Co ma wspólnego przemysł motoryzacyjny z ogrzewaniem domu? Bardzo dużo! Łączenie zaawansowanej technologii z tradycyjnymi metodami — zarówno w przypadku aut hybrydowych, jak i hybrydowych pomp ciepła — daje zaskakujące efekty i przynosi wiele korzyści. Nie tylko kierowcy wiedzą, że hybryda oznacza mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję spalin. Podobnie jest z pompą ciepła zintegrowaną z kondensacyjnym kotłem gazowym.
Gaz czy OZE? Niech zdecyduje instalacja
Hybrydowa pompa ciepła z jednej strony wykorzystuje zaawansowaną technologię pozyskiwania energii z natury, a z drugiej — nie rezygnuje z klasycznych, sprawdzonych metod ogrzewania. Bo jeśli do budynku doprowadzony jest gaz, czemu z niego rezygnować? A jeśli nie jest, ale istnieje możliwość podłączenia go, również warto rozważyć taki ruch. Połączenie kotła kondensacyjnego z pompą ciepła może bowiem okazać się rozwiązaniem tyle ekologicznym, co i ekonomicznym. Jak to możliwe? To proste: instalacja sama decyduje, jaka forma ogrzewania – pochodząca z pracującej pompy czy kotła – jest w danym momencie wydajniejsza i bardziej opłacalna.
Jak działa hybrydowa pompa ciepła?
Działanie tych innowacyjnych urządzeń można wyjaśnić na przykładzie hybrydowych pompa ciepła Immergas, który jest liderem tego typu urządzeń na polskim rynku. Ich wyjątkowość jak już wspomniano, polega na połączeniu pompy ciepła typu split lub monoblok z kotłem gazowym zintegrowane wspólną dedykowaną automatyką.
W przypadku pomp ciepła typu split (np. Immergas Magis COMBO V2), gdzie urządzenie składa się z dwóch jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej — to w jednostce zlokalizowanej wewnątrz budynku mieści się kocioł gazowy. Jest w niej też układ hydrauliczny pompy ciepła.
Gdy bardziej opłacalne jest ogrzewanie domu pompą ciepła, urządzenie za pomocą czynnika chłodniczego i parownika, absorbuje ciepło z powietrza na zewnątrz budynku. Ciekły czynnik chłodniczy podgrzewa się i zmienia stan skupienia na gazowy. W takiej formie trafia na sprężarkę, a następnie do skraplacza. Tam następuje wymiana ciepła pomiędzy gorącym czynnikiem chłodniczym a wodą w instalacji budynku. Gdy ciepło zostanie oddane, stan skupienia czynnika chłodniczego wraca do ciekłego. Czynnik przemieszcza się na zawór rozprężny, a następnie do parownika. Cykl zaczyna się od początku.
Gdy bardziej opłacalne jest ogrzewanie gazowe, urządzenie automatycznie włącza kocioł gazowy. Ta sama zasada dotyczy pomp ciepła typu monoblok (np. Immergas Victix Hybrid). Różnica polega jedynie na tym, że kompletny kocioł kondensacyjny montowany jest wewnątrz budynku, a jednostka pompy ciepła na zewnątrz. Wciąż jest to jednak kompletne, integralne urządzenie połączone wspólną automatyką.
Korzyści z instalacji hybrydowej pompy ciepła
Jak już wspomniano, listę zalet hybrydowej pompy ciepła należy rozpocząć od zaznaczenia, że jest to urządzenie ekologiczne i ekonomiczne. Jego kolejne mocne punkty to:
- wydajność energetyczna — klasa efektywności energetycznej w przypadku urządzeń marki Immergas to zwykle A+++ lub A++. Pobierają one znacznie mniej prądu, niż np. kotły elektryczne, przez to są o wiele tańsze w eksploatacji. Początkowy wyższy koszt jest więc w kolejnych latach amortyzowany, a biorąc pod uwagę co najmniej kilkunastoletnią żywotność pomp ciepła — w ogólnym rozrachunku mogą okazać się one dużo bardziej ekonomiczne;
- wszechstronność — hybrydowe pompy ciepła mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia (Magis Combo, gdy działają z klimakonwektorem);
- automatyzacja i komfort użytkowania — po zaprogramowaniu, urządzenie będzie bezobsługowo dbało o pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. Nie trzeba dokładać paliwa do kotła (jak np. w przypadku kotłów na węgiel), nie należy też obawiać się wychłodzenia pomieszczeń pod nieobecność domowników;
- redukcja emisji CO2 — pompa ciepła nie wytwarza także popiołu, sadzy ani innych stałych odpadów zanieczyszczających atmosferę;
- zapewnienie ciągłego grzania — w przypadku awarii jednego z systemów, automatycznie włączy się drugi, zapewniając ciągłość ogrzewania;
- szybki, prosty montaż — nawet jeśli budynek jest modernizowany i posiada już podłączenie gazowe, przeróbki mogą nie być wymagane.
Czy warto zainwestować w hybrydową pompę ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla nowych budynków, jak i tych modernizowanych, gdzie pełna wymiana systemu grzewczego na pompę ciepła jest niemożliwa lub nieekonomiczna. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne w sytuacjach, gdy warunki klimatyczne i energetyczne są zróżnicowane. Elastyczność w doborze najbardziej efektywnego źródła ciepła — pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego — pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.
W podjęciu najlepszej decyzji pomocna może być konsultacja z wykwalifikowanym instalatorem. Uwzględniając indywidualne potrzeby domowników, a także specyfikę budynku, wskaże on urządzenia idealnie odpowiadające na zapotrzebowanie na moc grzewczą.