Codzienne spacery, rekreacyjne bieganie czy jazda na rowerze pozytywnie wpływają na samopoczucie i kondycję. Jeśli pokochałeś aktywność i twoje codzienne ćwiczenia przerodziły się w treningi, pamiętaj o balansie między wysiłkiem a odpoczynkiem. W jego zachowaniu może pomóc np. zaawansowany zegarek sportowy. Jakie korzyści przyniesie korzystanie z takiego urządzenia? Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie? Przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek.
Trenuj mądrzej
Jeśli trenujesz, aby osiągnąć określony cel, np. przebiec maraton, powinieneś przygotować plan treningowy. Nie jest to jednak łatwe zadanie i wielu pasjonatów biegania decyduje się na powierzenie tego zadania profesjonaliście. Jeśli jednak nie korzystasz z usług trenera, z pomocą przyjdzie zaawansowany zegarek sportowy, taki jak Garmin Epix 2.
Sugestie treningowe – prywatny trener na nadgarstku
Zegarki sportowe nieustannie prowadzą pomiary – monitorują m.in. tętno, jakość snu czy poziom stresu zarówno na co dzień, jak i podczas treningów. Wyniki umożliwiają określenie tego, w jakiej kondycji jest organizm: pozwalają zbadać stan wytrenowania, obciążenie treningowe, poziom zmęczenia czy efekty aktywności. Na tej podstawie zegarek może zaproponować ćwiczenia, które pozwolą poprawić np. wytrzymałość czy szybkość, jednocześnie nie doprowadzając do przemęczenia. Obserwacja parametrów mierzonych przez zegarek pozwoli także lepiej zrozumieć to, jak działa Twój organizm i co wpływa na Twoje samopoczucie.
Poznaj swoją technikę – zaawansowane dane treningowe
Jesteś zaawansowanym rowerzystą i poza dystansem oraz prędkością istotne są dla ciebie także inne parametry, takie jak tętno, kadencja czy moc? A może biegasz i chcesz mieć dokładniejszy wgląd w to, jak wygląda Twoja technika? Wybierz zegarek sportowy, który umożliwia podłączenie z dodatkowych czujników. Urządzenia takie jak Garmin Epix 2 pozwalają na uzupełnianie pomiarów poprzez podłączenie zewnętrznych czujników, np. kadencji czy dynamiki biegu. Zegarek gromadzi i przetwarza dostarczone przez nie dane, by stworzyć dokładniejszy obraz aktywności i tym samym wskazać, co możesz poprawić, żeby trenować jeszcze efektywniej.
Mapy i nawigacja – zawsze trafiaj do celu
Jeśli często wyjeżdżasz i trenujesz w miejscach, których nie znasz, wybierz zegarek z funkcją map. Urządzenie takie jak Garmin Epix 2 pokaże Ci, gdzie właśnie się znajdujesz, wskaże trasę do wybranego punktu lub wyznaczy drogę powrotną do miejsca startu. Dzięki temu będziesz mógł ze spokojną głową wyruszyć na trening w nowej okolicy. Ta funkcja może przydać się również podczas długich wędrówek, np. w górach – zegarek nie tylko wskaże szlaki i lokalizację, ale także umożliwi nawigację po wcześniej zaplanowanej w aplikacji trasie.
Towarzysz każdej aktywności
Równie ważne jak obsługiwane aplikacje są także aspekty techniczne zegarka – zastosowane czujniki, materiały wykonania czy pojemność baterii. Wpłyną one m.in. na to, czy zegarek będzie mógł towarzyszyć Ci przy każdej aktywności, nawet takiej, podczas której będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Będą istotne również dla dokładności prowadzonych pomiarów. Zobacz, które kwestie są szczególnie istotne.
Moduł GPS
Podczas wybierania urządzenia zwróć uwagę na to, czy ma ono możliwość korzystania z więcej niż jednego pasma częstotliwości GPS (tzw. Multi-Band). Im większe możliwości urządzenia w tym zakresie, tym dokładniej określi ono lokalizację, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych, np. lasy. Od pracy modułu GPS uzależnione jest m.in. to, jak dokładnie zostaną określone parametry takie jak przebyty dystans, tempo czy prędkość.
Solidne materiały
Miłośnicy górskich wędrówek lub sportów ekstremalnych powinni zwrócić uwagę na materiały, z których został wykonany zegarek. Aby urządzenie służyło jak najdłużej i było odporne na uszkodzenia, warto wybrać model wykonany np. ze stali nierdzewnej. Bardzo ważną kwestią jest także szkło, ponieważ zazwyczaj to ono jest najbardziej narażone na stłuczenie czy zarysowanie. Obecnie coraz więcej marek, m.in. Garmin, wykorzystuje w swoich produktach szkło szafirowe, które charakteryzuje się dużą trwałością na zarysowania. Jeśli zdecydujesz się na zakup zegarka z ekranem Gorilla Glass, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu go np. folią.
Czytelny wyświetlacz i wytrzymała bateria
Rodzaj wyświetlacza, w który został wyposażony zegarek, ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania. W większości zaawansowanych zegarków sportowych stosuje się ekrany typu Memory-In-Pixel (MIP), które charakteryzują się doskonałą widocznością w słońcu i niewielkim poborem mocy. Mają one także wady, wśród których można wymienić m.in. małą rozdzielczość, niewielki kontrast i blade kolory. Obecnie jednak można znaleźć na rynku zegarki sportowe z wyświetlaczami AMOLED, które wcześniej były wykorzystywane przede wszystkim w mniej zaawansowanych smartwatchach. Charakteryzują się one wysoką rozdzielczością, bogatymi barwami i głębokim kontrastem. Wadą zegarków, w których zdecydowano się na tego typu rozwiązanie, jest zazwyczaj krótszy czas pracy na baterii. W przypadku smartwatchy, takich jak Apple Watch, często wynosi on jeden dzień. Producenci zegarków sportowych zazwyczaj stosują większe baterie – czas pracy Garmina Epix 2 to 16 dni, a nowszego Epixa Pro Gen 2 – nawet 31 dni.
Zegarek sportowy może być nie tylko ładnie wyglądającym gadżetem, który zmierzy podstawowe parametry naszej aktywności, lecz także zaawansowanym narzędziem, które dokładnie określi stan organizmu czy poziom wytrenowania i na tej podstawie zasugeruje odpowiednie treningi. Będzie także nieodłącznym towarzyszem wielu sportowych aktywności, zarówno tych wykonywanych na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany zegarek sportowy pomoże Ci rozwinąć skrzydła i osiągać kolejne sportowe cele jeszcze szybciej niż do tej pory.