REKLAMA
15.4 C
Siedlce
Reklama

Jerycho Młodych 2024. Trzeci dzień spotkań

Bp Suchodolski na Jerychu Młodych: przy problemach żądajcie światła z góry.

„«Nie czyń sobie nic złego, bo jesteśmy tu wszyscy!» – to jest jedno z mocnych zdań, które chcę, żebyście zapamiętali. Razem. Wspólnota. Komunia. W Duchu Świętym. Także po powrocie do domu” – mówił wczoraj do młodych zgromadzonych w Pratulinie bp Grzegorz Suchodolski. Wspólna modlitwa, praca i zabawa, dobre spowiedzi, odnowione znajomości, warsztaty, treściwe i inspirujące konferencje, mocne świadectwa – to doświadczenie ponad 700 uczestników zakończonego w niedzielę Jerycha Młodych.

Ostatni dzień spotkania rozpoczął się podobnie jak poprzedni, wspólną modlitwą i śniadaniem. Następnie młodzi wysłuchali konferencji Krzysztofa Dzieńkowskiego SJ. Mówiąc o modlitwie, jezuita zauważył, że każdy z nas, ma w sobie coś z poganina – zdarza nam się stawać przed Bogiem w lęku, trzymać go na dystans, próbować ujarzmić. Jako przeciwną, właściwą dla chrześcijan postawę, wskazał stawanie przed Bogiem bliskim. Przekonywał też, że modlitwa jest inicjatywą Boga, to On robi pierwszy krok – człowiek może odpowiedzieć. „To odpowiedzialnością ojca jest zabiegać o relację ze swoim dzieckiem” – mówił gość.

Za św. Ignacym Loyolą wskazał trzy etapy rozwoju modlitwy: poznanie, pokochanie i naśladowanie Boga. Zwrócił uwagę, że błędem jest burzenie tego porządku: „Zbawienie nie zaczyna się od niejedzenia kiełbasy w piątek, ale od poznania Boga” – przypomniał.

Prelegent namawiał młodych, by nie bali się przychodzić do Jezusa, także wtedy, gdy upadną w grzech. Zauważył, że czasem szatan jest tym, który „zachęca do rozwoju”, wmawiając człowiekowi, że na przyjęcie przez Boga trzeba sobie zapracować.

Po południu o roli modlitwy w życiu opowiedziała Kinga Kruszewska związana z Arche TV – projektem, który współtworzą osoby z niepełnosprawnościami. W rozmowie z Kacprem Kowalczykiem Kinga dała świadectwo o tym, że relacja z Bogiem, świadomość darów, jakimi nas obdarzył realnie pomaga w akceptacji siebie, ale również sprzyja tworzeniu dobrych relacji międzyludzkich. Opowiedziała zgromadzonym, jak wygląda jej modlitwa i zdradziła, z którymi świętymi najbardziej się przyjaźni.

Punktem wieńczącym 15. edycję Jerycha Młodych była msza święta pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego, który w swojej homilii skomentował odczytany w czasie liturgii Słowa fragment z 16. rozdziału Dziejów Apostolskich o uwolnieniu z więzienia Pawła i Sylasa i nawróceniu strażnika. To właśnie ten tekst zainspirował organizatorów do obrania wezwania „Uwierz” za hasło tegorocznego Jerycha. Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży mówił, że w każdym wierzącym jest coś z Pawła, ale i coś ze strażnika – kiedy wydaje się, że trzymamy klucze do swojej codzienności, chcemy decydować nawet o innych ludziach, nierzadko ich wykorzystując, a potem doświadczamy kryzysu, gdy coś wymyka nam się spod kontroli.

Siedlecki biskup pomocniczy z troską apelował do młodych, by w swoich kryzysach nie próbowali toczyć boju samotnie. Radził, by w trudnościach otwierali Biblię i szukali światła, które jest z góry, ale również nie bali się prosić o pomoc innych ludzi. „Ratunek przychodzi przez tych, których dopuścisz do siebie” – przekonywał. Zauważył, że odczytany fragment Biblii zawiera też wskazówkę, w jakim kierunku powinno iść duszpasterstwo młodzieży – zaznaczył, że wielu młodych powinno usłyszeć od swoich duszpasterzy zapewnienie o obecności i doświadczyć z ich strony wsparcia.

Na zakończenie młodzi wyrazili wdzięczność bp. Grzegorzowi Suchodolskiemu i ks. Jackowi Guzowi, kustoszowi Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. Podziękowali także ks. Radosławowi Piotrowskiemu, diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży oraz Mateuszowi Leszczyńskiemu za trud włożony w organizację całego spotkania.

Wyrazy wdzięczności popłynęły także z ust ks. Radosława w stronę biskupów, którzy odwiedzili w tym roku Jerycho Młodych, księży z Pratulina, gości wydarzenia, prowadzących warsztaty, miejscowych włodarzy, sponsorów i patronów Jerycha Młodych, opiekunów grup, strażaków, ochroniarzy, grupy ponad 100 wolontariuszy i wszystkich uczestników.

Kapłan zaprosił na kolejne Jerycho Młodych, które odbędzie się w dniach 20-22 czerwca 2025 r. i będzie okazją do uroczystego posłania młodych na Jubileusz Młodzieży do Rzymu. Organizator zdradził także wstępne plany dotyczące udziału młodych w wydarzeniach Jubileuszu 2025: „mamy takie marzenie, żeby zaproponować wam trzy środki lokomocji – chciałbym, żeby część z was tam poleciała samolotem, część pojechała autobusem, a część… pojechała rowerem. To jest moje marzenie i pragnienie”.

Do marzeń, także dotyczących Kościoła, oraz do ich realizacji zachęcił również wszystkich uczestników festiwalu.

Transmisje z wszystkich 3 dni Jerycha Młodych dostępne są na kanale YouTube Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej Faro TV: https://www.youtube.com/@FARO_TV/streams

Organizatorami Jerycha Młodych są Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej i Fundacja Nieprzeciętni.

Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski.

Partnerzy wydarzenia: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samorząd Województwa Lubelskiego, Gmina Rokitno, Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Zdjęcia: Paweł Chomać i Dominik Szydłowski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Kowal własnego losu

Sylwetkę Artura Kozłowskiego prezentuje Tomasz Markiewicz Wejście na sportowy szczyt...

Zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt dla matki dziecka, którego ciało znaleziono w śmietniku w Brzezinach

Sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 18-letniej...

Siedlce: Wulgarny rysunek i poprzebijane opony w kilkudziesięciu samochodach

Dzisiejszej nocy, około północy na ul. Partyzantów w Siedlcach...

Siedlce: Uciążliwa działalność sąsiada

Mieszkańcy jednej z siedleckich ulic przez kilkanaście lat protestowali...

Radna Angelika Ambroziewicz organizuje zbiórkę na busa dla domu dziecka w Siedlcach

Radna Angelika Ambroziewicz zainicjowała zbiórkę pieniędzy na zakup dziewięcioosobowego busa dla Domu Dziecka „Pod Kasztanami” oraz „Domu pod Dębami” w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje