REKLAMA
4.7 C
Siedlce
Reklama

Piwowarstwo w Siedlcach

Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na wernisaż wystawy „Piwowarstwo w Siedlcach i regionie od XVI do XX w.”.

– Ekspozycja nawiązuje do interesujących, lecz nieco zapomnianych tradycji piwowarskich regionu siedleckiego. Jej celem jest zaprezentowanie lokalnego browarnictwa, które przez kilka wieków było powszechne. Do czasów współczesnych przetrwało jedynie w formie szczątkowej w postaci m.in. nielicznych, niszczejących zabytkowych browarów, dawnych fotografii, etykiet piwnych czy butelek – informuje Sławomir Kordaczuk dyrektor muzeum.

Jak czytamy w informacji z muzeum, najstarszymi tradycjami piwowarskimi w regionie może poszczycić się Garwolin. W XVI w. piwo garwolińskie było uważne za jedno z najlepszych w ówczesnej Rzeczypospolitej. W Siedlcach złocisty trunek był produkowany prawdopodobnie od lokacji miasta w 1547 r. za panowania króla Zygmunta I Starego. W XVIII w. w czasach Czartoryskich w Siedlcach istniało najwięcej browarów w historii miasta. Funkcjonowały dwa dworskie i co najmniej pięć mieszczańskich. Od lat siedemdziesiątych XIX w. działał w mieście browar „Klin” jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów w ówczesnej guberni siedleckiej.

W drugiej połowie XIX w. w okolicach Siedlec działało około 30 browarów. Różne potoczyły się ich losy. Niektóre po kilku latach działalności były wydzierżawiane bądź sprzedawane nowym właścicielom. Największe znajdowały się w Mordach, Łosicach, Sarnakach, Łukowie i Przeździatce. Piwo bawarskie z browaru w Puczycach w latach siedemdziesiątych XIX w. zdobyło uznanie w wielu konkursach piwnych organizowanych w ówczesnym Królestwie Polskim. W początkach XX w. na skutek zniszczeń wojennych I wojny światowej, grabieży urządzeń browarniczych przez ewakuujących się na wschód Rosjan oraz konkurencji ze strony dużych ogólnopolskich browarów wielu lokalnych producentów piwa nie wznowiło produkcji. W okresie międzywojennym działały już tylko browary w Łukowie i Sarnakach. Ostatni z wymienionych zakładów wytwarzał piwo do 1975 r. W czasach PRL-u w Siedlcach i Kotuniu funkcjonowały jedynie rozlewnie piwa.

– Na wystawie będzie można obejrzeć różne rodzaje beczek służących do leżakowania i transportu piwa z okresu międzywojennego z m.in. lubelskiego browaru Vettera, Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Tyskich Browarów Książęcych i Browaru Okocim. Interesującymi zabytkami są prezentowane butelki piwne które wytwarzano dla ogólnopolskich browarów w dwudziestoleciu międzywojennym w hucie szkła w Siedlcach. Ciekawymi pamiątkami są: etykiety piw, skrzynki, szpunty do beczek, dokumenty, reklamy browarów, dawne i współczesne fotografie browarów i ich właścicieli – mówi dyrektor Kordaczuk.

Interesującym aspektem ekspozycji jest chmielarstwo. Chmiel uprawiano przy większości działających w okolicach Siedlec browarów. Po I wojnie światowej plantacje chmielu zanikły. Współczesne chmielarstwo przetrwało na Lubelszczyźnie, gdzie uprawia się kilka odmian tej rośliny. Tradycje chmielarskie podtrzymywane są zwłaszcza w Krasnymstawie, gdzie odbywa się co roku słynne Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów –  Chmielaki Krasnostawskie. Na wystawie pokazujemy przedmioty służące uprawie i pielęgnacji tej rośliny oraz okolicznościowe pamiątki związane ze wspomnianą imprezą, m.in. kufle, podstawki, naszywki i plakaty.

Prezentowane na ekspozycji zabytki pochodzą ze zbiorów: Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Lublinie. Oddział w Radzyniu Podlaskim, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz serwisów internetowych: Flickr, Mapster, Picryl, a także z kolekcji Zofii Czarkowskiej, Pawła Chodowskiego, Sławomira Kordaczuka, Danuty Michalec i Haliny Sulej.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 kwietnia (piątek) 2024 r. o godz. 18 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach ul. Piłsudskiego 1 i będzie czynna do 27 października 2024 r.

7 KOMENTARZE
  1. Dzisiaj cała branżą piwowarska nie licząc jakiejś “lokalnej drobnicy” jest w rękach zachodnich koncernów. Z kapitałem “wódki” jest podobnie, ale tam też jest kapitał ze wschodu.

    Odpowiedz moderated
    • Jest gorzej. Nasze stare browary z tradycjami, skupowane przez koncern Heineken, w Elblągu, LEżajsku, w Cieszynie są celowo wygaszane.

      Odpowiedz moderated
    • brofaktura to totalny syf, nie rozumiem jak ludzie mogą tam jadać. Robią piękną otoczkę, ale znam osobiście kilka osób pracujących na kuchni i w obsłudze i wiem co się tam naprawdę dzieje. Jest wiele zdecydowanie lepszych miejsc w Siedlcach, do brofki nie poszedłbym nawet jakby dawali za darmo.

      Odpowiedz moderated
  2. hehehehe
    Dobry tytuł

    Jak sobie w ostatnią niedzielę piwa naważyliście to je teraz sobie wypijecie.

    Za 5 lat może zrozumiecie że sie prezydenta wybiera nie z klucza partyjnego a tego który jest przychylny władzy centralnej.

    Tylko Siedlec szkoda

    Odpowiedz moderated
    • Już gorzej jak za Andzeja to nie będzie. Nawet jak wwl zostałbyś prezydentem była by szansa, że zorganizujesz przynajmniej 1 żłobek na 5 lat.

      Odpowiedz moderated
  3. W okolicach i pewnie powszechniej popularna nazwa wódki to ….monopolówka. Monopol na produkcję miało państwo polskie. Tak w międzywojennych latach i po 45r.też. O czasu. Niestety .. I kumu to przeszkadzało No właśnie ;-)) I to na tyle.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Niebezpieczne zdarzenie drogowe z jeleniem w gminie Ceranów

28 listopada około godz. 6.30 na drodze krajowej 63 na wysokości...

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje