REKLAMA
18.6 C
Siedlce
Reklama

I znowu będzie lepiej…

Przez ostatnie dziesięciolecia niczego chyba nie reformowano tak usilnie, a jednocześnie tak nieudolnie, jak oświaty. Ofiarą tych eksperymentów padła jedna z najbardziej znaczących dla Siedlec i regionu placówek – popularny „Rolnik”.

Przez lata wykształciły się w nim tysiące najbardziej potrzebnych specjalistów z zakresu: rolnictwa, weterynarii, melioracji, ogrodnictwa, mechanizacji i urządzania terenów zieleni. Ten „narybek” rolniczy region chłonął jak gąbka. 

Jeszcze w końcu lat dziewięćdziesiątych w tzw. Kazimierzaku młodzież kształciła się aż na 9 kierunkach rolniczych i tylko na jednym nie związanym z rolnictwem. Taki model kształcenia nie ostał się jednak po kolejnej reformie. W 2002 roku szkoła została gruntownie zrestrukturyzowana. Nie tylko zmieniono jej nazwę – na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, ale też kompletnie zmieniono system kształcenia. Całkowicie zlikwidowano kierunki rolnicze. W ich miejsce wprowadzono licea profilowane i ogólnokształcące. Dzisiaj już nikt nie zaprzecza, że poprzednia reforma była błędem. Potwierdziły to lata praktyki. Na szczęście są wyciągane wnioski z tej przykrej nauczki. Następuje generalny odwrót od liceów profilowanych i przywracanie tego, co sprawdziło się w minionych latach. O problemach związanych ze szkolnictwem rolniczym pisaliśmy w jednym z naszych raportów. Okazuje się, że wywołało to odzew. Dyrektor siedleckiego „Rolnika” (obecnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4), Leszek Rozbicki, przedstawił nam swoje plany dotyczące zmian w kierunkach kształcenia. – Nie ma co ukrywać, że licea profilowane się nie sprawdziły – mówi L. Rozbicki. – Do łask powinno powrócić kształcenie zawodowe, bo to ono ma przyszłość. Właśnie w tym kierunku zamierzam poprowadzić swoją szkołę. Na początek planuję stworzenie jednej klasy kształcącej w zawodach technik rolnik oraz technik ogrodnik. Przedmioty ogólnokształcące będą prowadzone razem, natomiast zawodowe osobno.

 

Nowa klasa ma powstać już od nowego roku szkolnego. Zostanie uruchomiona niejako pilotażowo, aby zbadać potrzeby rynku. Warto dodać, że będą to pierwsze kierunki typowo rolnicze – nie licząc Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku ogrodniczym. Ta jednak nie jest w stanie sprostać współczesnym wymogom edukacji. Zasadnicze wykształcenie nie uprawnia nawet do ubiegania się o fundusze unijne na inwestycje w gospodarstwie rolnym. – W najbliższych planach jest także wprowadzenie specjalizacji oraz utworzenie technikum rolniczego i technikum ogrodniczego – dodaje L. Rozbicki. Odtwarzanie dawnego systemu kształcenia rolniczego nie jest jednak rzeczą prostą. Chodzi przede wszystkim o zaplecze do praktycznej nauki zawodu. Kiedyś Zespół Szkół Rolniczych posiadał: 180 hektarów ziemi, maszyny, dziesiątki zwierząt hodowlanych. Dzisiaj z tego imperium pozostało… 7 hektarów (licząc z placem zajmowanym przez szkołę). To pozwala na prowadzenie niewielkich ogródków dydaktycznych do produkcji ogrodniczej czy krzewów ozdobnych i sadu. Przy takim zapleczu nie da się wykształcić dobrych fachowców. Wprawdzie placówce udało się pozyskać 60 tysięcy złotych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale to za mało na unowocześnienie własnej bazy do szkolenia praktycznego. Dyrekcja szkoły zdaje sobie z tego sprawę, ale ma jednocześnie pomysł na uporanie się z tym kłopotem. – Oczywiście cały czas będziemy zabiegać o pieniądze na tworzenie własnego zaplecza – informują w ZSP nr 4. – Dzisiaj jednak realną perspektywą na odpowiednie kształcenie praktyczne jest nawiązanie współpracy z Akademią Podlaską. Były już pierwsze rozmowy w sprawie wykorzystania bazy uczelni. Ma ona własne szklarnie i szkółkę ogrodniczą. Prowadzi też hodowlę koni. Może więc i nasza szkoła wprowadzi taką specjalizację. Myślimy również o stałej współpracy z firmami i prywatnymi gospodarstwami rolnymi. Dzisiaj wiele z nich to prawdziwe, doskonale wyposażone fermy. Nie można oczywiście zapominać o fachowej kadrze dydaktycznej uczącej przedmiotów zawodowych. Z tym nie powinno być jednak najgorzej. W szkole pozostało bowiem wielu nauczycieli z czasów, kiedy kształcono tu w specjalnościach rolniczych. – O utworzenie nowych kierunków kształcenia staram się od 2 lat – dodaje Leszek Rozbicki. – Mamy już na to zgodę organu prowadzącego. Za nami przemawiają też wspaniałe tradycje i renoma placówki. Dysponujemy internatem, co w przypadku kształcenia młodzieży z terenów wiejskich ma wielkie znaczenie. Wszystkie te atuty pozwalają na optymizm. Dyrektor Rozbici podkreśla jednak, że planowane zmiany nie oznaczają likwidowania tych kierunków kształcenia, które się sprawdziły. Mowa m.in. o Technikum Architektury Krajobrazu, które funkcjonuje od 3 lat i cieszy się dużym zainteresowaniem czy Technikum Zaocznym, kształcącym w tym samym kierunku. Renomą cieszy się też Liceum Ogólnokształcące, w którym około 93 procent absolwentów zdało maturę. 
PS W kwietniu w ZSP nr 4 mają się odbyć dni otwarte szkoły. Wówczas będzie można uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat pierwszej klasy technikum kształcącej w zawodach typowo rolniczych.

5 KOMENTARZE
  1. Licea profilowane górą
    Panie dyrektorze proszę nie likwidować liceów profilowanych.Sam chodziłem do ”rolnika” do LPM.Skończyłem rok temu.Teraz dowiedziałem się że ten profil został zlikwidowany.Dlaczego?????? Tak dużo się tam nauczyłem.Spędziłem najlepsze 3 lata w moim życiu.Wykształciłem się na dobrego fachowca.Teraz pracuję w Mostostalu Siedlce i studiuję.Uważam ,że likwidowanie LP jest złym rozwiązaniem.Proszę przemyśleć swoją decyzję.Pozdrawiam całą dyrekcję szkoły i wszystkich nauczycieli.

  2. Wystawili nas do wiatru
    LP wybrałem z własnego wyboru. Równie dobrze mogłem iść do ogólniaka, bo dostałem się w te dwa miejsca. wybrałem jednak liceum z przedmiotami zawodowymi, bo uznałem, że dodatkowo czegoś ciekawego się nauczę i może się to przyda.

    Teraz z absolwentów LP robi się debili, którzy nie potrafią zdać matury. Zdałem maturę, studiuję dziennie i patrzę z niedowierzaniem na to co się teraz dzieje.

  3. Nie likwidujmy liceów profilowanych!!!!!!!One są potrzebne!!!!
    Dlaczego?????pytam dlaczego??????Każdy myśli że Liceum mechaniczne jest do niczego.LPM to najlepszy kierunek.Sam go wybrałem.To normalne liceum takie jak ogólniak,tylko dochodzą przedmioty zawodowe.Co w tym złego.W LPM można się dużo nauczyć.To sama elita:):):)Pozdro dla wszystkich LM-ów.

  4. Niestety
    LP to niewypał. Uczeń uczy się przez trzy lata i tak naprawdę nic z tego nie ma. Przedmioty zawodowe zabierają czas na przygotowanie do matury (w LO zamiast przedmiotów zawodowych są godziny na rozszerzenie tzn. jak w LP są np. 2 godz. historii to w LO można zwiększyć do np. 4). Sytuacja taka powoduje “okradanie” uczniów LP. W lo uczeń dostaje większy wymiar godzin przedmiotów ogólnokształcących, więc i lepsze przygotowanie do matury (a to ona -a nie przedmioty zawodowe -decyduje o przyjęciu na studia – na Politechnikę i Akademię Rolniczą też).
    Co innego by było, gdyby absolwenci z LP uzyskiwali uprawnienia do pracy w wybranym zawodzie – ale nie dostają. I tutaj tkwi niewypał ministerstwa. Jeżeli uczeń myśli o zawodzie, powinien wybrać technikum, ponieważ po jego ukończeniu wie po co uczył się zawodu.

  5. Rolnik w Rolnku
    Technkum Rolnicze to czysta teoria. A co z bazą dydaktyczą? Na litość boską ,spójrzmy prawdzie w oczy. Szkoła nie ma takiego zaplecza!!! To przecież czysta fikcja!!! A raczej forma, z której Witacy by się uśmiał :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Życia mężczyzny nie udało się uratować

Na DW 803 poza obszarem zabudowanym doszło do wypadku. 4...

Młody siedlczanin z ciężką nogą. Stracił prawo jazdy i słono zapłaci za mandat

Na Alei Kaczyńskich w Łukowie zatrzymano do kontroli drogowej...

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Policjant reanimował mężczyznę

W sytuacji zagrożenia liczy się natychmiastowa reakcja, opanowanie i...

Dachowanie w gminie Łuków

7 października ok. godz. 8 w miejscowości Sięciaszka (gm....

Wybryki w kwestii parkowania i nie tylko, czyli…Zostańcie sygnalistami!

Niektórzy bardzo łatwo usprawiedliwiają sytuacje, kiedy samochody są parkowane...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje