Jak dowiedzieliśmy się w Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, która zarządza stadionem przy ul. Jana Pawła II, w meczu 20 lipca po raz pierwszy zostanie wykorzystany System VAR (ang.: Video Assistant Referee). To stosowany w meczach piłki nożnej system pomocniczy, który ma zapobiegać błędom popełnianym przez sędziów prowadzących spotkanie. Nad działaniem systemu czuwają 2 specjalni sędziowie VAR, oglądający zdarzenie na monitorach i komunikujący się z arbitrem, aby wskazać prawidłową decyzję. – Ponadto sędzia główny sam może pokazać znany z transmisji sportowych gest „kwadracika”, a potem podejść do monitora i obejrzeć przygotowany materiał filmowy z powtórkami ukazanych z różnych ujęć spornych sytuacji, np. spalonych, fauli czy rzutów karnych – informują pracownicy ARMS.
Obraz z tych ujęć będą zapewniać kamery realizujące transmisję telewizyjną, a ich przetwarzanie ma się obywać w specjalnym kontenerze VAR. Charakterystyczny biały obiekt stanął niedawno pod „gniazdem telewizyjnym” siedleckiego stadionu naprzeciwko trybun. Wewnątrz znajduje się serwer VAR i monitory, które będą obsługiwać sygnał wideo.
Jak się okazuje, VAR jest kolejnym – po oświetleniu stadionu – wymogiem Polskiego Związku Piłki Nożnej dla wszystkich drużyn grających w I Lidze. To nieco okrojona wersja systemu stosowanego w Ekstraklasie, obejmującego technologię tzw. goal-line. – Tyle że on wymaga specjalnej piłki, naszpikowanej 16 lub 17 czujnikami, a to zbyt wysoki koszt, bo mniej więcej 20 tys. zł – tłumaczą specjaliści z Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. – Na takie rozwiązania przyjdzie więc nam poczekać aż do awansu Pogoni do wyższej ligi – dodają z uśmiechem.
Ale Dariusz Cegiełkowski, prezes ARMS, już dziś cieszy się z prowadzenia na miejski stadionie VAR-u: – Jestem pewien, że razem z I Ligą do Siedlec zawita nie tylko VAR, ale jeszcze bardziej widowiskowe mecze na najwyższym poziomie.
W sobotę po raz pierwszy będzie też można skorzystać z drugiego nowego rozwiązania. Wprowadzono je z myślą o kibicach. Chodzi o zmianę czytników na tzw. kołowrotach przy wejściu na stadion.
Jak usłyszeliśmy w Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, to rozwiązanie na miarę XXI w., które zmniejszy kolejki do kas. – Teraz elektroniczny bilet na mecz można kupić nawet kilka minut przed początkiem spotkania. I nie trzeba go nawet, jak do tej pory, drukować. Wystarczy ściągnąć bilet na telefon komórkowy i znajdujący się na nim kod kreskowy przyłożyć do czytnika w kołowrocie – zdradzają pracownicy ARMS.
Piłka za 20 tyś?
To za pensje tych wszystkich Prezesów, Dyrektorów, Kierownik Specjalistów i Pełnomocników śmiało kilkanaście piłek co miesiąc można by kupić.
Dojną Pogoń racz nam dać Panie.
Panie ze Zbuczyna.
Panie ze Zbuczyna.oraz pani z Ługów wielkich w gminie Zbuczyn
Pogoń wejdzie do 1-ej ligi jak luty będzie miał 30 dni.
Przecież gra w pierwszej lidze? Co, na przepustce?
Jak się czyta te komentarze to poziom umysłu u nie których jest na bardzo niskim poziomie.Dziwne,że potrafią pisać.Pzdrawiam.
Co oznacza określenie: “nie których” ???
Gniazdo telewizyjne wygląda jak budka wartownicza.
Ocenimy poziom transmisji w neo TVP sport online
System VAR był wykorzystywany na stadionem na meczach Pucharu Polski. Pan prezes może wie co tam w Zbuczynie ale o Siedlcach wiedzy brak.