Udział polskiego podziemia w zdobywaniu tajemnic cudownej broni Hitlera, jaką była V-2, należy do najbardziej spektakularnych osiągnięć konspiracji w czasie II wojny światowej.
Można je porównać ze złamaniem tajemnicy maszyny szyfrującej, słynnej Enigmy. Rakiety V-2 były „rozpracowywane” przez Armię Krajową przez lata, ale najważniejszym, przełomowym wydarzeniem, było przechwycenie niewybuchu V-2 pod Sarnakami i przekazanie go aliantom. Dzisiaj to wydarzenie upamiętnia fragment rakiety, który można zobaczyć na rynku w Sarnakach. To jednak niewiele i trudno mówić, że w sposób upamiętnia to historyczne wydarzenia. Ostatnio pojawiła się jednak szansa na zmianę tej sytuacji. I to w sposób zasadniczy.
Niedawno została wyremontowana szkoła w Sarnakach. Budynek jest duży, ale w związku z tym, że uczniów stale ubywa, jego znaczna część nie jest w pełni wykorzystana. I właśnie to było zaczynem pomysłu lokalnego samorządu, który ma upamiętnić słynną akcję V-2. Zresztą to już więcej, niż tylko mało sprecyzowana inicjatywa.
– Robimy już projekt, który zakłada, że w starej części szkoły w Sarnakach, ma powstać Muzeum Ziemi Sarnackiej i Akcji V-2 – mówi wójt gminy Sarnaki, Grzegorz Arasymowicz. – Na zewnątrz ta część budynku została właśnie wyremontowana. Teraz trzeba tylko przystosować jego wnętrze na potrzeby muzeum. Chodzi między innymi o zamontowanie odpowiednich sygnalizacji alarmowych czy przeciwpożarowych. Trzeba też oczywiście zaadaptować pomieszczenia, czyli obecne klasy lekcyjne.
Najważniejsze są jednak same eksponaty dotyczące słynnej akcji, a tymi gmina praktycznie nie dysponuje.
– Wiemy, że wieloma ciekawymi eksponatami i materiałami dotyczącymi akcji V-2 dysponuje Muzeum Regionalne w Siedlcach – dodaje wójt. – Jest ich aż kilkaset. Rozmawialiśmy już z jego dyrektorem, Sławomirem Kordaczukiem, który jest zainteresowany ich udostępnieniem przyszłemu muzeum. Wydaje się, że właśnie Sarnaki są doskonałym miejscem do ich prezentacji.
Z. J.
A może jednoklasowy żłobek gminny zrobić lub klub malucha ??
Po co gminie żłobek jak matki nie pracują??? W jednej z gmin otwarto żłobek i prowadzają dzieci a żadna matka nie pracuje.To zakrawa na śmiech. Przecież to są nasze wspólne pieniądze . Mają 500+ zaraz bedzie800+ i jeszcze darmowe żłobki. Kto rządzi tym państwem?? A dlug już urósł. DO 2 BILIONÓW
Polki dziecko nie dostało się do żłobka, czy też nie pracuje, że ma czas na rozkminianie sytuacji społeczno materialne innych matek?
Dług, jaki dług? Tak Ci do głowy propagandy nabili, że Ci zadłużenie doskwiera?
Ja już wychowalam swoje dzieci pracując..Bez 500+ bez 300+ bez maluch+ i innych socjali. Wychowalam swoje dzieci za swoje. A teraz cala polska płaci alimenty na cudze dzieci.
A chodnika jak nie było tak nie MA !!!
Super pomysł. Myślę, że takie muzeum już dawno powinno powstać. Będzie wielką atrakcją turystyczną nawet dla zagranicznych turystów. Mam prośbę do Pana wójta aby miejsce upadku rakiety bardziej było oznakowane Truudno tam trafić. .Może też jakiś prowizoryczny parking przy trasie by się przydał. Widzę, że ta władza coś robi dla społeczeństwa, turystyki i kultury. Może jeszcze ktoś otworzyłby jakąś pizzerię lub bar chociaż na okres letni.
Dobry Pomysł. Wpisy też na temat i do zrealizowania, tak mi się widzi. Chęć współpracy wyrażona przez dyrekcję Muzeum Regionalnego w Siedlcach — bezcenna 🙂 Tym bardziej. że baza lokalowa (koszty !!! ) jest jakby gotowa. Zatem do dzieła. Inne eksponaty dostarczą Mieszkańcy gminy. Tam myślę.