Zajrzyj w głąb siebie. Program zwiększy dostęp do specjalistycznej diagnostyki obrazowej na obszarze polsko-ukraińskiego pogranicza.
Program Interreg NEXT PL-UA 2021-2027. Ogólnym celem programu jest wsparcie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski i Ukrainy i skierowany jest do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit wywodzących się z tych regionów.
„Zajrzyj w głąb siebie – zwiększenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki obrazowej na obszarze polsko-ukraińskiego pogranicza”. 27 marca w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach podpisano umowę dotyczącą projektu.
– Projekt zakłada współpracę transgraniczną pomiędzy Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach (Polska) a Lwowskim Obwodowym Centrum Diagnostyki Obrazowej (Ukraina) w zakresie poprawy dostępu do wysokiej jakości diagnostyki obrazowej, ze szczególnym uwzględnieniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – mówił Andrzej Słodki, kierownik wspólnego sekretariatu programu Interreg NEXT Polska-Ukraina. – Nasze społeczeństwa przenikają się, a dzięki współpracy szpitali z Polski i Ukrainy nasze systemy opieki zdrowotnej zbliżają się. Procedury szpitalne mogą być również oparte na wspólnych doświadczeniach. Nie tylko strona polska czerpie korzyści, także strona ukraińska może mieć dostęp do procedur, do wiedzy która już jest w siedleckim szpitalu.
– Ten projekt daje kolejne możliwości naszemu szpitalowi. Wprowadzone będą najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Modernizujemy obszar diagnostyki obrazowej – powiedział Marcin Kulicki prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. – Montujemy nowe komputery, nowe stacje i ten element najnowocześniejszych rozwiązań, czyli sztuczna inteligencja zaangażowana w proces opisów zdjęć, proces zarządzania nimi i archiwizacja. Jest to innowacyjny element, który pozwoli nam na zwiększenie efektywności. Myślę, ze będzie to początkiem do szerszego projektu stworzenia bazy opisowej dla całego województwa mazowieckiego, dla wszystkich mazowieckich szpitali, po to, by wykorzystać potencjał lekarzy i sprzętu.
– Utworzymy dodatkowo 10 stacji opisowych, wyposażymy naszych lekarzy w nowe narzędzia usprawniające opisy, by skrócić oczekiwanie na opis badania – stwierdziła Edyta Boćkowska kierownik działu kontraktów i analiz medycznych i koordynator realizowanego projektu. – Planujemy zakup autorskiego oprogramowania, w którym będziemy zarządzać badaniami, które trafiają do naszego szpitala przez nadanie im priorytetów. Dotyczy to pacjentów z pękniętym tętniakiem, pacjentów z podejrzeniem udarów, wymagających pilnego wykonania badań. Gdy tacy pacjenci trafiają do nas naraz, trudno wówczas uznać, które badanie powinno zostać wykonane jako pierwsze. To system pozwoli nam tak zarządzać badaniami, żeby priorytet był ustalany.
– To nie pierwsza umowa szpitala w ramach programów Polska-Ukraina. Wcześniej Polska-Białoruś-Ukraina. Dzieki wcześniejszemu dofinansowaniu powstało Centrum Matki i Dziecka w Siedlcach – powiedziała Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego. – Teraz do szpitala wojewódzkiego znów trafiają środki. Dofinansowanie to 82 proc. To bardzo duże dofinansowanie, bo cały projekt to 2,7 mln. euro, z czego 1,6 jest po naszej stronie, pozostałą część jest po stronie Ukrainy. Te ogromne środki, które tu trafiają pomogą mieszkańcom subregionu siedleckiego w szybszym i lepszym diagnozowaniu się.
– Dobra i szybka diagnostyka, to wczesne wykrywanie choroby, to szybkie wsparcie do tego, by potem skutecznie leczyć pacjentów – stwierdziła Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. – Tu będą wykorzystane nowoczesne techniki, sztuczna inteligencja, ale też świetni fachowcy, którzy będą mogli szybko odczytać te wyniki, które szybko trafią do lekarzy. Bo o tym mowa, żeby to nie było tak, że robimy tomografię komputerową, a na wynik czasami czekamy 4 miesiące. W leczeniu ciężkich chorób liczy się czas. Ta wyjątkowość programu polega na tym, że szybciej i skuteczniej będą diagnozowane choroby. – Budujemy nasz siedlecki szpital od wielu lat – dodała Elżbieta Lanc – Placówka otrzymała 293 mln. zł wsparcia, te kwoty stwarzają wielki potencjał tego szpitala.
– Reprezentuję tu personel medyczny. Przy pomocy tego sprzętu będziemy ratować zdrowie i życie naszych pacjentów. Ten projekt został stworzony by służyć naszym pacjentom – powiedział Mariusz Mioduski członek zarządu szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. – Dzięki wsparciu ministerstwa, ale też ciągłemu wsparciu marszałkiń Ewy Orzełowskiej, Elżbiety Lanc i marszałka Adama Struzika jesteśmy w stanie realizować nasze zadania. Współpraca z partnerami z wielu państw jest dla nas kluczowa. Jesteśmy w stanie, dzięki naszemu zaangażowaniu i potencjałowi naszych pracowników, takie projekty realizować.
– To wspaniały projekt włączający się w fundusze europejskie. Jest to część szeroko pojętej polityki spójności, czyli wyrównywania różnic społeczno-gospodarczych w regionach. Cieszymy się, że jako Polska możemy z tego korzystać – mówił Konrad Wojnarowski wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Wspólna inicjatywa jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane we wspólnej strategii Programu Interreg NEXT PL-UA 2021-2027, tj. – rosnąca liczba osób w wieku poprodukcyjnym, a tym samym rosnące zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną, – wysoki odsetek zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi (26,5% w Polsce i 13,4% na Ukrainie) – braki w cyfryzacji opieki zdrowotnej po stronie ukraińskiej. Projekt obejmuje inwestycje w usługi publiczne mające na celu poprawę dobrostanu zdrowotnego starzejącej się populacji i złagodzenie skutków niekorzystnych zmian demograficznych na obszarze przygranicznym.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w polsko-ukraińskim obszarze przygranicznym. W wyniku realizacji projektu Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach zmodernizuje pomieszczenia Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w tym przeniesie drugi tomograf komputerowy z zewnętrznego kontenera do docelowej lokalizacji w budynku, zakupi i wdroży nowy sprzęt informatyczny, stanowiska do przygotowywania opisów badań RTG, TK i MRI oraz wdroży nowoczesne oprogramowanie do teleradiologii, zarządzania wynikami badań obrazowych i ich analizy z możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji. Z kolei Lwowskie Regionalne Centrum Diagnostyki Klinicznej wymieni przestarzały rezonans magnetyczny z 2007 roku (wymiana zostanie poprzedzona niezbędnymi pracami adaptacyjnymi w pomieszczeniach laboratorium), a także zakupi i wdroży sprzęt do tworzenia cyfrowego archiwum obrazów medycznych oraz call center do umawiania wizyt pacjentów.
Projekt pozytywnie wpłynie na dostęp do specjalistycznej diagnostyki obrazowej wśród mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego, w szczególności subregionu siedleckiego i obwodu lwowskiego. Rozwiązania w zakresie organizacji i opisu badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego obu szpitali będą jednymi z unikatowych na całym pograniczu polsko-ukraińskim. Dzięki współpracy partnerzy projektu wdrożą w swoich szpitalach oprogramowanie do zarządzania dokumentacją wyników badań obrazowych, a także poprawią stan infrastruktury zakładów diagnostycznych w zakresie sprzętu informatycznego, aparatury medycznej oraz stan pomieszczeń pracowni, co zwiększy zdolność szpitali do diagnozowania, leczenia i utrzymania w zdrowiu osób należących przede wszystkim do grup ryzyka zachorowania na nowotwory. Przedsięwzięcie będzie miało również efekt mnożnikowy – w wyniku realizacji projektu powstaną procedury medyczne dotyczące sporządzania protokołów opisowych badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, a także ustalania priorytetów dla badań zlecanych w trybie pilnym. Materiał będzie uwzględniał uproszczenie i standaryzację procesów organizacji i opisu badań, co może przełożyć się na skrócenie czasu oczekiwania zarówno na samo badanie, jak i jego dokładny opis. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również specjalistyczne szkolenia dla personelu obu partnerów, tj. lekarzy, pielęgniarek i techników radiologii, m.in. w zakresie interpretacji wyników badań obrazowych, wykorzystania wzorcowych procedur medycznych do opisu badań, priorytetyzacji badań w sytuacji, gdy na liście oczekujących znajduje się wiele pilnych przypadków, a także w obszarze nowych technik diagnostycznych, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji jako narzędzia wspomagającego i skracającego czas przygotowania opisu badania.
Zdjęcia: Aga Król
co z tego, że wynik PET jest szybko, jak na wizytę u onkologa czekam miesiąc?
Janina Orzełowska vs Krzysztof Tchórzewski
Kto zrobił więcej dla Siedlec i całego rejonu?
Też macie problem chociaż aby wymienić chociaż jedna rzecz jaka zrobił nasz ambasador? (blokowanie kasy dla miasta sie nie liczy).
Niektórzy to chcą być lekarzem i politykiem ,a kolejki nadal roczne,czas zdecydować albo lekarz albo politykiem nie dwa w jednym
Tym państwu dziękuję,czas dać szansę innym już mieliście swój czas którego nie wykorzystaliście . Przez zasiedzenie na emkie.
Wszystkie badania i opisy z Siedlec lekarze z Warszawy i Lublina wyrzucają do kosza i robią swoje wiarygodne.