REKLAMA
14.6 C
Siedlce
Reklama

Portret Wielkiej Damy poza czasem i przestrzenią

W Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbyła się promocja tomu wspomnieniowego Portret Wielkiej Damy, poświęconego profesor Janinie Gardzińskiej.

 Tom poświęcony Janinie Gardzińskiej (1944-2022) – wspaniałej polonistce pasjonującej się językoznawstwem, wrażliwej pedagog uwielbianej przez studentów, wybitnej osobowości jednoczącej wokół siebie nietuzinkowe postacie – także po śmierci.

– O niezwykłej sile ducha Janiny Gardzińskiej świadczy fakt, iż na uroczystość („poważną imprezę kulturalną”, „ważne wydarzenie dla Siedlec”, „wzruszające spotkanie”, które „miało klimat podobny do wykładów z językoznawstwa – sympatycznie, przyjacielsko, swojsko”) przybyło kilkadziesiąt osób nie tylko z Siedlec i miejscowości okolicznych, ale też z odległych miast i wsi, położonych w rozmaitych częściach Polski, badaczy reprezentujących zróżnicowane dziedziny nauki, z dorobkiem naukowym o zasięgu międzynarodowym, światowym. Byli też literaci – od poezji i prozy – mówi dr hab.Violetta Machnicka

     W promocji wzięli udział Michał Gardziński (syn) i Karolina Gardzińska (wnuczka) – wszak jest to książka także o profesorze Marianie Gardzińskim (1939-2010), mężu Janki, o rodzinie Gardzińskich oraz o środowisku siedleckim, zwłaszcza akademickim.

Podczas pierwszej części uroczystości wygłoszono 6 krótkich referatów:

 Dr hab. Krystyna Wojtczuk – Praca z Janką – prace Janki. O „naszej Janeczce” w kontekście wieloletniej współpracy.

Dr hab. Elżbieta M. Kur – prof. Janina Gardzińska jako autorytet akademicki.

Mgr Bożena Czarnecka-Akus – Nauczyciele poloniści o Profesor Janinie Gardzińskiej.

Mgr Stanisław Szczęsny –Dystans i tkliwość w utworach poetyckich dedykowanych śp. prof. Janinie Gardzińskiej.

Dr hab. Antoni Czyż – Słowem i obrazem. Portrety – pamięci polonistów

(w imieniu Autora tekst odczytał mgr Stanisław Szczęsny).

Dr hab. Violetta Machnicka – „Portret Wielkiej Damy” – dzieło niezamierzone – prezent dla Janki i Siedlec.

W części drugiej redaktorzy naukowi tomu wręczali egzemplarze autorskie. Prawie każda z osób obecnych na sali zabrała głos, dziękując za cenną inicjatywę, za oryginalną publikację i za przypominanie o ludziach niezwykłych.

     – Portret Wielkiej Damy tworzą teksty napisane przez 30 różnych Autorów, kojarzących „naszą Janeczkę” w rozmaitych kontekstach – rodzinnych, zawodowych, towarzyskich, przyjacielskich, relacjonujących – opowiada Violetta Machnicka. – Przy okazji „namalowały się” słowem i obrazem portrety Autorów.

To pięknie wydana książka, wydrukowana w siedleckim Elpilu, w formacie A4 (271 stron), szyta, w twardej oprawie, z częścią albumową, z 56 fotografiami, dopracowana w szczegółach – z odpowiednim papierem, z połyskiem punktowym na okładce, z zakładką w formie wstążki, dobraną kolorystycznie do okładki. Jednakże od formy ważniejsza jest treść. Wszystkie teksty łączy postać Zmarłej – ponownie ożywiona, niejednokrotnie ukazywana w scenach, dialogach, epizodach, anegdotach i sytuacjach… humorystycznych i groteskowych.

–  Bo jest to książka o wartościach, postawach i o umiejętności zachowania charakteru „w dobie relatywizmu aksjologicznego, pędzeniu na skróty przy minimalnej autorefleksji i nierzadkim skundleniu intelektualnym” – relacjonuje dr Machnicka. – Impreza przypomniała dawną polonistykę siedlecką – „salon literacki arystokracji ducha”, zupełnie niepodobny do „czasu reżimu punktozy i sprowadzania uczonych do wyrobników w fabryce gwoździ” (komentarz rozsądnej profesor z miejscowej uczelni). Jedna z osób obecnych na sali stwierdziła potem: „Do białego rana czytałam tom wspomnień PWD, jednocześnie przypominając sobie dzieje polonistyki siedleckiej”. Inny uczestnik wydarzenia dodał: „Znakomici goście, miła, atmosfera, ciekawe wystąpienia i pełne dobrych emocji wspomnienia o prof. Janinie Gardzińskiej oraz Jej mężu Marianie”.

     –  W czasach chorobliwego zbiurokratyzowania nauki, zniewolenia punktowego, odhumanizowania stosunków międzyludzkich, wyrzucania i zapominania przez instytucje tych, którzy są niewygodni albo nieopłacalni dla bezdusznego systemu tego typu spotkania w „rodzinnej atmosferze” i takie publikacje, niekoniecznie przeliczalne na pieniądze za punkty, za to prawdziwe, odważne i bardzo ludzkie są ogromnie potrzebne, gdyż autentycznie pomagają, zasilają duchowo, jednoczą i przywracają wiarę w człowieka. To książka, która „świadczy o promieniowaniu dobra poza czasem i przestrzenią” – cytuje dr Violetta Machnicka.

Autorzy zdjęć: Andrzej Borkowski, Michał Gardziński, Zdzisław Grużewski, Rafał Gunerski, Sławomir Kordaczuk, Ryszard Kowalski, Violetta Machnicka, Krzysztof Machnicki, Włodzimierz Markowicz, Barbara Stelingowska, Piotr Uziak.

Portret Wielkiej Damy. Profesor Janina Gardzińska (1944-2022), red. naukowa Violetta Machnicka, Antoni Czyż, Elżbieta M. Kur, Stanisław Szczęsny, Igitur, Bukowiec 2023, ss. 271.

7 KOMENTARZE
  1. Całe szczęście, że takie wydarzenia mają miejsce i upamiętniają wyjątkową rodzinę Państwa Gardzińskich którą znam od lat.
    Moc serdeczności dla Michała i Jego Rodziny.
    Z wyrazami szacunku i przyjaźni.

    Odpowiedz moderated
  2. Bardzo dobrze, że takie spotkanie się odbylo i została wydana Książka o prof. GARDZIŃSKIEJ, wybitnej naukowczyni i jezykoznawczyni.

    Szkoda wielka, że organizatorzy nie zadbali o promocje wydarzenia. Zapowiedzi spotkania nie było nie tylko w lokalnych mediach, ale też na stronie Uniwersytetu Siedleckiego czy na stronie Wydziału Nauk Humanistycznych (www ani ich FB), czy – co gorsza – Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, dawnego Instytutu Filologii Polskiej, gdzie pracowała nasza wybitna Pani Profesor).

    Poza tym godzina spotkania, 12.00, została wybrana chyba pod kątem osób nań zaproszonych.

    Gdyby była informacja, promocja wydarzenia i inna godzina, to na pewno byłoby na spotkaniu kilkadziesiąt osób, jak pisze autor artykułu, zapewne Pani M., a nie kilkadzieścia, sądząc po zdjęciach – po ponad 20 osób to nie kilkadziesiąt…

    Odpowiedz moderated
  3. Tak, prof. Janina Gardzińska była “wybitnym naukowcem i językoznawcą” – jak powiedziałby Polak operujący klasyczną polszczyzną. Za to wydarzenie z 15 grudnia nie miało nic wspólnego z UwS – dawna tamtejsza polonistyka to już przeszłość, martwa przeszłość – wszak do tej pory, 15 miesięcy po śmierci Janki, nie upamiętniono Jej w żaden sposób, zlekceważono totalnie! Podobnie jak milczeniem podczas pogrzebu. Gratulacje za konsekwencję! Godzina spotkania odpowiadała tym, którzy na nie przybyli – z szacunku dla Janki znaleźli czas. A było ponad 50 osób, co zdradza…. pismo obrazkowe.
    Lektura “Portretu Wielkiej Damy” odpowie na wiele intrygujących pytań.

    Odpowiedz moderated
  4. Mam głęboką wiarę w prawdziwość mojego stwierdzenia- brak promocji tegoż wydarzenia to wielka krzywda, nie tyle dla Imienia Niezapomnianej Pani Profesor- bo Jemu nic zaszkodzić nie może, co dla całej rzeszy absolwentów naszej uczelni, którzy obecnością na takowym spotkaniu, chcieliby oddać hołd Niezapomnianej. Wielki żal i pytanie kto zawiódł?
    Absolwentka

    Odpowiedz moderated
  5. Kto chciał, to usłyszał i przybył, kto w zaścianku i na prowincji, to nie wiedział – taka jest prawda. Dziękuję pięknie za docenienie “takowego spotkania”. I podpisz się wreszcie normalnie – wszak znamy się jak łyse konie. Nie zawiedź mnie w tej kwestii.

    Odpowiedz moderated
  6. Kto przeczyta książkę, ten zrozumie dlaczego na wydarzenie nie została zaproszona siedlecka sorbona.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Mińsk Mazowiecki: Robotnika przysypała ziemia

W Mińsku Mazowieckim podczas prac ziemnych na ul. Dąbrówki...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Policja szuka świadków śmiertelnego wypadku na ul. Warszawskiej w Siedlcach

Siedlecka policja poszukuje naocznych świadków tragicznego zdarzenia, do którego doszło w minioną sobotę, 29 czerwca na ul. Warszawskiej w Siedlcach.

Pijany jechał na samych felgach

16 września (poniedziałek) po godzinie 20 dyżurny garwolińskiej komendy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje