REKLAMA
6.8 C
Siedlce
Reklama

Znaleziska przy budowie autostrady

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zabytków archeologicznych wstrzymujemy roboty i zgłasza swoje odkrycie do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Z pewnością mało kto wie, że przed każdą planowaną inwestycją na miejscu stawiają się archeolodzy. Zbierają i analizują dane archiwalne dotyczące miejsc archeologicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg drogi.

– Ze względu na nieodnawialny charakter dziedzictwa archeologicznego, nadrzędną zasadą jego ochrony jest zachowanie go w nienaruszonym stanie co w efekcie może skutkować wyborem innego wariantu przebiegu drogi – mówią archeolodzy.

Jak informują przedstawiciele GDDKiA, w przypadku zauważenia jakichkolwiek zabytków archeologicznych wstrzymujemy roboty i zgłasza swoje odkrycie do wojewódzkiego konserwatora zabytków .

Archeolodzy pracujący na budowie trzech odcinków autostrady A2: Groszki – Siedlce Zachód, Malinowiec – Łukowisko i Łukowisko – Swory, a także na obwodnicach: Kołbieli i Pułtuska odkryli ciekawostki:

Na budowie autostrady A2 pomiędzy Kałuszynem a Groszkami odkryte zostało cmentarzysko ciałopalne z VI-V w. p.n.e., na którym znajdowały się groby popielnicowe i jamowe. Był to wówczas powszechny sposób pochówku zmarłych. Polegał on na spaleniu ciała, a następnie zebrania szczątków i złożenia ich do naczynia – popielnicy, które zakopywano w ziemi. Podczas badań antropologicznych zawartości jednej z odkrytych popielnic udało się zaobserwować, że kości zmarłego były układane w taki sposób, że na dole naczynia znajdowały się kości ze stóp a na górze – z czaszki.

Na stanowisku archeologicznym w Szymonach odkryto pozostałości zabudowy browaru, który funkcjonował w tym miejscu w XIX w. i został zamknięty na początku XX w. Oprócz pozostałości fundamentów i posadzek, archeolodzy odkryli również wyroby szklane i ceramiczne, a także ślady po uprawie chmielu.

 (za:GDDKiA) Zdjęcia: GDDKiA

8 KOMENTARZE
    • tych ludzi żyjących w tamtych czasach, życie i pogrzeb tego człowieka spalonego i umieszczonego w tej popielnicy 2,5 tysiąca lat temu, to twój przodek?

      Odpowiedz moderated
    • Pleciesz głupoty, to wszystko jest skalkulowane w czasie. A archeologiczne rozeznanie odbywa się zazwyczaj w fazie projektowania lub nawet wcześniej. Czekam na raporty z prac.

      Odpowiedz moderated
  1. A na Malinowcu znaleziono łańcuch zabytkowy jak się okazało jest to łańcuch na którym się pasła krowa sołtysa.

    Odpowiedz moderated
  2. świetnie! chcesz przerwy w robotach? przynieś jakąś starą donicę, trochę kości jakiegoś zwierzęcia i już masz spokój, nie trzeba gonić, wszystko spowalnia, aż archeolodzy zrobią badania i podejmą decyzję co dalej, Świat jest coraz straszy i niedługo nigdzie nic nie będzie można pobudować, bo wszędzie będzie można znaleźć jakieś starocie.

    Odpowiedz moderated
    • Ciemnota nie zna granic. Właśnie jest za mało nadzoru archeologicznego. No ale cóź, to jest właśnie pokolenie smatfona i ajfuna.

      Odpowiedz moderated
  3. „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki z Siedlec

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki. Przypomnijmy: chodzi o...

Zabójstwo w centrum Siedlec: Dominik E. skazany na 30 lat więzienia 

Sąd Okręgowy w Siedlcach skazał 24-letniego Dominika E. na 30 lat pozbawienia wolności za zbrodnię zabójstwa oraz kradzież. O warunkowe zwolnienie Dominik E. będzie mógł się ubiegać po odbyciu 25 lat kary więzienia.

Autostradą z Siedlec do Warszawy

Już jutro, 18 grudnia, zostanie udostępniony do użytku 13-kilometrowy...

Chwilę po zakupie motocykla zginął na drodze

W sobotę 29 czerwca w Rzewuszkach (gmina Sarnaki) doszło do śmiertelnego wypadku.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje