REKLAMA
-0.8 C
Siedlce
Reklama

Gmina Miedzna: Jak uratować zabytek?

Mieszkańcy Międzylesia w gminie Miedzna chcą uchronić i odrestaurować ponad 100-letni budynek, który władze gminy planują podobno rozebrać. -Żadnego planu, związanego z rozbiórką tego budynku nie miałem – zaprzecza wójt gminy Miedzna Tadeusz Okulus. – Jeżeli ktoś takie bzdury opowiada, to chyba po to, żeby siać zamęt.

-W sprawie ratowania tego budynku skierowaliśmy pismo do Urzędu Gminy, pod którym podpisało się 120 osób, to jest 75 procent uprawnionych do głosowania, więc pan wójt zaczął się wycofywać z wcześniejszych pomysłów – mówi Marek Matusik, prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś.

Drewno z hrabiowskiego lasu

Budynek, o którego renowację upominają się mieszkańcy, stoi w centrum Międzylesia, tuż przy drodze powiatowej Wrotnów – Stoczek. Za budynkiem, na tej samej działce, znajduje się remiza OSP. Obok, na sąsiedniej działce, stoi murowana kaplica, a naprzeciwko, po drugiej stronie drogi – zabytkowa kapliczka z początku XVIII wieku. Budynek powstał w 1916 roku. Zbudowali go mieszkańcy w czynie społecznym z drewna, które na ten cel przekazał hrabia, który miał majątek w Międzylesiu. W budynku tym najpierw była pierwsza szkoła podstawowa, a w kolejnych latach: Gromadzka Rada Narodowa, ośrodek zdrowia, klub „Prasa-Książka-Ruch”, punkt katechetyczny i biblioteka. Po 1990 roku część budynku zajmowała rada sołecka. Teraz w części budynku spotykają się panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

O tym, że budynek wymaga remontu, mówiło się od dawna. Nie było jednak na to pieniędzy. Jak wspomina Marek Matusik, który jeszcze przed kilku laty był sołtysem Międzylesia. Pierwsza szansa na remont pojawiła się, gdy gmina sprzedała znajdujący się na końcu wsi budynek po ośrodku zdrowia. Ówczesny wójt gminy Janusz Rutkowski obiecał, że część pieniędzy przeznaczy na prace związane z remontem budynku.

-Odbyło się zebranie wiejskie, na którym została podjęta uchwała, że budynek trzeba remontować. Poproszono też wójta Janusza Rutkowskiego, by wykonał ekspertyzę budynku. Ekspertyza wyszła pomyślnie. Wójt zamówił nawet projekt, według którego remont miał przebiegać i była zarezerwowana w budżecie gminy część pieniędzy na ten cel, gdyż koszt remontu oszacowano na około 390 tys. złotych – wspomina Marek Matusik.

Pismo do wójta

W 2018 roku w gminie Miedzna zmienił się wójt. Funkcję tę objął dotychczasowy radny gminny Tadeusz Okulus. On mieszkańcom Międzylesia nie składał żadnych obietnic, więc i nie musiał się z nich wywiązywać. Zaniepokojenie wywołała jedna informacja, że gmina chce rozebrać budynek.

Wójt Tadeusz Okulus stanowczo podkreśla, że żadnego planu, związanego z rozbiórką tego budynku nie miał.

Cały artykuł przeczytacie w 4. numerze “Tygodnika Siedleckiego (KUP TERAZ e-wydanie).

17 KOMENTARZE
  1. I po co remontować.
    Remont pochłonie olbrzymie pieniądze, można je wydać na bardziej potrzebne mieszkańcom inwestycje.
    A że ,,drewno z hrabiowskiego lasu” to żaden argument.
    Przecież my pijemy wodę którą wcześniej piły dinozaury i co z tego.

    Odpowiedz moderated
  2. Oddać za pół darmo Obajtkowi
    Następnie Obajtek za darmo da w użyczenie państwowej fundacji w zamian za kapitalny remont
    I na koniec fundacja zwróci wyremontowany budynek właścicielowi bez rozliczania kapitalnego remontu.

    Banalnie proste

    Odpowiedz moderated
    • Przewalić na kasę polskiego podatnika – banalnie proste i NIEWYKRYWALNE w cieciej erpe 😉

      Odpowiedz moderated
    • Pamiętam jak Kaczyński 8 lat temu mówił – Koniec z niebotycznymi zarobkami prezesów spółek zarabiającymi miliony, jak dojdziemy do władzy wprowadzimy ustawy blokujące takie praktyki jakie miały za czasów PO

      I miał racje – przez 8 lat zniknęli MILIONERZY

      Na ich miejsce wskoczyli MULTI MILIONERZY czyli oligarchowie z PIS

      Odpowiedz moderated
    • A co takiego napisałem?
      Masz jakieś rzeczowe argumentu żeby było potrzeba wydawać grubą kasę na remont starego drewnianego budynku. No chyba że Ty masz tyle kasy to zasponsoruj remont. Zapraszam.

      Odpowiedz moderated
      • Popieram Zdziwionego. Mnie również niedobrze się robi, gdy czytam wasze komentarze. wiem, że nie tylko mnie. Wszędzie was pełno i zawsze wasze musi być na wierzchu. Kumasz?

        Odpowiedz moderated
  3. Chatę przenieść do Międzylesia ale tego pod Warszawą
    To ma być jako atrakcja turystyczna oddane za darmo
    Tam będzie godne miejsce i nikt nie będzie narzekał że w Międzylesiu coś się marnuje

    Odpowiedz moderated
  4. Remont tego budynku to z pewnością duże koszty dla budżetu gminy, lepiej te środki przeznaczyć chociażby na drogi czy kanalizacje.

    Odpowiedz moderated
    • Niestety przez takie opinie, wiele ciekawych obiektów zniknęło z polskiego krajobrazu. Pałace, dwory, zajazdy, drewniane budownictwo….
      Za to pojawiły się styropianowe wille, kapliczki z plastikowymi oknami i ledowymi gwiazdkami.

      Odpowiedz moderated
      • Czy to jest ciekawy obiekt?
        Wątpię.
        A za tyle pieniędzy to można zrobić kanalizację dla całej wsi i wszyscy skorzystają.

        Odpowiedz moderated
  5. Zabytek z piekna, oryginalna strzecha. Na liste UNESCO go wpisac. Zwykla.chata z pierwszej polowy XXw. Remontowanie tego to niegospodarnosc. No ale jak gmine stsc to kto bogatemu zabroni.

    Odpowiedz moderated
  6. Według mojej wiedzy nie ma i nie było tematu rozbiórki, a remont to inna sprawa.

    Odpowiedz moderated
  7. Takie to cudo architektury, że na zapadłych wsiach do dziś tego stoi na pęczki. Teraz będą wydawać setki tysięcy złotych, aby uratować spróchniałe belki drewna, tylko dlatego że mają 100 lat.
    Wpompują publiczne czyli nasze pieniądze, a za parę lat drewno i tak się rozleci. Ale konserwator ma robotę, gawiedź się cieszy, ze ratują “stare”, a dla reszty zdroworozsądkowej to pomnik biedy i wyrzucanie pieniędzy w błoto.
    Koniecznie chcecie upamiętniać biedę to rozbierzcie to, postawcie taki sam tylko z nowego drewna i eternitu koniecznie, żeby się zgadzało z oryginałem. W Siedlcach przy Asłanowicza jeszcze stoją podobne drewniaki i straszą.
    Swoją drogą ciekawe czy konserwator tego eternitu tez broni.

    Odpowiedz moderated
  8. Ostatni komentarz jest najrozsądniejszy w mojej ocenie. Żal patrzeć na wyrzucanie w błoto publicznych pieniędzy .W każdym mieście takich zabytków pełno. Wschodnia Polska słynie z takich krajobrazów. Poprzednia władza rozpuściła ludzi. Zatracili poczucie rozsądku. Gospodarny wójt teraz będzie niedobry kiedy będzie pilnował kasy.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Wypadek na peronie kolejowym. 45-latek nie przeżył

23 grudnia na peronie kolejowym w Sulejówku doszło do...

Pożar domu w Broszkowie

Dzisiaj w Broszkowie doszło do pożaru domu jednorodzinnego. - Jest...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Autostradą z Siedlec do Warszawy

Już jutro, 18 grudnia, zostanie udostępniony do użytku 13-kilometrowy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje