REKLAMA
3.2 C
Siedlce
Reklama

W Siedlcach trwa płoszenie gawronów

W Siedlcach ich obecność też jest doskonale widoczna, choć nie z tej pozytywnej strony. Mimo wspaniałej inteligencji, nie są mile widziane w takiej liczbie, gdyż bardzo zanieczyszczają miejsca bytowania.

Gawrony jak i inne krukowate są bardzo inteligentne, warto je obserwować. Krukowate potrafią też używać narzędzi, np. patyków, stosować zdobyte umiejętności w nowych okolicznościach i ułatwiać sobie życie na różne sprytne sposoby. Wrony i gawrony zrzucają na przykład orzechy włoskie z dużej wysokości na twardą powierzchnię, a nie trawę, by rozbić skorupkę.

Gawrony bardzo lubią życie w mieście. Łączą się w ogromne stada. Tworzą liczące po kilkaset par kolonie lęgowe, a na jednym drzewie może być nawet kilkadziesiąt ich gniazd. Jaja w ich gniazdach pojawią się w kwietniu, a pisklęta po 18-19 dniach. Gawrony raczej nie lubią wędrować, zwłaszcza na duże odległości, a ich liczebność spada.

W Siedlcach ich obecność też jest doskonale widoczna, choć nie z tej pozytywnej strony. Mimo wspaniałej inteligencji, nie są mile widziane w takiej liczbie, gdyż bardzo zanieczyszczają miejsca bytowania.

Jak informuje UM Siedlce od 1 lutego na terenie Parku Miejskiego Aleksandria oraz na terenie wokół Miejskiego Przedszkola nr 6 przy ul. Pułaskiego 59 trwa płoszenie gawronów metodą sokolniczą w miejscach ich noclegu. Działania mają na celu zapobieganie zanieczyszczeniom ekskrementami ptaków. Płoszenie potrwa do końca lutego. Płoszenie gawronów metodą sokolniczą opiera się na naturalnych instynktach ptaków drapieżnych, takich jak sokoły, które są naturalnymi wrogami gawronów.

17 KOMENTARZE
  1. Widzę, że Urząd Miasta przebija sam siebie w swoich absurdach, żeby nie powiedzieć głupocie.

    Walczą z “gawronami i wronami” gdzie właśnie w lutym (patrz WODNIK), mają swój “okres cielęcy” i zawsze wstają o wschodzie słońca by chwilę sobie pożerować…

    …ale Urząd Miasta miasta STAWIA nad zalewem URZĄDZENIA DO KARMIENIA KACZEK, by później mieć “wykałowane” molo za które płaci prawie milion złotych i co tam też sokół, jastrząb czy może PELIKAN.

    Każdy ORNITOLOG (ja nim nie jestem) powie Ci jasno, że URZĄDZENIA DO DOKARMIANIA patków wyrządzają im tylko KRZYWDĘ bo niszczą im NATURALNY INSTYNKT do zdobywania pożywienia.

    – Większym problemem są gołębie które się asymilują bardziej pod “człowieczy” tryb życia, wyjadają stary chleb wyrzucony przez “stare babcie” pod śmietnikami (bo to grzech i szkoda) na osiedlach i zrobią Ci gniazdo nawet na balkonie. Widziałeś wronę czy gawrona na swoim balkonie? Jak długo? 5 sekund? Zaraz odfrunie, a gołąb?

    A najciekawsze jest to, że GOŁĄB BOI SIĘ WRONY CZY GAWRONA.

    Podsumujmy:
    – Zamówmy Sokoła by odstraszał Wrony i Gawrony
    – Budujmy na obiektach typu np. Podlasie “drutki” antygołębiowe by nie wykałowały nowej wadliwej elewacji. Gołębi które unikają Wron i Gawronów.
    – Niszczmy domki jaskółek czy innego “zwierzęcia” które zjadają komary, by później “odkomarzać” zalew.

    PS.
    Największym problemem Siedlec jest Urząd Miasta.

    Odpowiedz moderated
  2. A gołębie ,które są jak szczury, tylko latające, to nikomu nie przeszkadzają ? Balkony, elewacja, chodniki- wszystko obsrane, do tego gruchają codziennie od 4 rano i żyć nie dają. Dlaczego to tałatajstwo w ogóle jest pod ochroną? Dlaczego ludzie dokarmiają je ,rzucając im przez okna ziemniaki, chleb ?

    Odpowiedz moderated
  3. Przecież to nic nie daje. Od kiedy pamiętam to tam te ptaszyska były i będą. To, że sokół sobie polata tydzień, miesiąc czy dwa nic nie zmieni. Tych ptaków są setki a sokół jeden.

    Odpowiedz moderated
  4. wysoko posadowieni wuefiści na drzewa w parku podkradać jaja gawronom i po kłopocie, bo jesteście na siebie skazani

    Odpowiedz moderated
  5. “Płoszenie potrwa do końca lutego.”

    Jaki to będzie miało skutek? Że w okresie lęgowym czyli teraz, kilka ptaszków się wystraszy i pozakłada gniazda gdzie indziej, a później jak już sokoła nie będzie to wrócą do starego miejsca bytowania, a te pozostałe gdzie pozakładają gniazda gdzie indziej rozmnożą się. Efekt?

    Będzie ich tylko więcej, brawo.

    Odpowiedz moderated
  6. w siedlcach to trwa od wielu lat ploszenie ale ludzi, ktorzy wyprowadzaja sie do warszawy glownie bo w siedlcach drogo i nic poza tym

    Odpowiedz moderated
  7. W Siedlcach łamane jest prawo pod pozorem płoszenia gawronów zabijane są przez sokoły gołębie ,które są pod ochroną czy komuś się to podoba czy nie te ptaki ratowały życie ludziom podczas II wojny światowej nawet nie macie ludzie pojęcia ilu udało się przeżyć wojnę dzięki gołębiom! Druga sprawa to to że brak jest miejsc na dokarmianie stałe tych ptaków dlatego idą między ludzi pod budki z hot-dogami i są wszędzie gdzie spadnie jakiś okruch. Zamiast je zabijać przez sokoły nauczmy się żyć w zgodzie z naturą i zwierzętami ! Jak można zrobić miejsce stałego dokarmiania ptaków jest nad zalewem i w parku aleksandria po to by potem rozszarpywały je sokoły?! To jest chore ale czego nie zrobi się pod publikę dla siedlczan! Teraz jest niby płoszenie wron i gawronów a giną gołębie będące pod ochroną!

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Autostradą z Siedlec do Warszawy

Już jutro, 18 grudnia, zostanie udostępniony do użytku 13-kilometrowy...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Żołnierz 18. Dywizji Zmechanizowanej strzelał z broni w miejscu publicznym

Do tego niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 stycznia w godzinach...

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje