– Skąd taki kierunek? To kwestia nie tylko odpowiedzialności za środowisko, ale trzeba też szczerze przyznać, że bardzo wysokich wymagań, stawianych przez prezydenta Andrzeja Sitnika, który prawnie reprezentuje właściciela spółki oraz miasto Siedlce. Prezydent Sitnik od samego początku postawił przede mną i całą naszą spółką jasne cele. Mieliśmy podjąć takie działania, żeby mieszkańcy Siedlec w przyszłości jak najmniej płacili za ogrzewanie i ciepłą wodę oraz za śmieci – wyjaśnia Marzena Komar, prezes PE.
PE rozpoczęło intensywne poszukiwania rozwiązań, które sprostałyby wymogom stawianym przez Prezydenta i mieszkańców oraz zobowiązań klimatycznych, narzuconych przez UE.
W grudniu 2021 r. PE zwróciło się do Państwowego Instytutu Geologicznego o dokonanie oceny możliwości wykorzystania wód termalnych na obszarze miasta Siedlce do celów ogrzewania obiektów.
Cytat z analizy „…Na podstawie przeprowadzonej wstępnej analizy materiałów archiwalnych można stwierdzić, że na obszarze Siedlec potencjalnie perspektywicznym pod względem możliwości zagospodarowania wód termalnych w celach ciepłowniczych jest zbiornik kambryjski. Brak jest jednak informacji odnośnie możliwych do uzyskania wydajności ewentualnych otworów. Zbiorniki mezozoiczne, ze względu na zbyt niską temperaturę, ocenia się jako nieperspektywiczne pod względem zagospodarowania ich w ciepłownictwie. Także zbiornik w obrębie utworów permu dolnego nie zagwarantuje opłacalności inwestycji geotermalnej, ze względu na niską temperaturę oraz niewielką potencjalną wydajność.”
PE nie poprzestaje jednak na dotychczasowych działaniach (inwestycje szczegółowo opisane w poprzednich wydaniach TS) i w dalszej perspektywie zamierza wybudować ITPOK, pompę ciepła w celu odzysku energii odpadowej, zainwestować w magazyn ciepła i fotowoltaikę.
Kto decyduje o cenie ciepła?
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. ustala taryfy na okres jednego roku. Każdorazowe wprowadzenie nowej taryfy wymaga uzyskania decyzji zatwierdzającej regulatora rynku – URE. Przedsiębiorstwo nie może sprzedawać ciepła po cenach innych niż zawarte w taryfie, zatwierdzonej decyzją URE. Obecnie jest procedowana przez URE nowa taryfa. W roku 2024 (po ostatecznym zatwierdzeniu przez Prezesa URE nowej taryfy) ceny energii cieplnej ulegną obniżeniu.
Opłaty za dostarczone ciepło naliczane są na podstawie odczytów legalizowanych urządzeń pomiarowych z zastosowaniem cen zgodnych z obowiązującą taryfą dla ciepła, wprowadzoną do stosowania decyzją Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Ceny za 1GJ są różne dla poszczególnych grup taryfowych. Średnia cena ciepła, jaką płacili klienci Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o. o. w roku 2023, wyniosła 138,22 zł za 1 GJ sprzedanej energii. Cena obejmowała opłaty za ciepło oraz usługi dystrybucyjne. Jest to cena średnia wyliczona dla wszystkich odbiorców, obejmująca zarówno odbiorców uprawnionych do rekompensaty (budownictwo mieszkalne, szkoły, instytucje kultury, szpitale itp.), jak i odbiorców nieobjętych rekompensatą (firmy). Analogiczna średnia cena sprzedaży energii w miesiącu styczniu 2024 r. wyniosła – 132,45 zł/GJ. Aktualnie obowiązująca taryfa jest opublikowana na stronie internetowej PE www.pec-siedlce.com.pl.
Dla zobrazowania powyższych danych załączamy wykres i tabelę wyników ze sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej.
Czy dywidenda to „haracz” od mieszkańców?
Dywidendy wypłacane miastu Siedlce nie pochodzą z „haraczu”, ściąganego od klientów korzystających z ciepła systemowego, lecz z zysku osiągniętego z innej działalności PE, czyli produkcji energii elektrycznej, wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji. Blisko 67% sprzedanej w 2023 roku przez PE energii cieplnej uzyskano w źródłach kogeneracyjnych, gdzie jest także wytwarzany prąd. Jednak regulacyjne ograniczenia wysokości cen ciepła wytworzonego w kogeneracji gazowej powodowały, że przychody ze sprzedaży ciepła wytworzonego w źródle zasilanym paliwem gazowym również nie pokrywały kosztów wytworzenia ciepła w tym źródle. Ponoszone straty zostały jednak z nawiązką zrekompensowane wysoką rentownością sprzedaży energii elektrycznej i z tego tytułu pochodzi wypracowany przez PE zysk, wynoszący około 30 mln złotych, który umożliwia wypłatę należnej dywidendy Właścicielowi, czyli Miastu Siedlce. Przychody ze sprzedaży ciepła nie mogą być źródłem zysku PE, a tym samym podstawą do wypłaty dywidendy i nie są. W roku 2023 strata na sprzedaży ciepła wynosiła 24,96 zł/GJ, a rentowność tej sprzedaży wyniosła minus 16,05% i przedsiębiorstwo stratę w wysokości 21 mln zł poniesioną na produkcji ciepła, pokryło z uzyskanego zysku ze sprzedaży energii elektrycznej.
Dywidendy wypłacane w latach 2014-2022
Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. (PE) już od roku 1975 pełni służebną rolę wobec mieszkańców Miasta Siedlce, produkując i dostarczając energię cieplną mieszkańcom i instytucjom użyteczności publicznej miasta.
Od 1991 roku działa jako Spółka prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest miasto Siedlce. Do roku 2001 energia cieplna w PE była produkowana tylko w Ciepłowni Centralnej z wykorzystaniem kotłów węglowych. Dążąc do ciągłego rozwoju, od roku 2002 Spółka produkuje także energię elektryczną.
Dzięki budowie Elektrociepłowni – rozwojowi kogeneracji odbywa się produkcja energii cieplnej i elektrycznej także z wykorzystaniem gazu ziemnego i z tej działalności Spółka wypracowuje zysk, który przeznacza na rozwój przedsiębiorstwa i potrzeby miasta Siedlce i jego mieszkańców.