Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Poza stwarzaniem zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu narażamy się również na konsekwencje prawne. W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Aby przekonać się, że wartość ta nie została przekroczona, warto wyposażyć się w alkomat. Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat?
Dlaczego warto wyposażyć się w alkomat?
O tym, że nie warto wsiadać za kierownicę po alkoholu, świadomych kierowców nie trzeba przekonywać. Problemem może być jednak samodzielne ustalenie, czy spożyta ilość spowodowała przekroczenie dozwolonego prawem poziomu.
Osiągnięcie dopuszczalnego progu 0,2 promila mężczyzna ważący 80 kg uzyska wypijając 50 ml czystej wódki lub jedno piwo. Jednak wiele zależy od indywidulanych cech osoby, takich jak wiek, masa ciała czy płeć. Podobnie tempo metabolizowania alkoholu w organizmach różnych ludzi jest różne. Bez alkomatu może być trudno z całą pewnością stwierdzić, że rano cały alkohol z imprezy z poprzedniego wieczoru uległ już rozkładowi i jazda samochodem będzie bezpieczna. Alkomat pozwala w szybki sposób dokonać samodzielnego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Na czym polega działanie alkomatów?
Alkomaty to niewielkie urządzenia wyposażone w odpowiednie czujniki, pozwalające na pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Uzyskany wynik jest następnie przeliczany na stężenie alkoholu we krwi, wyrażone w promilach. Pozwala to w prosty sposób porównać zawartość alkoholu w organizmie z obowiązującymi przepisami.
W zależności od rodzaju mechanizmu pomiarowego alkomaty dzieli się zwykle na półprzewodnikowe, elektrochemiczne i najbardziej zawansowane technologicznie spektrometryczne.
Czy alkomaty dla kierowców są dokładne?
Dokładność pomiarowa alkomatów dostępnych w sprzedaży uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze, różne rodzaje urządzeń oferują różny zakres i dokładność pomiarową, zależnie od typu czujników. Najtańsze, ale i najmniej dokładne, są zwykle alkomaty półprzewodnikowe. Dla osiągnięcia odpowiedniej dokładności wymagają one dość częstych wymian zużywających się czujników oraz regularnej kalibracji. W przypadku urządzeń elektrochemicznych dokładność ta jest zwykle dużo wyższa i nawet w przypadku urządzeń do użytku osobistego wynosić może nawet 0,01 promila.
Jaki alkomat dla kierowcy wybrać?
Najlepszym wyborem do użytku indywidulanego dla kierowców są niewielkie alkomaty elektrochemiczne. Alkomaty Promiler oferują dużą dokładność pomiarową (do 0.01 promila) w połączeniu z trwałością czujników i wbudowanych baterii litowo-jonowych wielokrotnego ładowania. Urządzenia takie pozwalają na dokonywanie pomiarów w zakresie od 0 do 4 lub 5 promili.
Nieco tańsze urządzenia półprzewodnikowe, do których często dołączone są wymienne ustniki, również mogą spełnić swoje zadanie, jeśli kierowca będzie pamiętać o zasadach ich użytkowania. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych na dokładność pomiarową wpływ mogą mieć takie czynniki, jak spożywane tuż przez pomiarem pokarmy, zapalenie papierosa, a nawet temperatura otoczenia.
Charakteryzujące się najwyższą czułością i dokładnością alkomaty spektrometryczne na podczerwień, ze względu na duże rozmiary oraz wysoką cenę, są wybierane raczej przez duże przedsiębiorstwa transportowe. Takie alkomaty wykorzystywane są do pomiarów stacjonarnych w siedzibie firmy, przed przystąpieniem kierowców do pracy.