Poczta z jej nieodłącznymi atrybutami jest fascynująca. Dawne stemple, lakowe pieczęcie, znaczki, a także wiele innych narzędzi codziennej pracy pocztowców i doręczycieli, stare druki, umundurowanie i archiwalne zdjęcia. To część eksponatów, które będzie można od jutra (20.03) oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym w Łukowie.
Wspomniana placówka, wespół z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łukowskiej i przy współpracy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowali ekspozycję pod hasłem „Pocztówka z Ziemi Łukowskiej”. Wernisaż wystawy będzie jednocześnie czasem podsumowania konkursu fotograficznego pod tą samą nazwą. Najlepsze fotografie będą na wspomnianej wystawie zaprezentowane.
Dla kontrastu z nowymi fotografiami, wykonywanymi na przyszłe pocztówki, po raz pierwszy będą publicznie pokazane zbiory starych kart pocztowych gromadzonych przez łukowskiego regionalistę, Cezarego Miazka. Ta kolekcja łukowskich pocztówek uchodzi za największą w Polsce!
Na wystawie będą pokazane eksponaty związane z pracą poczty, m.in. umundurowanie z lat 30. XX w., skrzynka pocztowa z 1937 r., unikatowe stemple pocztowe – z napisem „700-lecie miasta Łukowa 1233-1933” oraz rosyjskie, używane przez armię bolszewicką w 1920 r.
– Dla najmłodszych przygotowaliśmy okienko pocztowe, gdzie można się będzie pobawić w nadawanie listu czy telegramu, będzie okazja, by wcielić się w rolę pracownika poczty – informuje Grzegorz Osial, dyrektor łukowskiego Muzeum.
Organizatorzy wystawy zapraszają na jej wernisaż na godz. 14. do Muzeum Regionalnego. Wystawa będzie czynna do 12 czerwca. (pgl)