Papież Franciszek przyjął oficjalnie prośbę dotychczasowego biskupa Diecezji Drohiczyńskiej, ks. Antoniego Pacyfika Dydycza i odwołał go ze sprawowanej funkcji, przenosząc na emeryturę. Nuncjatura Apostolska poinformowała o powołaniu nowego biskupa.
Jak dziś (29.03) informuje ks. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Warszawie, Ojciec Święty powierzył kierowanie Diecezją Drohiczyńską w ręce ks. Tadeusza Pikusa.
Ks. T. Pikus był do dnia dzisiejszego biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Funkcję tę sprawował od 1999 r. Ma 65 lat, urodził się w Białostockiem w Zabielu. Po ukończeniu studiów w Pampelunie uzyskał tam tytuł doktora teologii, a po powrocie do Polski pracował w Sekretariacie Prymasa Polski i wykładał w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie oraz w warszawskim Akademickim Studium Teologii Katolickiej (przemianowanego później na Papieski Wydział Teologiczny, Akademię Teologii Katolickiej i ostatecznie na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Od 1990 r. pracował jako duszpasterz w Moskwie, gdzie założył Kolegium Teologii Katolickiej, którym kierował i w którym wykładał do 1992 r. Był też wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, w Seminarium Duchownym w Grodnie i w Polskim Centrum Katechetycznym w Wilnie, a od 1995 r. przez rok w Instytucie Prawosławnym św. Andrzeja w Moskwie, gdzie przygotowywał pracę habilitacyjną z teologii.
Od drugiej połowy lat 80. był duszpasterzem przedsiębiorców. Udzielał się w Komisji Ekumenicznej, której był wiceprzewodniczącym i w Radzie ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił też wiele innych funkcji w Kościele katolickim i w różnych instytucjach życia społecznego.
W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński przyznał ks. dr. Tadeuszowi Pikusowi tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
Biskup A. Dydycz kierował Diecezją Drohiczyńską od 1994 roku. Był drugim biskupem tej diecezji po jej erygowaniu w 1991 r. Jest zakonnikiem, kapucynem z Zakomu Braci Mniejszych (OFM Cap.).
Nuncjatura Apostolska w swym krótkim komunikacie podała, że rezygnacja z biskupiej posługi została przez niego złożona zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego po osiągnięciu w 2013 r. wieku emerytalnego w stanie kapłańskim. (PGL)