REKLAMA
-2.6 C
Siedlce
Reklama

Przewoźnicy protestują – Głośno mówią dlaczego

– Musieliśmy sprzedać część taboru i zwolnić pracowników, bo nie wytrzymujemy nieuczciwej konkurencji z firmami ukraińskimi – mówią właściciele polskich firm transportowych, którzy przez 72 dni protestowali na przejściach granicznych z Ukrainą.

Wśród protestujących przewoźników transportowych liczną grupę stanowią przewoźnicy z powiatu siedleckiego i łukowskiego. Jedną z przewodniczących protestów jest Edyta Ozygała – przewoźniczka z powiatu siedleckiego, wspólnie z przewoźnikami z powiatu łukowskiego – Tomaszem Borkowskim i Maciejem Borkowskim.

Pierwsze protesty rozpoczęły się jesienią 2022 r. Kolejne miały miejsce wiosną 2023 r. Przewoźnicy blokowali ruch na przejściach granicznych przy granicach z Ukrainą i z Białorusią. Wyjeżdżali samochodami ciężarowymi do Warszawy. Jak mówią, chcieli pokazać patologię, która ma miejsce na rynku transportowym od dłuższego czasu, zwłaszcza zaś od wybuchu wojny w Ukrainie.

JAK Z NIMI KONKUROWAĆ?

– Pokazywaliśmy, że pod przykrywką wojny dochodzi do zawładnięcia naszym rynkiem przez kapitał wschodni – mówi Edyta Ozygała.

Zdarzało się, że pod jednym adresem w Białej Podlaskiej zarejestrowanych było 70 firm transportowych z białoruskim kapitałem, a w innych miastach Polski z ukraińskim kapitałem. Ich koszy funkcjonowania były tak niskie, że firmy polskie nie mogły z nimi konkurować.

Jak mówi przewodnicząca protestów, do Polski przyjeżdżali Ukraińcy, którzy zakładali firmy transportowe, zatrudniali kierowców na umowy, zdobywali zezwolenia na pracę i świadectwa dla kierowców, które są niezbędne w ich pracy.

– Płacili ZUS i podatki przez miesiąc, by zdobyć zaświadczenie o niezaleganiu w składkach, które były potrzebne do zdobycia kolejnych dokumentów do prowadzenia transportu – mówi. – A po tym miesiącu wyrejestrowywali kierowców, przestawali płacić wszystkie obciążenia fiskalne. Ich kierowcy pracują bez umów lub na zlecenia, ale nadal mają powyższe świadectwa potrzebne do pracy. Tyle że Ukraińców nikt nie kontrolował, a nas kontroluje się ciągle. Był wręcz swoisty nakaz do służb kontrolnych na niekontrolowanie pojazdów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi. Jak możemy z nimi konkurować?

MOGĄ ZATRUDNIAĆ DZIESIĘCIU, MY JEDNEGO

W chwili wybuchy wojny po stronie ukraińskiej zawieszono wiele przepisów.

– Właściciele firm transportowych, a także ich kierowcy nie byli wcielani do wojska, więc część Ukraińców, żeby uniknąć wysłania na front, po prostu kupowała ciężarówki i zakładała firmy – dodaje Edyta Ozygała. – Od wybuchu wojny Ukraina zakupiła najwięcej w Europie samochodów ciężarowych, zarówno nowych, jak i używanych, z czego te używane często nie spełniają norm emisji spalin.

Cały tekst przeczytacie w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 3.

8 KOMENTARZE
  1. Niech se protestują,kolej będzie transportować towar i to dużo taniej.Narzekac Ja też potrafię zawsze mało i mało.

    Odpowiedz moderated
    • Tak tak tak bo do każdego magazynu i sklepu są poprowadzone tory żeby pociąg mógł dojechać i dostarczyć towar, nie rozumiesz że Ukraina nas okrada i nic nie zarabiamy bo oni wszystko przejęli ponieważ są tańsi bo obchodzą prawo europejskie, najpierw trzeba zrozumieć problem żeby móc się wypowiadać. A nie tylko pisać że nam mało i mało…

      Odpowiedz moderated
      • Nie przekonasz
        W telewizorze mówią inaczej i nawet żebyś fotografie przedstawiał to nie uwierzy.

        Odpowiedz moderated
  2. Jak to samo co nam teraz Ukraińcy, robiliście Francuzom, Niemcom itd. i zarobiliście bajońskie sumy to było dobrze. Teraz czas kiedy wam ktoś robi to samo. Żalu brak.

    Odpowiedz moderated
    • Fakt .robiliśmy (Polacy nie tylko transportowcy)to samo Niemcom czy Francuzom.
      Ale
      Byliśmy pełnoprawnym członkiem uni
      Płaciliśmy składki do uni
      Spełnialiśmy normy unijne
      I jak wchodziliśmy na rynek europejski to jakoś nie było słychać o protestach “zachodnich” przewoźników czy rolników.

      Więc nie to są zgoła odmienne sytuacje.

      Odpowiedz moderated
  3. Wszyscy powinni zrozumieć jedno : gospodarka nasza się rozpada i to w bardzo szybkim tempie, nikt z tym nic nie robi , nikt nie zwraca na to uwagi. Firmy transportowe , Rolnicy wyszli protestować ale to za mało nikt na nich nie zwraca uwagi. Ważniejsze są teraz blachę sprawy, np. kto będzie miał spółki lub tv. A to, że wpływy z podatków będą mniejsze to się nie liczy. Skąd mają być skoro firmy maja mniejsze zyski. Mamy taki bałagan jakiego dawno nie było .

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Strzale

Dziś rano w Strzale na bocznej drodze w kierunku...

Nietrzeźwa 36-latka kierowała peugeotem

21 listopada przed godz. 22 w Wólce Ostrożeńskiej (gm....

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

BMW wylądowało na dachu! Kierowca bez uprawnień, za to z 3 promilami

37-letni kierowca z ponad 3 promile alkoholu w organizmie...

Uszkodzona toyota i martwa sarna

W Czuchlebach na DK 19 doszło wczoraj (6 listopada)...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje