REKLAMA
11.3 C
Siedlce
Reklama

Lustro wody Twardowskiego

Zaprojektowana przez Aleksieja Pawluczuka fontanna podoba się wszystkim. Pomysł jest genialnie prosty: lustro Twardowskiego staje się lustrem… wody, a otaczająca je rama z łacińskim napisem zmienia się w obramowanie basenu fontanny. Pośrodku basenu na kuli Księżyca stoi Mistrz Twardowski.

Aleksiej Pawluczuk, rzeźbiarz z Białorusi, wymyślił ten projekt latem, będąc na plenerze w Węgrowie. Pomysł pojawił się zbyt późno, by można było go włączyć do planów zagospodarowania rynku, przygotowywanych przez zespoły architektów. Fontanny w formie lustra nie przewiduje zwycięski projekt urządzenia węgrowskiego rynku, przygotowany przez zespół architektów z Wrocławia. Zaprojektowali oni fontannę okrągłą z odchodzącymi od niej, podświetlonymi w nocy, promieniami, co nadaje rynkowi amfiteatralny charakter. Fontanna według pomysłu Aleksieja Pawluczuka jest taka, jak lustro w zakrystii Bazyliki Mniejszej, czyli prostokątna. Czy obie wizje da się pogodzić? Czy fontannę w formie lustra można wybudować nie na rynku, lecz gdzie indziej, na przykład na placu przed Domem Lipki? Projekt wrocławskich architektów przewiduje tam rzeźbę niedźwiedzia, inspirowaną herbem Węgrowa. 

Czy wizja białoruskiego rzeźbiarza pozostanie jeszcze jednym niewykorzystanym pomysłem? Byłoby szkoda. Roman Postek, historyk sztuki i dyrektor zamku w Liwie, dwukrotnie publicznie promował projekt Pawluczuka. Pierwszy raz podczas inauguracji programu „Pan Twardowski na kogucie – niematerialne dziedzictwo kulturowe Słowian w procesie edukacji”, i ponownie podczas rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na projekt zagospodarowania węgrowskiego rynku. Prezentowano nie tylko model fontanny, ale także jego komputerową wizualizację na rynku. Za każdym razem wizję Aleksieja Pawluczuka przyjmowano z dużym zainteresowaniem. – Węgrowowi brakuje wyrazistego symbolu, który bezpośrednio kojarzyłby się z naszym miastem. Tymczasem lustro Twardowskiego jest powszechnie znane, a Mistrz Twardowski to sympatyczna postać, rozpoznawana przez każdego od dzieciństwa. Propozycja Aleksieja Pawluczuka służyłaby promocji miasta i upiększeniu przestrzeni miejskiej Węgrowa – przekonuje Roman Postek. Aleksiej Pawluczuk (ur. 1968 r. w Witebsku) jest rzeźbiarzem, studiował w Mińskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wykonywał zarówno dzieła monumentalne (np. emblemat „Muzy” Brzeskiego Teatru Dramatycznego, Aleja Sławy Bohaterów Straży Granicznej w Brześciu, monument „Mucha i Wiec” w Prużanach), jak i rzeźby kameralne: „Gitara”, „Skrzypce”, „Duet”, „Upływająca jesień” i wiele innych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych na Białorusi, w Polsce, Niemczech, Francji i USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Kolizja na DK19: 19-latka wyprzedzała ciężarówkę

W Mszannej (gm. Olszanka) 19-latka po tym jak wyprzedziła ciężarówkę, wpadła do rowu. Jej samochód koziołkował.

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje