REKLAMA
6.7 C
Siedlce
Reklama

Tympanometria – diagnostyka ucha środkowego

Tympanometria to obiektywne badanie, które ukierunkowane jest na ocenę stanu ucha środkowego pacjenta. Mowa tu przede wszystkim o sprawdzeniu poprawności funkcjonowania błony bębenkowej i kosteczek słuchowych oraz o pomiarze ciśnienia w uchu środkowym.

Przygotowanie do tympanometrii

Badanie tympanometryczne nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Nie mamy więc tutaj żadnych restrykcji w sferze przyjmowania pokarmów, płynów czy leków. Warto jednak pamiętać o zabraniu ze sobą dotychczasowej dokumentacji medycznej, co może ułatwić postawienie precyzyjnej diagnozy. Ze względu na to, że tympanometrię przeprowadza się najczęściej u małych dzieci – należy zadbać o uspokojenie i wyciszenie pacjenta. Z pomocą może przyjść tutaj choćby ukochana zabawka.

Tympanometria – przebieg badania

Badanie pozwala określić podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Wymaga ono wykorzystania specjalnego urządzenia z sondą pomiarową – tympanometru. Umieszcza się ją bezpośrednio w kanale ucha zewnętrznego. Następnie protetyk może poprosić pacjenta o przełknięcie śliny, zatkanie nosa bądź wykonanie głębokiego wydechu, co spowoduje zmianę ciśnienia w jamie bębenkowej. Urządzenie rejestruje wszelkie wychylenia błony bębenkowej i przedstawia wyniki w formie specjalnej krzywej (wykresu), którą określamy jako tympanogram. Poprawny wynik tympanometrii powinien charakteryzować się szczytem krzywej wypadającym nad wartością ciśnienia „0”. Inny kształt wykresu świadczy tu o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu słuchowego.

Całą procedurę należy wykonać oddzielnie dla obu uszu. Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa około 10 min. Wyniki otrzymujemy od razu po jego zakończeniu.

Wskazania i przeciwdziałania do badania tympanometrycznego

Wiemy już czym jest i jak przebiega tympanometria. Kiedy jednak zaleca się jej wykonanie? Przede wszystkim w sytuacji pojawienia się niepokojących dolegliwości – takich jak: niedosłuch odbiorczy, szumy uszne, zawroty głowy czy problemy z koncentracją. Można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku, chociaż zazwyczaj przeprowadza się je u dzieci poniżej 5. roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem jest z kolei brak lub znaczna perforacja błony bębenkowej.

Tympanometria pozwala zdiagnozować następujące patologie: wysiękowe zapalenie ucha środkowego, niedrożność trąbki Eustachiusza, nieprawidłowości odruchu strzemiączkowego czy płyn lub guz w uchu środkowym.

Tympanometria Siedlce

Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i szybkie. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele zaburzeń, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do utraty słuchu. Nie należy więc bagatelizować tak istotnej kwestii jak badanie słuchu. Siedlce i okolice – badanie tympanometryczne przeprowadza gabinet protetyczny ABC Słuchu w Siedlcach. Zapraszamy do kontaktu.

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Siedlce: Nie będzie ciepłej wody

W związku z planowanymi przez Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Są wyniki sekcji zwłok kobiety potrąconej w centrum Siedlec

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada na ul....

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje