Mazowsze znalazło się w pierwszej dziesiątce regionów o wielkim potencjale gospodarczym
w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu European Cities and Regions of the Future. To ogromne wyróżnienie, które zbiega się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia samorządów województwa i 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE.
Elitarny ranking
European Cities and Regions of the Future to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych rankingów – przygotowywany przez magazyn FDI Intelligence – oceniających potencjał gospodarczy, biznesowy
i finansowy poszczególnych regionów i miast Europy. W tegorocznym rankingu oceniono aż
330 europejskich miast, podzielonych według wielkości populacji na metropolie, duże, średnie, małe, mikro-miasta. Pod lupę wzięto również regiony podzielone na trzy grupy: duże, średnie i małe. Miasta i regiony oceniano w pięciu podkategoriach: potencjał gospodarczy, komunikacja, kapitał ludzki i styl życia oraz efektywność kosztowa.
Województwo mazowieckie w pierwszej dziesiątce
W grupie największych, europejskich regionów województwo mazowieckie zajęło wysokie miejsca
w aż trzech dziedzinach. W kategoriach ,,potencjał gospodarczy’’ oraz ,,kapitał ludzki i styl życia’’ Mazowsze zajęło wysoką – 8. pozycję. W kategorii efektywność kosztowa nasze województwo uplasowało się na 4. pozycji, wyprzedzając tym samym takie regiony jak m.in. hiszpańska Andaluzja czy niemiecka Saksonia.
Jak zauważył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik ten ranking jest doskonałym dowodem na to, że Mazowsze to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy. – Jesteśmy regionem nowoczesnym, o olbrzymim potencjale gospodarczym i co ważne dobrze się tu żyje. Miejsce w pierwszej dziesiątce wśród europejskich regionów świadczy o dobrze prowadzonej polityce rozwojowej i jest uwieńczeniem 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 25 letniej historii samorządu województwa mazowieckiego.
To już 25 lat
W tym roku samorządy województw obchodzą jubileusz 25-lecia powstania. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik reforma samorządowa była jednym z kroków milowych w budowaniu silnych regionów. Kolejnym krokiem było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. – Początki nie należały do łatwych. Wspólnie, od postaw budowaliśmy nowy wymiar samorządu. I po tych 25 latach mogę powiedzieć jedno odnieśliśmy sukces. Dziś Mazowsze jest dużym, stabilnym województwem, prekursorem zmian
i innowacji, najprężniej rozwijającym się regionem, dla którego władz najważniejsze jest dobro mieszkańców, ich bezpieczeństwo, komfort i przyszłość.
Pozytywne efekty reformy samorządowej zauważa również Janina Ewa Orzełowska. Członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Tych 25 lat historii samorządu województwa mazowieckiego to intensywny czas rozwoju przestrzeni miejskiej i publicznej. Zarówno środki unijne, jak i nasze własne pomogły w realizacji tysięcy inwestycji; od tych mniejszych takich, jak nowe place zabaw, przedszkola, żłobki, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, po te wielkie, infrastrukturalne jak, np. nowe drogi, placówki kulturalne czy medyczne. To, czym od lat kierujemy się w naszym działaniu, to jest polityka zrównoważonego rozwoju. A jej efekty widać na każdym kroku.