Wybór studiów już za Tobą? Teraz czas na zapoznanie się z procesem rekrutacji. Jak się okazuje, rekrutacja w zależności od uczelni może przebiegać nieco inaczej. Dowiedz się, jak wygląda rekrutacja na studia w 2023 roku – poniżej znajdziesz informacje o kryteriach przyjęć na kilka najpopularniejszych kierunków: prawo, medycynę, architekturę i psychologię.
Prawo – Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
Jeżeli planujesz karierę adwokata, notariusza lub radcy prawnego, to nie ma innej drogi – w pierwszej kolejności musisz ukończyć studia prawnicze. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie to jedna z uczelni, które prowadzą rekrutację na ten kierunek. Jakie są zasady rekrutacji? Aby otrzymać indeks, kandydat musi:
- zgromadzić wymaganą sumę punktów rekrutacyjnych;
- pamiętać o tym, że punkty są przyznawane za język polski i jeden z następujących przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny, matematyka, geografia, język łaciński i wiedza o kulturze antycznej.
Przykład: Wymaganą liczbę punktów zgromadzisz, jeżeli udało Ci się uzyskać dobry wynik matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym i matury z innego przedmiotu na poziomie podstawowym.
Medycyna – Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Jednym z cieszących się dużą popularnością kierunków studiów jest medycyna. Jeżeli chcesz studiować ten kierunek na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, musisz zdobyć min. 320 punktów. W procesie rekrutacji uwzględniane są dwa z czterech przedmiotów – do wyboru są:
- biologia poziom rozszerzony – maksymalnie 200 punktów;
- chemia poziom rozszerzony – maksymalnie 200 punktów;
- matematyka poziom rozszerzony – maksymalnie 200 punktów;
- fizyka poziom rozszerzony – maksymalnie 200 punktów.
Co z maturą z języka polskiego? Jak można przeczytać na stronie internetowej uczelni, wynik uzyskany przez kandydata z tego przedmiotu decyduje jedynie o kolejności kandydatów na liście rankingowej.
Architektura – Politechnika Gdańska
Przyszli architekci mogą zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu na Politechnice Gdańskiej. Rozważasz przeprowadzkę nad morze, aby studiować właśnie na tej uczelni? Aby znaleźć się w gronie studentów architektury, musisz:
- zdać maturę z przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji – należą do nich: matematyka, język polski, język angielski i dodatkowy przedmiot, tj. historia sztuki lub informatyka;
- zdać sprawdzian predyspozycji do zawodu architekta, który składa się z rysunku odręcznego i testu – przykładowe testy znajdziesz na stronie internetowej uczelni.
Psychologia – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia? Jeżeli psycholog to Twój wymarzony zawód, rozważ złożenie dokumentów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aby dołączyć do grona studentów, musisz zgromadzić wymaganą liczbę punktów, które są przyznawane za następujące przedmioty:
- język obcy – maksymalnie 30 punktów;
- język polski – maksymalnie 30 punktów;
- m.in. fizyka, język kaszubski, matematyka, biologia i informatyka (do wyboru) – maksymalnie 40 punktów.
Schemat postępowania kwalifikacyjnego prezentuje się następująco: w pierwszej kolejności musisz utworzyć konto w Systemie Internetowej Rekrutacji, a następnie wybrać kierunek, opłacić wpisowe i załączyć wymagane dokumenty. Później pozostaje już tylko czekać na wyniki postępowania kwalifikacyjnego.