REKLAMA
3.8 C
Siedlce
Reklama

Nowi parlamentarzysci

Ponizej znajduja sie sylwetki osób, które beda reprezentowac nas w parlamencie i zostali wybrani z okregu siedlecko-ostroleckiego. Kto bedzie parlamentarzysta pierwszy raz? Kto juz od wielu lat zasiada w lawach sejmowych?
POSLOWIE:
Marian Pilka (PiS)
Zasiadzie w lawie poselskiej juz na czwarta kadencje. Dotychczas
w Sejmie pracowal w komisjach: Rolnictwa, Finansów, Spraw Zagranicznych, Lacznosci z Polakami i Regulaminowej. Byl poslem ZChN, a nastepnie AWS.
Wiek – 51 lat. Urodzil sie w Trabkach, gm. Pilawa w powiecie garwolinskim. Tam tez mieszka z zona i córeczka Ola. Jest wlascicielem ponad pieciohektarowego gospodarstwa rolnego. Z wyksztalcenia historyk. Studiowal historie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz stosunki gospodarcze na Georgetown University
w Waszyngtonie.
Juz w latach 70. wlaczyl sie w dzialalnosc opozycyjna – Ruch Obrony Praw Czlowieka
i Obywatela, Ruch Mlodej Polski i akcje pomocy represjonowanym robotnikom Radomia. Aresztowany i wieziony.
Od wielu lat chetnie publikuje w prasie katolickiej, a wczesniej – opozycyjnej i emigracyjnej. Zalozyciel i przez cztery lata prezes ZChN. (rez)
Arkadiusz Czartoryski (PiS)
Od dwóch lat zajmuje stanowisko wicemarszalka Województwa Mazowieckiego. W latach 1998-2002 byl prezydentem Ostroleki. Wczesniej byl dyrektorem Oddzialu Wojewódzkiego Panstwowego Funduszu Osób Niepelnosprawnych w Ostrolece i radnym miejskim. Po studiach, przez kilka lat, uczyl mlodziez historii w ostroleckich liceach.
Wielokrotnie akcentowal, ze jest silnie zwiazany z Ostroleka, gdzie sie urodzil
i wrócil po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tu zalozyl rodzine i pelnil urzad prezydenta miasta. Aktywny spolecznik. Choc robi blyskotliwa kariere polityczna, nadal jest np. aktywnym czlonkiem Zespolu Tanca Ludowego Ostroleka. W jego zylach plynie „blekitna” krew – jest potomkiem magnackiego rodu Czartoryskich, którego poczatek dal rycerz Mikolaj herbu Lubin. W miejscowosci Czateria pod Ostroleka ród Czartoryskich osiedlil ksiaze mazowiecki, Konrad III.
Posel elekt ma 39 lat. Wraz z zona Hanna wychowuje córke Natalie. (rez)
Krzysztof Tchórzewski (PiS)
Pierwszy siedlczanin, który po raz trzeci zasiadzie w lawach poselskich. Urodzil sie w Rzazewie, gm. Zbuczyn. Wiek 55 lat. Zonaty. Wraz z zona Teresa wychowal czterech synów. Mieszkaniec Siedlec. Wieloletni pracownik PKP. W 1980 r. aktywnie wlaczyl sie w ruch „Solidarnosci”. Rok pózniej, tuz przed ogloszeniem stanu wojennego, zostal przewodniczacym Oddzialu Siedleckiego NSZZ „Solidarnosc”.
W 1990 roku objal stanowisko wojewody siedleckiego. Byl poslem na Sejm w latach 1991-93 z listy Porozumienia Centrum. Pelnil wówczas funkcje wiceprzewodniczacego Sejmowej Komisji Handlu i Uslug oraz przewodniczyl Podkomisji Transportu.
Na Wiejska, z mandatem poselskim klubu powrócil w 1997 roku. Wówczas startowal z ramienia AWS. Przez cztery lata byl nie tylko poslem Ziemi Siedleckiej, ale takze Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Transportu.
Od 2002 roku pracuje w spólce PKP-Energetyka na stanowisku dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych. Od trzech lat zasiada w Sejmiku Mazowieckim. (rez)
Henryk Kowalczyk (PiS)
Wójt gminy Winnica w powiecie pultuskim. Zajmuje to stanowisko od 15 lat, z roczna przerwa, gdy w 1998 roku przez 10 miesiecy byl ostatnim wojewoda ciechanowskim. W latach 1999-2002 byl radnym województwa mazowieckiego.
Urodzil sie w Zabiance, gmina Trojanów. Wiek – 49 lat. Ukonczyl Wydzial Matematyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Od 26 lat, wraz z zona Hanna, mieszka w Galadkowie, gm. Winnica. Maja czworo dzieci: Renata ukonczyla germanistyke, Grzegorz i Adam – studiuja na Politechnice Warszawskiej, Pawel uczy sie w LO w Pultusku.
Niewatpliwym sukcesem Henryka Kowalczyka jest fakt, ze gmina, która zarzadza, czterokrotnie znalazla sie w „Zlotej Setce Samorzadów” – rankingu najlepszych gmin wg dziennika „Rzeczpospolita”.
Dwukrotnie (w 1993 i 1997 r.) startowal
w wyborach parlamentarnych. Jest aktywnym czlonkiem Akcji Katolickiej. Wraz z zona naleza do Oazy Rodzin. (rez)
Grzegorz Skwierczynski („Samoobrona”)

Urodzil sie w 1974. Zodiakalny Lew. Mieszka w Rzazewie (gm. Zbuczyn). Dzialalnosc spoleczna rozpoczal w Katolickim Stowarzyszeniu Mlodziezy, gdzie od szeregowego czlonka dotarl do funkcji prezesa Zarzadu Diecezjalnego w Siedlcach oraz wiceprzewodniczacego Rady Krajowej. Charakteryzuje sie niespozyta energia, która – nim trafil do polityki – staral sie zuzywac przy organizacji festiwali piosenki religijnej, w pilce noznej jako wiceprzewodniczacy Zarzadu OZPN w Siedlcach czy menadzer LKS „Wektra Dziewule”. W latach 1996-2000 pracowal w „Nowym Echu Podlasia”, a przez pewien czas piastowal tam funkcje zastepcy redaktora naczelnego.
W barwach „Samoobrony” wystepuje od chwili, gdy w 2001 roku zostal liderem mlodziezówki tej partii oraz dyrektorem biura poselsko-senatorskiego w Siedlcach. Po awansie w partyjnej hierarchii pracuje w warszawskiej centrali „Samoobrony” i kieruje redakcja miesiecznika „Samoobrona na Mazowszu”. Jest tez radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Studiowal zaocznie prawo na KUL.
G. Skwierczynski twierdzi, ze tak jak A. Lepper z natury jest wrazliwy na potrzeby innych i konsekwentny w dzialaniach. Niedawno ozenil sie, dzieci jeszcze nie ma. W wolnych chwilach siega po ambitniejsza literature, oglada filmy, lubi tez plywac kajakiem. (pgl)
Krzysztof Filipek („Samoobrona”)

Do Sejmu po raz drugi wybrany z listy „Samoobrony”. W minionych wyborach uzyskal najlepszy wynik w okregu siedlecko-otroleckim.
Posel K. Filipek ma 44 lata. Urodzil sie w Wegrowie. Obecnie mieszka w Miedzylesiu. Z wyksztalcenia jest ekonomista, ukonczyl Liceum Ekonomiczne. W zawodzie ksiegowego nigdy jednak nie pracowal. Przed zdobyciem po raz pierwszy mandatu posla zajmowal sie prowadzeniem wlasnego biznesu.
Dzialalnosc spoleczna i polityczna rozpoczal w latach 90. w szeregach Zwiazku Zawodowego Rolników „Samoobrona”. Byl to efekt obserwowania rzeczywistosci,
a szczególnie przeksztalcen w gospodarce, z którymi nie godzil sie i pragnal czynnie wlaczyc sie w proces pozytywnych przemian.
W 1999 rozpoczal dzialalnosc w nowo powolanej partii „Samoobrona”. Jej czlonkowie zawierzyli mu wybierajac K. Filipka najpierw na szefa „Samoobrony” na Mazowszu, a nastepnie obdarzajac funkcja wiceprzewodniczacego tej partii w Polsce. Sam K. Filipek dumnie oglaszal podczas kampanii wyborczej, ze jest zastepca Andrzeja Leppera.
W Sejmie minionej kadencji posel Filipek byl przewodniczacym Sejmowej Komisji Ochrony Srodowiska, Zasobów Naturalnych i Lesnictwa. Twierdzi, ze ochrona srodowiska naturalnego to jedna z najwiekszych jego pasji, a kontakt z natura to jedno z niespelniajacych sie ostatnio marzen.
K. Filipek jest zonaty, ma trzech synów. Gdyby mial wiecej wolnego czasu, chetnie zaszylby sie w lesnej gluszy albo wybral sie nad wode. (pgl)
Jaroslaw Kalinowski (PSL)

Ma 43 lata, urodzil sie w Wyszkowie. Studia wyzsze ukonczyl na Wydziale Zootechnicznym w Szkole Glównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – z zawodu rolnik; posiada 28-hektarowe gospodarstwo rolne, które z racji zamilowania do polityki i dzialalnosci spolecznej przewaznie prowadza czlonkowie najblizszej rodziny.
Zamilowanie do dzialalnosci spolecznej w szeregach ludowców J. Kalinowski odziedziczyl po dziadku i ojcu. Zaczal od udzielania sie w ZMW. Byl tez wójtem gminy Somianka. W 1993 r. zostal poslem i wiceprezesem Rady Ministrów. Piastowal tez urzad Ministra Rolnictwa i Gospodarki Zywnosciowej, a pózniej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poselski mandat zdobywal tez w 1997 i 2001 r., a w 1998 r. dodatkowo mandat radnego województwa mazowieckiego. Teraz ponownie zostal poslem.
Ukonczyl studia podyplomowe w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Od 1997 r. do 2000 r. pelnil funkcje prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ubieglym roku powrócil do centrali swej partii na fotel przewodniczacego Rady Naczelnej.
Jest zonaty, ma trzech synów i dwie córki. Twierdzi, ze sprawdza sie „jako ojciec rodziny, bo budowal dom i posadzil wiele drzew”. Lubi muzyke powazna, ludowa i folk. Czyta ksiazki. Interesuje sie historia i makroekonomia. (pgl)
Marek Sawicki (PSL)

Urodzil sie w 1958 r.
w Sawicach w powie-cie sokolowskim.
Z wyksztalcenia rolnik – studia ukonczyl na Wydziale Rolniczym Wyzszej Szkoly Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W tej uczelni przez trzy lata po studiach M. Sawicki pracowal takze naukowo.
Pózniej dosc czesto zmienial miejsca pracy poznajac gospodarke polska z róznych stron: byl pracownikiem sokolowskiej cukrowni, uczyl w Technikum Rolniczym w Sokolowie Podlaskim, a w koncu zaczal prace w Urzedzie Gminy Repki, gdzie w 1990 roku zostal wybrany radnym
i wójtem. Stanowisko wójta piastowal przez 6 lat, wygrywajac w miedzyczasie wybory parlamentarne w 1993 roku. Od tamtego czasu nieprzerwanie reprezentuje w Sejmie barwy PSL.
W 1996 roku fotel wójta M. Sawicki zamienil na fotel wiceministra lacznosci – pelnomocnika rzadu ds. telefonizacji wsi. Swoja aktywnosc spoleczna posel Sawicki realizuje takze w stowarzyszeniu OSP RP, którego aktywnym czlonkiem jest od 1985 r. Od 1997 roku do 2003 r. M. Sawicki byl wiceprezesem PSL.
Jest zonaty. Ma troje dzieci: dwie córki (jedna konczy studia na Uniwersytecie Kardynala Wyszynskiego, druga jest gimnazjalistka) i syna (studiuje weterynarie). Hobby posla to biologia. Moze te wiedze stosowac w praktyce, poniewaz prowadzi 30 – hektarowe gospodarstwo przejete po rodzicach. (pgl)
Robert Ambroziewicz (PO)

Od urodzenia siedlczanin. W okresie szkoly sredniej wyczynowo uprawial lekkoatletyke, byl biegaczem WLKS. Zamierzal nawet studiowac na AWF, lecz w kontynuacji kariery sportowej przeszkodzila mu powazna kontuzja. Na szczescie oprócz sportu
R. Ambroziewicz mial jeszcze inne zainteresowania. Studiowal zarzadzanie i marketing w Wyzszej Szkole Finansów Miedzynarodowych w Warszawie i na siedleckiej Akademii Podlaskiej.
Dzialalnoscia spoleczna i polityczna zainteresowal sie w drugiej polowie lat dziewiecdziesiatych. Wówczas zwiazal sie z grupa konserwatywnie nastawionej mlodziezy dzialajac w jednej z mlodziezówek partii prawicowych.
Do PO trafil za namowa kolegi, który zasugerowal mu start w wyborach parlamentarnych w 2001 roku w ramach Bloku Senat 2001. Co prawda do Senatu nie dostal sie, ale dzieki poparciu, jakie uzyskal, wyrósl na mlodego lidera PO w Siedlcach. Po roku bez trudu zdobyl mandat radnego Rady Miasta i, jak twierdzi, chcial nawet zostac prezydentem Siedlec. Powierzono mu jednak urzad wiceprezydenta, który piastuje do dzis, choc sa to zapewne ostatnie chwile w Siedlcach. Przed R. Ambroziewiczem otwarla sie bowiem droga kariery parlamentarnej.
Prywatnie jest kawalerem. W wolnych chwilach czyta ksiazki z ekonomii. Nie stroni od dobrej literatury. Uwielbia sport. (pgl)
Czeslaw Mroczek (PO)

Mnszczanin, chociaz na swiat w 1964 r. przyszedl w Kaluszynie. Zodiakalny Rak. Jest czlowiekiem czynu, który jednoczesnie podaza w kilku kierunkach, czego dowodem jest chociazby jego wyksztalcenie. Cz. Mroczek ukonczyl studia zdobywajac tytul mgr. inz. elektryka na Politechnice Warszawskiej oraz mgr. prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukonczeniu studiów zwiazal sie z administracja publiczna podejmujac w niej prace. Poczatkowo byl kierownikiem Urzedu Rejonowego w Minsku Mazowieckim, a od dwóch kadencji wybierany jest na staroste powiatu minskiego.
Od lat 80. zaangazowany w dzialalnosc opozycyjna. W latach 90. byl wiceprzewodniczacym Rejonowego Komitetu Obywatelskiego „Solidarnosc”. W pierwszych wyborach samorzadowych wystapil pod sztandarem AWS, natomiast w ostatnich byl czlonkiem Wspólnoty Samorzadowej „RAZEM”.
W PO dziala od wiosny 2004 r.
Cz. Mroczek jest zonaty. Dzieci nie posiada. W domu lubi siegac po literature piekna. Jak to Rak, nie moze jednak obyc sie bez ruchu, dlatego wolne chwile spedza takze na powietrzu czynnie zazywajac rekreacji. Szczególnie upodobal sobie jazde na rowerze i bieganie. Moze wiec, nim trafi na 4 lata do Warszawy, ktos z wyborców spotka go w weekend w dresie na przedmiesciach Minska Mazowieckiego? (pgl)

Boguslaw Kowalski (LPR)
Mandat posla uzyskal startujac z pierwszego miejsca listy Ligi Polskich Rodzin. Warto dodac, ze piastuje jedyny mandat, jaki w okregu przypadl
w udziale LPR.
Ma 41 lat. Urodzil sie w miejscowosci Mircze (ok.
1 tys. mieszk., 15 km na poludnie od Hrubieszowa). Od ostatnich wyborów samorzadowych piastuje funkcje wicemarszalka województwa mazowieckiego. Studia wyzsze ukonczyl na Wydziale Historycznym, a doktorat uzyskal na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Poczatkowo pracowal w Zakladzie Naukowym Naczelnej Dyrekcji Archiwów Panstwowych. Byl tez dziennikarzem „Nowego Swiata” i redaktorem tygodnika „Mysl Polska”. Pracowal takze w Radio Niepokalanów, a w 1995 roku pelnil funkcje rzecznika prasowego komitetu wyborczego Prezydenta RP Lecha Walesy.
B. Kowalski od poczatku lat 80. jest zwiazany ze srodowiskiem katolickim i narodowym. Byl prezesem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego. Wspólzalozyciel Ligi Polskich Rodzin.
Jest zonaty, ma troje dzieci. Jego hobby to historia. Lubi tez podrózowac. (pgl)
Stanislawa Przadka (SLD)
Pochodzi z Karczmisk, gdzie urodzila sie w 1943 r., zodiakalny Byk. Studia ukonczyla na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, chociaz pierwsza prace zawodowa rozpoczela w oswiacie i to ponoc jako nauczyciel… muzyki! S. Przadka odbyla tez aplikacje sedziowska i zdala egzamin otrzymujac nominacje na sedziego Sadu Rodzinnego. Jednak w tym czasie fascynowala ja oprócz prawa takze gospodarka, a szczególnie finanse. Do wygranej w wyborach parlamentarnych w 2001 r. piastowala stanowisko dyrektora garwolinskiego Oddzialu Banku PKO SA. Przelozeni uwazali ja za bardzo dobrego menadzera, takze w skali kraju.
Zwiazala sie z lewica i SLD, poniewaz odpowiadaja jej idee tej partii, a szczególnie chec ulzenia losowi niskich warstw spolecznych. S. Przadka jako poslanka, po cichu, bez rozglosu organizowala róznoraka pomoc dla dzieci, dla szkól, rolników i innych mieszkanców powiatu – od dozywiania uczniów, poprzez wyposazanie sal komputerowych az na szkoleniach zawodowych dla mieszkanców wsi i budowie obwodnicy Garwolina konczac. Reelekcja do Sejmu w czasach, gdy SLD znacznie stracilo w Polsce poparcie, to efekt jej osobistych, dobrych kontaktów z wyborcami.
S. Przadka w swej dzialalnosci nie dzieli ludzi na lepszych z prawicy i gorszych z lewicy i na odwrót. To jej polityczne credo.
Mezatka, ma dorosle dzieci. Bardzo lubi przebywac ze swymi wnuczkami. Mimo masy obowiazków poselskich, dba o dom starajac sie zachowac w nim rodzinne cieplo. (pgl)
SENATOROWIE:
Henryk Górski (PiS)

Wójt gminy Korytnica w powiecie wegrowskim. Od 15 lat kieruje gminnym samorzadem, stawiajac przede wszystkim na inwestycje oswiatowe, drogowe, wodociagowe oraz ochrone srodowiska.
Wiek – 56 lat. Inzynier rolnik, absolwent SGGW-AR w Warszawie. Urodzony w podwegrowskiej wsi Górki Grubaki. Nieprzerwanie zwiazany z wsia. Prowadzi gospodarstwo rolne, które objal po rodzicach. Na stale mieszka na wsi.
W latach 90. byl zwiazany z postsolidarnosciowymi ugrupowaniami, m.in. z Porozumieniem Centrum. W tym roku walczyl o mandat senatorski po raz drugi. Pierwszy raz startowal do Senatu w 1993 roku z listy PC.
Zonaty. Troje dzieci. Dwóch synów i córka. Wszyscy studiuja.
Henryk Górski interesuje sie sportem oraz historia Polski i regionu. (rez)
Andrzej Kawecki (PiS)

Warszawski adwokat. Wiek – 60 lat. Urodzony w Warszawie. Obecnie mieszka w najmlodszej dzielnicy stolicy – w Wesolej. Jego zona jest nauczycielem akademickim.
Andrzej Kawecki znany jest z szeregu procesów cywilnych i karnych, w których strona byli ksieza lub Kosciól katolicki. Ostatnio A. Kawecki byl pelnomocnikiem prawnym ksiedza Henryka Jankowskiego, podczas toczacego sie sledztwa w sprawie rzekomego molestowania seksualnego. Doprowadzil on równiez do uzyskania przez Kosciól prawa wlasnosci terenu pod Ossowem – miejsca historycznej bitwy i Cudu nad Wisla. Jest kandydatem wicemarszalka Sejmu na sedziego Sadu Najwyzszego. Zaangazowany w prace Wyborczego Sztabu Prezydenckiego Lecha Kaczynskiego.
Wspóltworzyl „Solidarnosc”, inicjujac powolanie komisji „S” w warszawskiej prokuraturze. Byl czlonkiem warszawskiego Komitetu Obywatelskiego, doradca ówczesnej Komisji Interwencji i Mediacji oraz szefem Biura Interwencji Krajowego Komitetu Obywatelskiego w Warszawie.
W wyborach startowal z listy PiS jako sympatyk tej partii. Podczas kampanii zapewnial wyborców, iz w swoim biurze zapewni natychmiastowa i na najwyzszym poziomie pomoc prawna w kazdej sprawie. (rez)
Waldemar Kraska (LPR)
Ma 42 lata. Urodzil sie w Kosowie Lackim i dotad mieszka w tym malowniczo polozonym miasteczku powiatu sokolowskiego. Gdy zapytac o Waldemara Kraske w jego rodzinnym Kosowie, ludzie nie omieszkaja dodac, ze jest synem wieloletniego dyrektora miejscowej Okregowej Spóldzielni Mleczarskiej, czlowieka powszechnie tu szanowanego.
Waldemar Kraska jest lekarzem chirurgiem. Od 16 lat pracuje w Szpitalu Powiatowym w Sokolowie Podlaskim, ostatnio na stanowisku zastepcy ordynatora Oddzialu Chirurgicznego. Przed niespelna dwoma miesiacami objal tez stanowisko zastepcy dyrektora SP ZOZ RM „MediTrans” w Siedlcach.
Czlonek Ligi Polskich Rodzin. Nie pelni jednak w tej partii zadnych funkcji.
Do parlamentu startowal po raz pierwszy. Obecny w lokalnym zyciu spoleczno-politycznym. Od trzech lat jest radnym powiatowym
z listy lokalnego, prawicowego komitetu „Rodzina i Prawo”. Jego kampania byla nader skromna, skierowana do srodowisk prawicowych. Dotad znany przede wszystkim w powiecie sokolowskim.
Wraz z zona wychowuje dwóch nastoletnich synów: Marcina i Mateusza. Jego hobby to pielegnacja ogrodu i motoryzacja. (rez)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Autostrada A2 nieprzejezdna w kierunku Warszawy (aktualizacja)

Tuż za węzłem Groszki w kierunku Warszawy przewróciła się ciężarówka.

Policja zatrzymała skazaną za oszustwo 20-latkę

20-letnia mieszkanka powiatu sokołowskiego była poszukiwana przez Sąd Rejonowy...

Wolność jest kluczem – rozmowa z ks. Radosławem Piotrowskim

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej to wspólnota, w której...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach za nami! (galeria zdjęć)

Wczoraj Łosice zamieniły się w prawdziwą krainę świątecznej magii. Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągnął mieszkańców i gości, którzy wspólnie stworzyli niezapomniane święto tradycji, wspólnoty i serdeczności.

Uderzył w przydrożne drzewo

Dziś rano przed w miejscowości Borki Kosy 27-latek uderzył...

Znana bezpośrednia przyczyna śmierci Bogdana Cz. Wcale nie zginął od płomieni

Wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną śmierci Bogdana Cz. Mężczyzna...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje