REKLAMA
1.7 C
Siedlce
Reklama

Czy znajdzie się chętny na budynek dworca w Platerowie?

Dworzec kolejowy w Platerowie już od dłuższego czasu niszczeje. Gmina nie przejęła go od właściciela, czyli PKP S.A. Spółka chce sprzedać obiekt. Czy znajdzie się nowy gospodarz, który przywróci budynkowi dawny blask?

Dworzec znajduje się w centrum miejscowości. Czasy, kiedy działały w nim kasy biletowe, a podróżni mogli oczekiwać na pociąg w poczekalni, to już odległa przeszłość. PKP nie stać było na ponoszenie kosztów utrzymania obiektu, więc go zamknięto. Budynek jest w opłakanym stanie i wymaga generalnego remontu. Kilka okien jest wybitych, elewację, która już się sypie, „zdobią” wulgarne napisy.

Gmina nie dogadała się z PKP

Starania o to, aby budynek dworca ponownie służył mieszkańcom, mają dosyć długą historię. W 2013 r. spółka PKP zaproponowała przekazanie nieodpłatnie nieruchomości gminie. Podczas dyskusji na sesji wójt przypomniał, że wcześniej, gdy gmina była zainteresowana budynkiem dworca, ze strony PKP nie było woli do jego przekazania. Dlatego teraz, kiedy spółka się zgadza, dobrze byłoby to wykorzystać. Dodatkowo gmina była wtedy na etapie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, co stwarzało szansę na wprowadzenie takich zapisów, by nieruchomość mogła służyć do innych celów niż do tej pory. Wśród propozycji pojawiał się pomysł przeniesienia do budynku dworca ośrodka zdrowia lub przeznaczenie obiektu na cele Gminnego Ośrodka Kultury. Wójt namawiał radnych, aby wyrazili zgodę na nieodpłatne przejęcie nieruchomości, tłumacząc, że gmina niczym nie ryzykuje.

Warto wspomnieć, że z takiej możliwości kilka lat temu skorzystała znajdująca się niedaleko Platerowa gmina Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim. Przejęła od kolei budynek i pozyskała pieniądze na modernizację. Po remoncie obiekt znowu służy podróżnym, ale przede wszystkim stał się siedzibą biblioteki gminnej i ośrodka kultury.

Radni w Platerowie przyjęli uchwałę, ale z przejęcia budynku nic nie wyszło. Gminie nie udało się dogadać z PKP. Powód? Lokalne władze nie zgodziły się na warunki stawiane przez spółkę. Ta miała oddać budynek gminie pod warunkiem, że go wyremontuje i przeznaczy kilka pomieszczeń na cele PKP. Już wtedy trzeba było wymienić dach, ocieplić obiekt, wymienić stolarkę okienno-drzwiową. Koszty oszacowano na ok. 1 mln zł. W rezultacie gmina wyłożyłaby pieniądze z budżetu, dodatkowo ponosiłaby również koszty utrzymania obiektu, ale nie mogłaby w pełni z niego korzystać.

Ostatecznie, jeszcze w tym samym roku rada gminy jednogłośnie uchyliła uchwałę o przejęciu dworca. – Byliśmy zainteresowani przejęciem dworca, ale musimy mieć pieniądze, żeby go wyremontować. Nie przejmiemy go, nie mając funduszy – przyznaje Jerzy Garucki, wójt gminy Platerów.

Zagospodarować na różne sposoby

Kolejna nadzieja na przywrócenie budynkowi dworca dawnej świetności pojawiła wraz z uruchomieniem rządowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2013-2023. W jego ramach PKP remontowała, przebudowywała czy wręcz budowała od nowa dworce. Do ubiegłego roku zmodernizowano blisko 200 obiektów, w tym m.in. budynek dworca w Siedlcach. Remonty w ramach PID miały przywrócić dworcom dawną świetność i przystosować je do współczesnych wymagań podróżnych. Na liście obiektów przewidzianych do modernizacji nie znalazł się, niestety, dworzec w Platerowie.

Zdjęcia: Aga Król

W 2016 r. PKP chciało wynająć budynek pod działalność gospodarczą. O wynajem dworca w Platerowie starał się również samorząd gminy. Planował utworzyć tam, ze wsparciem rządowego programu, dzienny dom seniora. Niestety, z pomysłu nic nie wyszło.

Decyzja w sprawie przyszłości budynku dworca znalazła się ponownie w rękach PKP. Do niedawna spółka pozwalała na zbycie dworców jedynie samorządom na danym terenie, ale ten warunek przestał już obowiązywać. – PKP rozważa sprzedaż nieczynnego budynku dworca w Platerowie, a informacja o możliwości kupna tej nieruchomości znajduje się m.in. na stronie internetowej spółki – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. Cena wywoławcza budynku wraz z działką wynosi 180 tys. zł. „Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej. Zabudowana jest budynkiem byłego dworca PKP. Dworzec jest wyłączony z ruchu pasażerskiego, natomiast stacja kolejowa jest czynna” – czytamy w opisie oferty. Powierzchnia budynku to 365 m², natomiast gruntu – ponad 2,7 tys. m².

Co z pozyskaną działką mógłby zrobić potencjalny właściciel? – Obiekt ten nie jest objęty ochroną konserwatorską, w związku z czym możliwe są różne formy zagospodarowania tego miejsca – zaznacza rzecznik prasowy PKP S.A.

Wójt Platerowa zapowiada, że będzie chciał spotkać się z władzami spółki, aby porozmawiać na temat przyszłości budynku dworca. -Być może ze względu na sytuację za wschodnią granicą sami zechcą go wyremontować – nie traci nadziei J. Garucki.

Czas pokaże, czy uda się przywrócić dworcowi dawny blask. Budynek, co prawda, wymaga generalnego remontu, ale jego architektura i usytuowanie dają spore możliwości, aby mógł służyć mieszkańcom gminy.

4 KOMENTARZE
    • Pewnie nigdy. W Mordach jest ten problem że dworzec jest na strasznym zadupiu i nic sensownego nie ma szans tam powstać. W Platerowie jest w centrum tak jak w Nurcu, więc ma szansę na drugie życie.

      Odpowiedz moderated
  1. A Pan Pawlik to się komentarzy boi, bo wyłączone:

    Wojciech Pawlik: – Mam kompetencje do kierowania PEC-em

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wszyscy tacy sami… W pogoni za trendami

Zauważyliście, że wielu młodych ludzi wygląda i zachowuje się...

Burmistrz odwołała dyrektora SOK. Prokuratura: „Nie ma znamion przestępstwa”

Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, został odwołany przez burmistrz Iwonę Kublik na półtora roku przed zakończeniem kadencji. Decyzja zapadła w oparciu o protokół komisji rewizyjnej, który wskazywał na rzekome nieprawidłowości. Tymczasem prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, nie znajdując znamion przestępstwa.

20-lecie Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” (zdjęcia)

Jest to niewątpliwie wizytówka Wiśniewa. Skupia ludzi o otwartej...

Rondo El Greca u zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Siedlce radni zdecydują czy...

Siedleccy przedsiębiorcy uciekają z miasta. Czy przydałaby się im osłona na osłodę łez?

W przyszłym roku siedlczanie zapłacą wyższe – w niektórych...

Prezesem PEC został Wojciech Pawlik

W wyniku konkursu na stanowisko Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje