Jesienią ubiegłego roku zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej nr 808 wiodącej z Łukowa przez Serokomlę do Kocka. Generalnemu remontowi poddano 12-kilometrowy odcinek niemalże od Świderek do Wojcieszkowa. Jesienna aura nie pozwoliła już na poznanie walorów nowej drogi. Teraz główny wykonawca przebudowy, firma Skanska, zaprasza na wycieczkę w bardzo malowniczy rejon Ziemi Łukowskiej.
Wycieczkę tę można odbyć tylko wirtualnie, oglądając galerię fotografii, ale jeszcze lepiej będzie wybrać się wspomnianą drogą… rowerem. Podróż będzie w pełni bezpieczna, ponieważ przebudowując drogę zadbano o ułożenie chodników w kilku miejscowościach, a pomiędzy nimi poszerzono jezdnię. Nowa nawierzchnia wpływa na komfort jazdy, która stała się bardziej płynna. To zaś też zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
DW 808 z Łukowa do Wojcieszkowa to inwestycja, na którą społeczności kilku miejscowości przy niej leżących czekały od lat. Wcześniej udało się zrealizować remont odcinka z Łukowa do skrzyżowania z drogą na Szczygły. Oraz od Wojcieszkowa do Serokomli i z Serokomli do Kocka. Pozostały odcinek trasy do Wojcieszkowa od dawna wymagał remontu, bo panujące tam warunki zagrażały użytkownikom drogi i ich pojazdom.
Dzięki inwestycji przeprowadzonej przez firmę Skanska jest bezpiecznie i komfortowo. Mieszkańcy zyskali nowe chodniki oraz lepszy dojazd do swoich posesji. Podróż nowym odcinkiem DW 808 niewątpliwie umilają malownicze krajobrazy okolicznych miast, co przyciąga również turystów.
O tym co Skanska zrobiła w ramach prowadzonej inwestycji pisaliśmy już na naszych łamach, m.in. w artykule „Polityka pięciu zer” w „TS” nr 30 z 2 sierpnia ub. r. Przypomnijmy więc, że kontrakt objął kompleksową przebudowę 12-kilometrowego odcinka DW nr 808, a w tym 6 km trasy wybudowano od nowa, zaś na pozostałych sześciu wymieniono nawierzchnię. Skanska wykonała nad koroną drogi, 16 przejść dla płazów, 15 zatok autobusowych, ścieżki rowerowe, chodniki, dwa mosty (Świderki i Wojcieszków) oraz nowe oświetlenie.
Przy wyremontowanej drodze posadzono 263 drzewa, w tym 41 jesionów pensylwańskich, 46 klonów pospolitych, 146 grabów pospolitych odmiany kolumnowej i 30 klonów tatarskich.
Inwestycja kosztowała 25 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Zobaczmy jak teraz tam wygląda.