REKLAMA
23.5 C
Siedlce
Reklama

Na rower!

Starostwo Powiatowe w Łukowie na długi weekend majowy proponuje rowerowy rajd trasą Henryka Sienkiewicza. Szlak wytyczyli urzędnicy, ale wyjazdy każdy może zorganizować sobie indywidualnie.

Szlak sienkiewiczowski Rozpoczyna się przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Łukowie (siedziba przedwojennego stowarzyszenia kulturalnego „Ogniwo”). Początkowo przebiega na terenie Łukowa przy kilku ciekawych miejscach poświęconych pisarzowi-nobliście. To kolarska rozgrzewka przed pokonaniem ponad 30 km do Woli Okrzejskiej.

Poniżej prezentujemy szczegółowy opis trasy majowego rajdu sienkiewiczowskiego, zaproponowanego przez Wydział Promocji łukowskiego starostwa.

START

Udajemy się do Łukowskiego Ośrodka Kultury. Tuż obok, przy Kinie Łuków, na ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego znajduje się Miejska Biblioteka im. Henryka Sienkiewicza.

I.

Z ulicy Wyszyńskiego kierujemy się w stronę ulicy Piłsudskiego, skręcamy w lewo w ulicę Warszawską, a następnie w ulicę Andrzeja Rogalińskiego i jedziemy prosto do ronda, na którym skręcamy w prawo w ulicę H. Sienkiewicza. Ulicą tą jedziemy do kolejnego ronda, na którym zobaczymy kolumnę o wysokości 7 metrów; to pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi.

II.

Następnie udajemy się z ulicy Sienkiewicza na ulicę Kilińskiego i dojeżdżamy nią do ulicy Warszawskiej. Skręcamy w lewo, a na rondzie ponownie w lewo w ul. Żelechowską. Po przejechaniu około 12 km znajdziemy się w Tuchowiczu, gdzie naszą uwagę zwróci piękny kościół zbudowany w stylu neogotyckim staraniem księdza Adama Byszewskiego. Na placu przed kościołem zobaczymy nagrobek przedstawiający postać kobiety, dalej za kościołem grobowiec byłego dzierżawcy majątku Tuchowicz Joachima Hempla i jego żony Rozalii.

III.

W dalszą drogę udajemy się drogą nr 85 z Tuchowicza w kierunku Stanina. Tam na skrzyżowaniu przy Ośrodku Zdrowia skręcamy w lewo stronę Krzywdy. Pół kilometra dalej, w Wesołówce po lewej stronie znajduje się zaniedbany podworski park oraz ruiny dworu z XVII wieku, wraz z fosą oraz zespołem przyzamkowym – oficyną dworską. Z Wesołówki kierujemy się dalej prosto do Krzywdy, gdzie na pierwszym rondzie kierujemy się prosto, a po minięciu stawów hodowlanych po prawej stronie na skrzyżowaniu do Okrzei (przed stawem i terenem rekreacyjnym, nazywanym „Morskim Okiem”) skręcamy w prawo. Droga ta zaprowadzi nas do Woli Okrzejskiej – miejscowości narodzin H. Sienkiewicza.

W Woli Okrzejskiej, po minięciu piętrowego budynku szkoły podstawowej po prawej stronie zobaczymy park, a za nim dalej Muzeum Henryka Sienkiewicza – dawną oficynę dworską, gdzie narodził się noblista. Dwór należał do rodziny Cieciszowskich i Sienkiewiczów prawie sto lat.

IV.

Z muzeum udajemy się w dalszą drogę szosą na południowy zachód. Dojedziemy nią do kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Okrzei. Świątynię ufundowała prababka noblisty. Tutaj rodzice pisarza, Józef Sienkiewicz i Stefania Cieciszowską, wzięli ślub. Również w tym kościele 7 maja 1846 r został ochrzczony H. Sienkiewicz. Na suficie kościoła, w nawie zobaczymy obrazy – sceny z „Quo Vadis” i z „Potopu”, natomiast na lewej ścianie wewnątrz kościoła umieszczone są dwie tablice pamiątkowe dziadka i babki H. Sienkiewicza.

V.

Po zwiedzeniu kościoła wsiadamy na rowery i tuż za świątynią skręcamy w lewo, by prostą drogą dotrzeć na pobliski cmentarz wiejski, gdzie, przy odnowionej kamiennej płycie nagrobnej matki Sienkiewicza, wzniesiono, staraniem Towarzystwa Sienkiewczowskiego jej pomnik. W odległości około 500 metrów od cmentarza znajduje się kopiec H. Sienkiewicza, który usypano i przekazano społeczeństwu na pamiątkę postaci pisarza 2 października 1938 r.

VI.

Spod sienkiewiczowskiego kopca kierujemy się na wschód przedłużeniem drogi, która jechaliśmy do tej pory z Okrzei. Po przejechaniu ok. 10 km dotrzemy do Woli Gułowskiej, znanej z pięknego XVII-wiecznego klasztoru oo. Karmelitów Trzewiczkowych, do którego niegdyś pielgrzymowali Unici, a obecnie przychodzą pielgrzymi w okresie tygodnia Wniebowzięcia Matki Bożej w połowie sierpnia. Za świątynią, a przed budynkiem klasztornym znajduje się podziemne źródło. Właśnie ze względu na źródło powstało sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej.

VII.

Z Woli Gułowskiej kierujemy się do Burca. Dotrzemy tam przez Konorzatkę i Adamów – miejscowość otoczoną pięknymi lasami oraz polami. Adamowski kościół Sienkiewicz opisał w noweli ,,Jamioł”. Warto odwiedzić również pobliski Wojcieszków oddalony o 4 km od Adamowa. Tam na starym cmentarzu, na końcu długiej środkowej alejki, znajdziemy grób ostatniej żony pisarza Marii z Babskich Sienkiewiczowej. Z Wojcieszkowa kierujemy się na Wolę Burzecką i dalej już prosto 2,5 km do Burca. Do tej miejscowości, a konkretnie do majątku swego wuja Leona Dmochowskiego (znajdował się na terenie dzisiejszej Szkoły Podstawowej) w wakacje przyjeżdżał gimnazjalista Henryk Sienkiewicz. Z czasów sienkiewiczowskich pozostały tu dwa stawy ,,Zagłoba” i ,,Kmicic”, aleja lipowo-kasztanowa oraz resztki dawnej fosy w postaci zarośniętego trawą parowu. W parku  przetrwały 300-letnie drzewa. Na pamiątkę burzeckiej lipy sienkiewiczowskiej w parku, przy szkole, znajdziemy ustawiony kamień z pamiątkową tablicą.

VIII.

Z Burca, jadąc przez Siedliska, a następnie dojeżdżając do drogi 808 skręcamy w lewo i wracamy do Łukowa. Po drodze miniemy Świderki, rzekę Bystrzycę i Świdry. Z Burca do Łukowa jest 20 km.

Łącznie trasa zaproponowana przez starostwo liczy sobie około 80 km. Uprawiający turystykę kolarską bez problemów pokonają tę trasę w ciągu dnia. Dla mniej wprawionych istnieje możliwość podzielenia jej na dwa, a nawet trzy etapy i skorzystania z noclegów agroturystycznych.

Starostwo poleca też interaktywną mapę powiatu łukowskiego, którą można znaleźć w Internecie , a także mapę wytyczonej trasy.

Życzymy przyjemnego podróżowania! (PGL)

4 KOMENTARZE
  1. chciałbym przypomnieć że w miejscowościach Sarnów (stara szkoła) i Jeleniec (pałac) też są zabytki warte obejrzenia. a to jest praktycznie po drodze odWojcieszkowa do Łukowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Tragiczny wypadek na ul. Warszawskiej – nowe informacje

W sobotę 29 czerwca w Siedlcach na ul. Warszawskiej...

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki z Siedlec

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki. Przypomnijmy: chodzi o...

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje