7 października siedleckie Muzeum Regionalne zaprasza na sesję naukową z okazji 40-lecia (1967-2007) działalności.
O godz. 11.15 dr Beata Kozaczyńska z Instytutu Pedagogiki Akademii Podlaskiej w Siedlcach przedstawi dzieje Muzeum Regionalnego http://muzeumsiedlce.w.interia.pl/index2.html w Siedlcach w latach 1928-1999. Tuż po niej (ok. godz. 11.30) dyrektor Muzeum, Andrzej Matuszewicz opowie, jak wygląda Muzeum Regionalne dziś i… jak ma wyglądać jutro. Kwadrans później kurator Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Janusz Królik opowie o „Udziale Muzeum Okręgowego w Siedlcach w pracach Sekcji Muzealnej Mazowieckiego Towarzystwa Kultury”.
O godz. 12.00 dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach w latach 1976-1990, Wacław Kruszewski przedstawi „Problemy lokalowe siedleckiego muzeum na tle ogólnej sytuacji obiektów zabytkowych w województwie siedleckim”. Dyrektor Muzeum Ziemi Podlaskiej i Muzeum Okręgowego w latach 1973-1977, Andrzej Sołtysiuk natomiast skupi się na „Autorefleksji na temat pracy w siedleckim muzeum”.
Część wykładową sesji zakończy (ok. 12.30) opowieść byłego pracownika Muzeum Okręgowego w Siedlcach, Mariana Wąsowskiego o „Drodze szklanych negatywów Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) do Muzeum Okręgowego w Siedlcach”.
Po przerwie na kawę, ok. godz. 13.30 zaplanowano odsłonięcie popiersi naczelnika Tadeusza Kościuszki i generała Ignacego Prądzyńskiego. O godz. 13.45 będzie można rozpocząć zwiedzanie ekspozycji Muzeum Regionalnego.
Ostatnim punktem niedzielnej sesji w muzeum będzie (o godz. 19.30) koktajl muzyczny w wykonaniu zespołu J Solisti di Varsavia pod kierunkiem Tomasza Radziwonowicza.
W Sali Białej sąsiadującego z ratuszem Miejskiego Ośrodka Kultury natomiast, o godz. 17.00, prof. Krzysztofa Rynkiewicz uświetni recitalem fortepianowym z udziałem skrzypaczki Alicji Żurek i akompaniującej Haliny Promińskiej uroczystość wręczenia: medali, dyplomów i podziękowań osobom zasłużonym dla siedleckiej placówki muzealnej.
Obchodom 40-lecia muzeum towarzyszą wystawy: „Historia Muzeum Regionalnego w Siedlcach" (publikacje, wydawnictwa, plakaty, fotografie) – czynna do 4 listopada oraz „Wystawa związana z jubileuszem 40-lecia powojennej działalności muzeum”, prezentująca wybrane pejzaże ze zbiorów działu sztuki, rzeźby Konstantego Laszczki i szkło artystyczne Henryka Albina Tomaszewskiego. Ana