6.3 C

Szymek mistrz!

W Łukowie objawił się niezwykły talent. Szymon Suska ze Stowarzyszenia Szachistów Szachpol w Łukowie ma pięć i pół roku, a już odnosi sukcesy w turniejach szachowych.

Mama chłopca nie gra z nim, bo syn ją ogrywa. Niedawno przedszkolny szachista zajął VI miejsce podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach dla Dzieci. Szymek chodzi do Przedszkola nr 7 w Łukowie. Na czwarte urodziny otrzymał w prezencie szachy.

– Podarunek okazał się strzałem w dziesiątkę. Gdy tylko syn nauczył się grać, okazało się, że ma wyjątkowy talent – mówi Monika Suska matka chłopca. – Dla dziecka i ja nauczyłam się grać w szachy, ale mój syn już jest ode mnie lepszy. Dla niego szachy stały się wspaniałą formą spędzania wolnego czasu.

W pierwszym turnieju szachowym chłopak wziął udział już w wieku niespełna 5 lat! Na dziewięć partii wygrał dwie. Okrzyknięto go wówczas najmłodszym i bardzo zdolnym zawodnikiem turnieju. Od tamtej pory rodzice wożą go na różne rozgrywki.

Atmosfera rywalizacji bardzo chłopcu przypadła do gustu. Podczas zawodów szachowych poznaje nowych kolegów z podobnymi jak on zainteresowaniami. Ale Szymon, jak każdy chłopiec w tym wieku, lubi także ruch na świeżym powietrzu. Gra z kolegami w piłkę nożną, ćwiczy karate i uwielbia wycieczki rowerowe.

Od połowy kwietnia Szymek jest członkiem Stowarzyszenia Szachistów „Szachpol” w Łukowie. Talent rozwija pod okiem mistrza Piotra Piwowarczyka. W barwach „Szachpolu” uczestniczył w Indywidualnych Szachowych Mistrzostwach Polski dla dzieci do lat 6 w Suchedniowie. Brało w nich udział 35 chłopców z rocznika 2010 z całego kraju. Szymon Suska w ogólnej klasyfikacji był szósty.

– Nie jest to jedyne osiągnięcie syna. Przed turniejem w Suchedniowie grał na Mistrzostwach Polski chłopców do lat 8 w Poroninie. Przy konkurencji 96 szachistów zajął 63 miejsce, a wśród szachistów 6-letnich, mając zaledwie 5 lat, zajął miejsce drugie. Na tych mistrzostwach zdobył IV kategorię szachową – mówi mama.

Dowiedzieliśmy się jeszcze, że w Szachowych Międzynarodowych Mistrzostwach Najmłodszych do lat 6 Szymon Suska zajął 3 miejsce. Srebrne medale przywiózł zaś z: XV Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Lubartowa, gdzie startował z najmłodszymi, czyli szachistami do lat 10; z XXI Turnieju Szachowego dla Dzieci i Młodzieży do 8 lat w Warszawie i z III Mistrzostw Międzyrzeca Podlaskiego w Szachach, gdzie zmierzył się z 8-latkami.

Jednym słowem w Łukowie objawił się niezwykły talent szachowy. Będziemy się mu przyglądać i chętnie napiszemy o kolejnych osiągnięciach Szymona. Tymczasem mocno trzymamy za niego kciuki.