REKLAMA
4.8 C
Siedlce
Reklama

Deficyt snu – jakie może mieć skutki?

Jak podkreślają specjaliści, według badań CBOS aż 10% Polaków nie dosypia, co często jest spowodowane nadmiernym tempem życia i problemami w pracy. Krótkotrwały, jak i długotrwały deficyt snu może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Jesteś ciekawy, czym może skutkować niewystarczająca ilość odpoczynku? Dowiedz się, do czego prowadzi chroniczne skrócenie czasu snu.

Skutki deficytu snu – zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozdrażnienie

Najczęstszą dolegliwością, na jaką skarżą się osoby, które nie dosypiają (bez względu na przyczynę), jest ogólne zmęczenie i nadmierna senność w ciągu dnia. Deficyt snu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie mózgu, w związku z czym może spowalniać nasze reakcje i obniżać czujność. Osoby z deficytem snu są rozdrażnione, bardziej podatne na stres, mają gorsze samopoczucie, łatwo wpadają w irytację. Wiele z nich zauważa też problemy z koncentracją. Gdy stale nie dosypiamy lub nasz sen jest niskiej jakości, możemy mieć trudności ze  skupieniem uwagi, co wpływa negatywnie na efektywność w pracy.

Przy braku odpowiedniej ilości snu zaburzeniu ulegają nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć, myślenie i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Spada też popęd seksualny (libido).

Deficyt snu a problemy zdrowotne – podatność na infekcje, otyłość, cukrzyca

Deficyt snu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Wiele osób, które nie dbają o higienę snu, nie ma świadomości, iż długotrwałe niedosypianie osłabia system immunologiczny i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje sezonowe (organizm zaczyna produkować znacznie mniej limfocytów Tc). Przy niewystarczającej ilości snu rośnie ryzyko zachorowania na różne inne schorzenia, takie jak np.:

  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • demencja, 
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba wrzodowa.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że omawiany problem zwiększa ryzyko zachorowania na otyłość uznawaną obecnie za chorobę cywilizacyjną. Na skutek niedoboru snu dochodzi do wzrostu wydzielania greliny – hormonu, który zwiększa apetyt. Badania wykazały, że u osób zmagających się z nieefektywnym snem dochodzi także do spadku leptyny – hormonu produkowanego przez komórki tkanki tłuszczowej, który przeciwdziała nadwadze. Leptyna wytwarzana przez adipocyty kontroluje uczucie głodu i sytości. 

Udowodniono, że u osób, które śpią krócej niż 6 godzin (lub ich sen jest niskiej jakości) zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sen wpływa na gospodarkę hormonalną. Specjaliści podkreślają, że nawet krótkotrwałe braki snu są w stanie obniżyć wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Niskiej jakości sen może też podwyższać poranne stężenie hormonu stresu, czyli kortyzolu we krwi.

Deficyt snu a termoregulacja i stany zapalne

Sen pełni ważną rolę w termoregulacji organizmu, a jego niedobór zmniejsza nocny spadek temperatury ciała i ciśnienia krwi. Jednocześnie dochodzi do podwyższenia poziomu hormonu tyreotropowego (badania wykazały, że niskie stężenie TSH zwiększa ilość snu głębokiego). Niedosypianie powoduje też podniesienie poziomu monocytów i neutrofili we krwi. Nawet krótkotrwałe ograniczenie ilości snu może też powodować wzrost stężenia cytokin, które są mediatorami stanu zapalnego i poziomu CRP (jest to marker stanu zapalnego).

Deficyt snu a zdrowie psychiczne i nastrój

Niedobór snu prowadzi do zaburzeń równowagi neuroprzekaźników w mózgu i jest nieodłącznie związany z ryzykiem rozwoju zaburzeń psychicznych. Sprzyja rozwojowi stanów lękowych i depresji. Osoby doświadczające problemów ze snem zwykle mają większe trudności w radzeniu sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym. Jeśli zmagasz się z tym, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.

W przypadku krótkotrwałej bezsenności możesz wspomóc się, stosując leki OTC, takie jak np. Senamina. Z uwagi na zawartość doksylaminy lek ten ułatwia zasypianie, wydłuża sen i zapobiega nocnym wybudzeniom.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70378,fizjologia-snu,
  • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-dobry-sen,
  • https://cukrzyca.pl/dlaczego-warto-sie-wysypiac-niedobor-snu-odpowiedzialny-za-cukrzyce-typu-2/.

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/15082/02/24

Najczęściej czytane

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Są wyniki sekcji zwłok kobiety potrąconej w centrum Siedlec

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada na ul....

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Tragiczny wypadek w Rudce. Motocyklista zmarł w szpitalu

Policjanci z Komendy Powiatowej w Łosicach wyjaśniają przyczyny wypadku...

Potrącenie pieszego na pasach

Przed godz. 17 samochód osobowy potrącił przechodzącego przez pasy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje