REKLAMA
11.6 C
Siedlce
Reklama

(Nie)spełnione obietnice Andrzeja Sitnika

Pięć lat temu Andrzej Sitnik został prezydentem Siedlec. Rozliczamy go z jego wyborczego programu z 2018 roku.

Andrzej Sitnik szedł do wyborów w kontrze do swojego poprzednika Wojciecha Kudelskiego. Krytykował większość podjętych przez niego decyzji i zapewniał, że za jego rządów będzie lepiej. Wybory wygrał z Karolem Tchórzewskim, który zdaniem Andrzeja Sitnika, miał być kontynuatorem szkodliwej dla miasta polityki. O ile na realizację części obietnic potrzebne były duże pieniądze, które w sytuacji pandemii, wojny w Ukrainie i galopującej inflacji były nie do zdobycia, to jednak Andrzej Sitnik do wyborów szedł z hasłem transparentności i jawności życia politycznego w mieście. Tymczasem urząd stał się jeszcze bardziej zamknięty niż za jego poprzedników, bo prezydent o wszystkim chce decydować sam. Miejscy urzędnicy boją się rozmawiać z kimkolwiek bez oficjalnej zgody prezydenta, bo zaraz dostaną po nosie.

Obietnice Andrzeja Sitnika w 2018 r. i rzeczywistość:

Stop nadmiernej biurokracji – powołanie jednego wiceprezydenta (zamiast dwóch dotychczasowych) i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na gabinety stomatologiczne w szkołach

Andrzej Sitnik szacował, że koszt jednego gabinetu to ok. 50 tysięcy złotych. W kampanii obiecywał, że oszczędności na pensji wiceprezydenta pozwolą na stworzenie gabinetów we wszystkich szkołach. Wiceprezydent rzeczywiście jest jeden, ale żaden gabinet nie powstał.

Utworzenie żłobków, m.in. z programu Maluch Plus i funduszy zewnętrznych

Niestety, obietnica nie została zrealizowana. W Siedlcach od kilkudziesięciu lat jest tylko jeden żłobek miejski. Okoliczne gminy stworzyły u siebie nowe placówki. W Siedlcach nic nowego nie powstało.

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów klas I-III

Prawie zaliczone. Dzieci w wieku do 9 lat jeżdżą autobusami za darmo.

Wprowadzenie liczników czasu na wybranych skrzyżowaniach miejskich

Zamontowano je na dwóch. Na resztę brakuje pieniędzy.

Spotkania prezydenta i radnych z mieszkańcami raz na 6 miesięcy

O żadnych spotkaniach nie wiemy. Faktem jest, że przez pewien czas na przeszkodzie stała pandemia, ale od roku spotkania mogły się odbywać i nie zorganizowano żadnego (prócz tych dotyczących spalarni).

Transparentność i otwartość urzędu

Andrzej Sitnik hasło „transparentność” niósł na sztandarach, tymczasem polityka informacyjna miasta jest jedną z najsłabszych, jakie obserwujemy od lat. Miejscy urzędnicy rzadko informują o czymkolwiek z wyprzedzeniem. Czasem o imprezie dowiadujemy się, gdy się ona rozpoczyna. Z kolei prezydent Sitnik wszystkie informacje zachowuje dla siebie. Dlaczego? Tego nikt nie rozumie. Ten brak polityki informacyjnej dobrze oddaje fakt, że wiadomość o przyznaniu państwowych pieniędzy na rewitalizację Parku Miejskiego „Aleksandria” przekazali dziennikarzom poseł Krzysztof Tchórzewski i były prezydent Wojciech Kudelski. Prezydent Sitnik wiedział o przyznanej dotacji, ale z ogłoszeniem informacji czekał. Na co? Podobnie z innymi inwestycjami – zamiast się nimi chwalić, prezydent czeka, aż wszyscy dowiedzą się o nich ze strony dotyczącej zamówień publicznych, rzadko odwiedzanej przez mieszkańców. Takie działania są mocno niekorzystne dla wizerunku prezydenta. Ale nie będziemy prezydenta uczyć, jak robić PR…

Zatrudnianie na stanowiska w urzędzie miasta i spółkach w oparciu o posiadane kompetencje. Stop nepotyzmowi, kolesiostwu i układom

I tu znowu zonk… Co prawda, po przejęciu władzy przez Andrzeja Sitnika odbyły się konkursy na stanowiska prezesów spółek i wygrały je osoby od lat związane z tymi spółkami, co jest potwierdzeniem ich kompetencji, ale… Nie odbył się konkurs na stanowisko prezesa Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. Na to stanowisko prezydent powołał jednego ze swoich najbliższych współpracowników z kampanii wyborczej – Pawła Truszkowskiego. Jakby tego było mało, w miejskiej spółce stworzono stanowisko prokurenta, którego do tej pory tam nie było. I objął je jeszcze bliższy współpracownik – Marek Jastrzębski. Do tej pory nie wiadomo, jaki zakres obowiązków ma prokurent i ile zarabia (nie ma obowiązku tego ujawniać). Brak informacji rodzi plotki i dlatego mówi się, że może to być kwota nawet 9 tys. złotych miesięcznie. W dodatku prokurent bardzo aktywnie angażuje się w obronę prezydenta. Gdy w internecie pojawiają się opinie krytyczne dla Andrzeja Sitnika, Marek Jastrzębski od razu bierze prezydenta w obronę. Nie wiemy, czy ma to w zakresie obowiązków, czy też nie.

Przywrócimy służebną rolę spółek miejskich

Andrzej Sitnik wypominał poprzednikowi, że wprowadza on dywidendy z zysków spółek do budżetu miasta, zamiast przeznaczać je na rozwój spółek oraz na zmniejszenie opłat dla mieszkańców. Prezydent Sitnik robił dokładnie to samo – dywidendy pozwalały na finansowanie miejskich wydatków, opłaty za odpady, wodę i ciepło poszły w górę.

Rozwinięcie szkolnictwa branżowego

To się udało. W Siedlcach powstają Branżowe Centra Umiejętności, które pozwalają nie tylko na lepsze kształcenie uczniów, ale też chociażby zmianę kwalifikacji czy dokształcanie dorosłych.

Budowa mieszkań komunalnych z wykorzystaniem środków zewnętrznych

Żadne mieszkanie komunalne nie zostało wybudowane. Nowe bloki buduje jedynie miejska spółka STBS, ale nie są to mieszkania dla osób mało zamożnych (trzeba mieć wkład własny i odpowiedni dochód).

Budowa basenów zewnętrznych z podgrzewaną wodą nad Zalewem

Obietnica na miarę szklanych domów Żeromskiego. Przez całą kadencję Andrzej Sitnik nie wspominał o tym pomyśle. Wydaje się, że sam stwierdził, że to nierealne. Nad zalewem wybudował budynek za ponad 3 mln złotych. W dodatku projekt został zmieniony niemal w ostatniej chwili i zamiast fajnego budynku z tarasem widokowym, mamy po prostu… budynek.

Stop zadłużaniu miasta

Żeby oddać prezydentowi sprawiedliwość, trzeba przyznać, że Andrzej Sitnik trafił na wyjątkowo trudny finansowo okres w funkcjonowaniu miasta. Przez pierwszy rok udawało mu się nie zaciągać kredytów i nie emitować obligacji, ale potem już poooszło… Faktem jest jednak, że miasto nie dostawało dotacji, dochody spadały na łeb, na szyję,
a z czegoś trzeba było żyć… Radni kręcili głowami, ale na kredyty i obligacje pozwalali. A jest to ponad 100 mln zł
od początku kadencji. W dodatku w pozyskiwaniu pieniędzy nie pomogły prezydentowi jego bezpartyjność i nieposkromiony czasem język. Wszystkie gminy wokół dostawały dotacje, a Siedlce ich praktycznie nie dostawały lub dostawały w mocno ograniczonym zakresie. Faktem jest, że Andrzej Sitnik nie był lubiany przez rząd PiS. Ale też nie zagrał politycznie, gdy na słowa posła Krzysztofa Tchórzewskiego, że ten chodzi, by wychodzić dotacje dla miasta, odpowiedział, że lepiej, żeby poseł tak nie chodził, bo żylaków dostanie. Musimy jednak dodać, że od początku kadencji było widać nierówne traktowanie samorządów w przyznawaniu dotacji krajowych – te związane z PiS pławiły się w luksusie, inni dostawali jedynie niewielki promil tego, o co wnioskowali.

Nie układa się również prezydentowi Sitnikowi na polu współpracy z okolicznymi samorządami. Miasto miało szansę na przejęcie większości udziałów w działce obok wysypiska w Woli Suchożebrskiej. Prezydent zażądał jednak od starosty Karola Tchórzewskiego, by ten przekazał całą działkę. Starosta podzielił udziały proporcjonalnie na każdą z gmin powiatu siedleckiego, a miasto nie dostało nic. Gminy utworzyły własny związek, który ma w garści teren potrzebny na powiększenie wysypiska. I jeśli trzeba będzie je powiększyć, to miasto będzie musiało „pójść po prośbie”. Faktem jest jednak, że Andrzej Sitnik uporządkował w końcu finansowanie siedleckiego MPK i teraz gminy płacą za dojazdy swoich mieszkańców, a nie – jak wcześniej – płaciły za to Siedlce.

Budowa sieci logicznie połączonych ścieżek rowerowych. Remonty ulic i chodników na terenie miasta

Rowerzyści ciągle narzekają na brak wystarczającej liczby ścieżek. W swojej kadencji prezydent doprowadził do remontu kilku ulic, ale szału nie ma. Umówmy się jednak – pieniędzy na te inwestycje też nie było, bo miasto było pomijane przy rozdawaniu dotacji.

Likwidacja tzw. miejsc wstydu, w tym modernizacja Parku Aleksandria i Amfiteatru

To jedno z głównych haseł Andrzeja Sitnika, z którym szedł do wyborów. Jako miejsca wstydu poprzedniej władzy wymieniał m.in.: park Aleksandria, targowisko miejskie czy plac Sikorskiego. I te miejsca udało się zmienić. Żeby oddać sprawiedliwość, należy dodać, że wniosek o dotację na rewitalizację parku złożył poprzednik Andrzeja Sitnika, ale inwestycję przeprowadził obecny prezydent i park w końcu odzyskał swój blask. Andrzej Sitnik doprowadził również do remontu budynku urzędu miasta, który był w katastrofalnym stanie, a w końcu nie musimy się go wstydzić. Zmienił się również skwer przed urzędem i z tego prezydent może być dumny. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji był remont placu Sikorskiego, gdzie za ponad 1 mln zł zrobiono fontannę i ułożono nową kostkę. Wydaje się, że mieszkańcy pozytywnie oceniają tę inwestycję. W trakcie remontu jest również rynek miejski przy ulicy 11 Listopada. To jest jedna z inwestycji wstydu, która trwa już od prawie roku. W tym czasie handlujący nie mają gdzie się podziać, posyłają wiązanki pod adresem prezydenta, a w międzyczasie dostali również informację o tym, że zostanie podwyższony im czynsz. Dopiero po awanturze władze miasta wycofały się z tego pomysłu. Jeśli chodzi o amfiteatr, to również widzimy, jak jest. Został rozebrany i na razie brak pomysłu na budowę nowego.

Poczynania Andrzeja Sitnika ocenią mieszkańcy przy urnach. Prezydent już zapowiedział, że będzie kandydował w nadchodzących wyborach. My najgorzej oceniamy chyba współpracę Andrzeja Sitnika z… kimkolwiek. Mógł mieć większość w radzie miasta, ale skłócił się ze wszystkimi (oprócz swojego ugrupowania Bezpartyjne Siedlce). Prezydent był kiedyś sportowcem, ćwiczył zapasy. I widać, że najlepiej odnajduje się w sytuacji, gdy trzeba się z kimś posiłować. Do gier zespołowych nadaje się średnio.

Justyna Janusz

30 KOMENTARZE
  1. Sitnik sprząta burdel po swoim poprzedniku Kudelskim który naciągnął długów i zostawił Siedlce w ruinie.
    Lepszego gospodarza niż Sitnik to miasto jeszcze nie miało.

    Odpowiedz moderated
    • Tak tak owszem jednak” widziały gały co brały”
      Kropka
      Klasyczna psychologia to nie my to oni poprzednicy.

      Odpowiedz moderated
  2. Podsumowując jednym zdaniem:
    Sitnik zastał Siedlce drewniane a zostawi murowane i żebyście nie wiem co robili nie zmienicie tego – Jeszcze jedna kadencja i w tym mieście nie będzie co naprawiać i remontować.

    Na szczecie po Sitniku wrócą Ci z PIS/STS i dobrobyt z tamtych lat wróci do Siedlec. Dobrobyt dla NICH który wszyscy dobrze pamiętają jak wszystkie stołki były rozdzielone na swoich.
    A miasto znowu po okresie rozkwitu zacznie popadać w RUINE i wrócą wspaniałe Sylwestry “z Kudelskim” buahahahahahaha

    Odpowiedz moderated
  3. Nigdy więcej tego człowieka na stanowisku prezydenta nie jest godny tego stanowiska i nie ma kompetencji do zarządzania miastem. Na pewno są ludzie z wiekszymi kompetencjami na takie stanowisko, sam wygląd i samo bycie prezydentem nie wystarcza potrzebne są jeszcze duże umiejętności zarządzania. Stracił mój głos. Pozdrawiam.

    Odpowiedz moderated
  4. W tych wyborach będę głosował pragmatycznie. Mimo, że KO to partia nie z mojej bajki, to jednak zgłosuję na kandydata z KO, skoro KO będzie rządziła w całym państwie. Prezydent z KO zapewni miastu Siedlce finansowanie z centralnego budżetu, bo rządy Sitnika niby bezpartyjnego, ale opozycyjnego wobec PiS ale tych dochodów nas pozbawiły z winy PiS (i tu wielki grzech zaniechania ze strony posła Tchórzewskiego, który w imię interesu partyjnego a nie lokalnych mieszkańców nie pomógł ostatecznie). Gdy odwiedzam Białystok, Białą Podlaską, Lublin, ostatnio w Zamościu byłem, to aż dech zapiera ile dostały kasy na infrastrukturę z programu Polska Wschodnia. Oddać sprawiedliwość należy PiS, który dopiero 3-4 lata temu wyłączył miasto Warszawę z reszty woj. mazowieckiego względem finansowania z dotacji.

    Odpowiedz moderated
  5. Mało obiektywnie. Dwa przykłady:

    ▪︎Czy nie było spotkań Prezydenta na początku kadencji i przy braku większego zainteresowania trzeba było zaniechać organizowania spotkań? Czy nie było spotkań przy okazji publicznego przedstawiana zagospodarowania przestrzennego?
    ▪︎Czy kiedy była organizowana komferencja prasowa dotycząca dofinansowania rewitalizacji parku, to przypadkiem jeszcze ten projekt nie był na liście rezerwowej?

    Odpowiedz moderated
  6. Głosowałem na Pana Sitnika – przeciw PiS Przyznaję się,ale teraz wszyscy tylko nie ten Pan.

    Odpowiedz moderated
  7. Zagłosuję na każdego byle nie na niego. Miał być pomysł na to miasto. Miał być osobą, która łączy a nie dzieli. Miało nie być obligacji a przynajmniej nie w takich hurtowych ilościach. Miało być …

    Odpowiedz moderated
  8. Tylko Karol prezydentem tysiąclecia, wiem to bo widziałem go raz z tate w Tygodniku jak rozdawali pieniądze na kartonie.

    Odpowiedz moderated
  9. Nie tylko powsadzał swoich kolesie. Powsadzam na stołki swoją rodzinę w spółkach. Wstyd. Nie zasnluguje na miano prezydenta, tj jakiś niewypał. Niewychowany, arogancki….

    Odpowiedz moderated
  10. A cyrk z nowymi ministrami – w tym z Chorosińską jako minister kultury – nikogo z TS nie interesuje?
    Przecież ta heca jest opłacana z naszych podatków!!!

    Odpowiedz moderated
  11. Zobaczcie co dzieje się “na górze”. Rzutem na taśmę zmieniają statuty spółek, usadzają swoich.
    Na odchodne Piotr Gliński zmienia statut Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Chce, żeby jego dyrektor miał 6 zastępców. Serio!
    Ciekawe kogo tam wstawią te nienażarte PiS-owskie gęby na ostatniej prostej?

    Odpowiedz moderated
  12. Ja jeszcze przed jego kadencją mówiłem, że naobiecuje a potem rozsiądzie się w fotelu i koniec. Coś tam zrobił żeby ludzie nie gadali, że nic nie robi. Myślę, że na drugą kadencję nie ma co liczyć.

    Odpowiedz moderated
  13. Osoba o konserwatywnych poglądach, ale to nie znaczy, że nie jest otwarta na różnego rodzaju trendy w kulturze – tak poseł PIS Smoliński uzasadnia, jak dobrym ruchem jest wskazanie Dominiki Chorosińskiej na nowego ministra kultury.

    A ja myślę, że – skoro to Kaczyński jak sam stwierdził, decydował kto do tego “eksperckiego” rządu wejdzie – to o “ekspercskości” nowej minister zdecydowało chyba jej podobieństwo do bratanicy prezesa.
    W końcu obydwie potrafią obdarzyć męża dzieckiem innego faceta – Chorosiński przynajmniej wie o tym, a mąż Kaczyńskiej nie wiedział.

    Odpowiedz moderated
  14. Trzy miliardy złotych – tyle miałyby dostać media publiczne od nowego rządu Mateusza Morawieckiego.
    Po zabetonowaniu pisowców w tvp, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański chce zwiększenia rekompensaty dla mediów publicznych, “aby mogły wypełniać swoją misję”.

    A nowa “ekspercka minister” zapewne bez mrugnięcia okiem taką kase przydzieli.

    Ps. W Siedlcach też n a odchodne Kudelski dawał nagrody Sochackiej i innym

    Odpowiedz moderated
  15. I żaden Wwl tego nie zakrzyczy, że trafił nam się prezydent najgorszy z możliwych. I jedyne co mu wyśmienicie wychodziło to krytykowanie poprzednika

    Odpowiedz moderated
  16. Niech się już pakuje. Ten człowiek nie powinien już znaleźć miejsca w zarządzaniu miastem. Wstyd na całą Polskę. Wydawanie pieniędzy bezsensowne typu klocek nad zalewem, fontanna. Arogancja, brak poszanowania mieszkańców. Nie ma instytucji w której pracował aby ktoś o nim mówił coś pozytywnego. No pomojajqc sługusów i Januszka które niedaleko padły od jabłoni…

    Odpowiedz moderated
  17. Temu Panu już podziękujemy. Siedlce to 6 miasto najbardziej zasłużone w PL, a pierwsze w mazowieckim.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Pijana 23-latka dachowała skodą

Kilka dni temu w Przygodach (gmina Suchożebry) doszło do...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

Siedlce: Nie będzie ciepłej wody

W związku z planowanymi przez Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje