro grozi nam pandemia czy epidemia grypy. To jest realne zagrozenie, ale w perspektywie trudnej do okreslenia. Raczej w perspektywie lat i takie jest stanowisko Swiatowej Organizacji Zdrowia. Przypominamy o tym, ze szczepienia przeciwko grypie, nawet w przypadku tego wirusa, powoduja, ze przebieg choroby jest lagodniejszy i czesc niebezpieczenstw mozna wyeliminowac.
O tym, ze w Polsce te szczepienia sa tylko zalecane, a wiec pacjent ponosi pelna odplatnosc za szczepienie, minister juz nie przypomnial. W Polce corocznie przeciwko grypie szczepi sie okolo 7 proc. populacji, a w UE okolo 60 proc. Czy ptasia grypa bedzie wiec katastrofa? Zaleceniami wydawanymi rolnikom, soltysom, hodowcom, przygotowywanymi krajowymi planami, promocja szczepien, z przewidywana epidemia grypy czy jej pandemia trudno jest walczyc. Potrzebne sa decyzje o bezplatnym szczepieniu ludzi starszych i dzieci. Decyzje o zakupie duzej ilosci szczepionek i leku antywirusowego. Ale na to potrzeba pieniedzy, chyba ze skuteczne okaze sie zalecenie któregos z organów wladzy centralnej, by ptaki ze swoimi wirusami omijaly nasz kraj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Pijany policjant spowodował kolizję i uciekł. Tropiono go z psem po polach. Będzie wydalony ze służby.

Siedlecka policja nie ma dobrej passy. Wczoraj media informowały...

16-latka odnalazła się

Policja dziękuje za wszelkie informacje i pomoc w poszukiwaniach. Dziewczyna...

Uderzył w przydrożne drzewo

Dziś rano przed w miejscowości Borki Kosy 27-latek uderzył...

Łukasz Ż. Został przeniesiony do Siedlec i… sprawia kłopoty

Jak podaje onet.pl, Łukasz Ż., podejrzany o spowodowanie wypadku...

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje