REKLAMA
3.8 C
Siedlce
Reklama

Szkoła z bogatą historią

Powszechna Szkoła Kolejowa w Łukowie rozpoczęła działalność 95 lat temu. Jej tradycje przejęła następnie Szkoła Podstawowa nr 3, a w 1999 r. Gimnazjum nr 3 w Łukowie. I właśnie Gimnazjum postanowiło 19 marca godnie uczcić założycieli placówek będących protoplastą dzisiejszej łukowskiej „Trójki”.

Publiczna Szkoła Powszechna rozpoczęła działalność w 1922 r. Ale pierwsze wzmianki o inicjatywach zmierzających do utworzenia jej poprzedniczki, Powszechnej Szkoły Kolejowej, organizacyjnie i finansowo wspieranej przez Koleje Państwowe, pochodzą z 1919 roku, kiedy to łukowskie Koło Związku Kolejarzy oraz Wydział Szkolny Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych zaczęły starania o uruchomienie takiej placówki. Lekcje w budynku Hilarego Sobola przy al. Kościuszki 5 rozpoczęły się w listopadzie tego roku. Kierownikiem szkoły został Stanisław Kruczek. Nauczyciele, oprócz pensji państwowych otrzymywali dodatki kolejowe. Mieli też bilety zniżkowe na podróże pociągami.

W 1922 r. kupiono działkę pod budowę własnego gmachu szkolnego, a budowa rozpoczęła się w 1925 r. Przez cały ten czas 7-klasowa szkoła, do której uczęszczało niemal 500 uczennic i uczniów, mieściła się w wynajmowanych budynkach. Z uczniami pracowało 15 nauczycieli. W szkole działał amatorski teatrzyk, były dwie drużyny harcerskie i spółdzielnia uczniowska.

Do nowego gmachu, oddanego do użytku w październiku 1926 r. szkołę przeniesiono 15 listopada tego samego roku. Budynek poświęcił ks. bp. Henryk Przeździecki.

Z bardzo ciekawie zapisaną historią szkoły można się zapoznać w kronikach, które z dużym pietyzmem są przechowywane w obecnym Gimnazjum. Ich obszerne fragmenty, a także zdjęcia, można również zobaczyć na stronie internetowej Gimnazjum w zakładce „»Trójka« – Karty z historii”.

Obecnie w Gimnazjum nr 3, którego dyrektorem jest Sławomir Różalski, w 15 oddziałach uczy się 346 uczennic i uczniów. Z młodzieżą pracuje 36 nauczycieli.

Święto szkoły zawsze było i nadal jest obchodzone w dniu imienin jej patrona, marszałka J. Piłsudskiego. Stąd również jubileusz 95-lecia nie mógł być obchodzony w innym terminie.

Z okazji jubileuszu szkolna społeczność wraz z rodzicami z Rady Rodziców uczestniczyła we mszy św. Później w szkole miała miejsce uroczysta akademia. Zaproszone grono gości miało okazję spotkania z nauczycielami i dyrekcją.

„Trójka”, po I LO im. T. Kościuszki, jest najstarszą łukowską szkołą, działającą w zasadzie nieprzerwanie od czas utworzenia. W zasadzie, gdyż oczywiście z tego okresu trzeba ze zrozumiałych względów wyłączyć okres wojny polsko-radzieckiej w 1920 r. i czas wojny oraz okupacji hitlerowskiej od 1939 do 1945 r. (PGL)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Niebezpieczne zdarzenie drogowe z jeleniem w gminie Ceranów

28 listopada około godz. 6.30 na drodze krajowej 63 na wysokości...

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje