REKLAMA
21.5 C
Siedlce
Reklama

Ludzkie zachowania w obliczu Zagłady

Jeszcze do 14 lutego w Muzeum Ziemi Mińskiej można oglądać wystawę „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Mobilna wersja ekspozycji jest prezentowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej od 16 stycznia do 14 lutego.

Muzeum Ziemi Mińskiej informuje:

Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? – Badanie historii pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie w innym czasie i w innych okolicznościach dokonywali ważnych wyborów oraz jakie były ich konsekwencje – powiedziała Sara J. Bloomfield, dyrektor United States Holocaust Memorial Museum. – Wystawa „Byli sąsiadami” zmusza zwiedzających do refleksji nad ludzkimi wyborami, które sprawiły, że Holokaust był możliwy. To wyraźne przypomnienie o sile jednostek, które mogą coś zmienić – na lepsze lub na gorsze. Dziś jesteśmy w trakcie wojny w Ukrainie. Wydarzenie to każdego dnia przypomina nam o znakach ostrzegawczych, które wszyscy mieliśmy przed oczami, ale których nie dostrzegliśmy. Władimir Putin przez wiele lat próbował karać za głoszenie prawdy historycznej, kontrolując w ten sposób narrację narodową i mitologizując historię. To uzasadnić miało jego program polityczny, a teraz także brutalny program militarny. Zainspirowani odpornością i oporem narodu ukraińskiego oraz pełną życzliwości reakcją narodu polskiego, podejmujemy zobowiązanie do zachowania prawdy historycznej, a także nauczania i publicznej dyskusji o niej i jej kluczowej roli w demokracji.

8 KOMENTARZE
  1. A tu takie różne akcje mające na celu skierować tok myślenia na inny tor?

    Odpowiedz moderated
  2. Ja tylko nie rozumię jak naród, który przeszedł holokaust zrobił to drugiemu narodowi. Zabijając w 2 miesiące ponad 23tys. Ludzi w tym 6 tys dzieci.

    Odpowiedz moderated
  3. A można postawić pytanie jak by się zachowali Żydzi gdyby to Polacy potrzebowali pomocy od nich? Czy można oczekiwać od bliźnich aby ryzykowali życie swoje i swoich bliskich, sąsiadów próbując ratować innych? Czy etycznym jest rozważać czy ta pomoc była duża czy mała. dzisiaj w czasach pokoju? Polacy byli tylko w minimalnie lepszej sytuacji niż Żydzi. To Niemcy wprowadzili do naszego życia zbrodnię i holokaust. A Żydzi? Wiemy jak się zachowali w stosunku do Polaków po 17 września 1939 roku gdy wkroczyli ruskie. Kolaborowali z wrogiem, wstępowali do czerwonej milicji, wydawali Polaków sovietom, brali udział w czystce etnicznej, masowej wywózce do sovieckich łagrów tysięcy polskich rodzin. Te fakty przedostały się do opinii Polaków i tez zaciążyły na stosunku do Żydów w czasie niemieckiej okupacji.

    Odpowiedz moderated
  4. co potrafią z Polakami robić, wystarczy obejrzeć składy sędziowskie skazujące na śmierć polskich Bohaterów (np. gen Fieldorfa)

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Pijana 23-latka dachowała skodą

Kilka dni temu w Przygodach (gmina Suchożebry) doszło do...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje