Dzień Kultury Tatarskiej. Na rynku w Stanisławowie została przybliżona kultura tatarska: muzyka, taniec, język, historia, sztuka i kuchnia.
Wydarzenie zorganizowali: Wójt Gminy Stanisławów, Urząd Gminy Stanisławów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stanisławowie. Na scenie wystąpili: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny „Buńczuk” oraz Zespół Folklorystyczny „Staśkowiacy”. Na przybyłych mieszkańców regionu czekały ponadto: warsztaty kuchni tatarskiej, prezentacja rękodzieła i sztuki tatarskiej, spektakle na podstawie bajek tatarskich oraz prelekcje na temat historii i kultury tatarskiej. – Był to dzień nie tylko przepełniony kulturą mniejszości tatarskiej, ale także tolerancją. Tolerancja we współczesnym świecie oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji wydarzenia, a widzom za przybycie i wspólne spędzenie z nami niedzielnego popołudnia – mówiła Kinga Anna Sosińska, wójt gminy Stanisławów.
Kim byli? Kim są?
Tatarzy mieszkali na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego od końca XIV wieku. Ich przodkami byli emigranci lub uciekinierzy z terenów ówczesnej Złotej Ordy oraz z Krymu.Do mniejszości tatarskiej w Polsce należy obecnie niespełna 2 tys. osób. Zamieszkują tradycyjnie w województwie podlaskim na Białostocczyźnie (dwie podlaskie wsie: Bohoniki i Kruszyniany były miejscami ich osadnictwa, w obu funkcjonują meczety),a oprócz niego wielu zamieszkało w dużych ośrodkach miejskich – przede wszystkim w Gdańsku i Warszawie, a także Białymstoku czy Sokółce. Tatarzy w Polsce zatracili znajomość swojego ojczystego języka, pozostali natomiast wierni religii muzułmańskiej. Istotne znaczenie w życiu mniejszości tatarskiej odgrywa działalność Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu “COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki na terenie Gminy Jakubów i Gminy Stanisławów”.
Zdjęcia: Łukasz Wawryniuk/GOK Stanisławów