W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których możemy stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia.
Realizacja projektu pt. “Szansa wczoraj, dziś i jutro” ukierunkowana jest na pomoc osobom uzależnionym od alkoholu a w szczególności kobietom i dziewczynom nadużywającym lub zagrożonym uzależnieniem. Osobami korzystającymi z działań projektu są w większości mieszkańcy gmin wiejskich i miejsko wiejskich. Działania są realizowane przez okres trzech lat 2023, 2024, 2025 r. W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których możemy stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia. Jedną z kluczowych kwestii jest to, iż kobiety pijące szkodliwie i uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych (min. zmiany patologiczne w wątrobie) i psychicznych (stany depresyjne, lękowe) niż mężczyźni, a co znaczące żyją co najmniej o 15 lat krócej. Kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych, chociażby poradzenia sobie z problemami związanymi z sytuacją domową, wynikających z pełnienia roli matki i żony. Ale też przeżywania swoistej dla roli gospodyni domowej formy samotności związanej często z sfrustrowanymi potrzebami, takimi jak potrzeba kontaktu z innymi ludźmi, potrzeba samorealizacji, czy też potrzeba zwykłej uważności przez innych członków rodziny. Szansa wychodząc naprzeciw z pomocą prowadzi dla nich warsztaty grupowe pt. “Uzależnienie w szpilkach”.
Celem projektu „ Młodzi i pozytywni” jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki wskazującej tj. jednostek, których zachowania zaczynają być wysoce ryzykowne, rozwiązywania ich problemów, przeciwdziałanie patologiom społecznym. Z danych wynika, że w woj. mazowieckim w dalszym ciągu jest niewystarczająca ilość realizowanych programów z zakresu profilaktyki wskazującej przeznaczonych dla młodzieży już sięgającej po środki psychoaktywne, pochodzącej z grup ryzyka, dlatego też Stowarzyszenie Szansa swoimi działaniami wychodzi im naprzeciw. Osobami korzystającymi z działań projektu będą w większości mieszkańcy gmin wiejskich i miejsko wiejskich mieszkańcy województwa mazowieckiego. Działania są kontynuowane przez okres trzech lat, mają formę bezpłatnych i anonimowych konsultacji indywidualnych oraz rozmów wspierających z edukatorem profilaktyki uzależnień. Ponadto realizacją działań objęliśmy opieką podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tym roku w Czuchowie, z którymi przeprowadzimy warsztaty z zastosowaniem treningu umiejętności społecznych.
Celem projektu ” Odzyskaj Siebie” są działania profilaktyczno-edukacyjne skierowane bezpośrednio do dorosłych dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, czyli osób dorastających w środowisku dysfunkcyjnym – rodzinach, w których alkohol odgrywał znaczącą rolę, zaburzając ich sposób myślenia i postrzegania ( zaburzenia o podłożu psychologicznym), co następnie powoduje trudności w dorosłym życiu. DDA są ofiarami choroby własnych rodziców. Najlepszym sposobem leczenia jest psychoterapia oraz warsztaty rozwoju osobistego, które Stowarzyszenie Szansa proponuje dla mieszkańców woj. mazowieckiego w szczególności z terenów wiejskich i miejsko wiejskich. Stowarzyszenie Szansa zaprasza serdecznie do udziału w warsztatach Rozwoju Osobistego dla osób dorastających w środowisku dysfunkcyjnych pt. „ Teraz TY”. Zadanie jest realizowane w ramach projektu współfinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego pt. ” Odzyskaj siebie” Na zgłoszenia czekamy pod numerem tel. 513 09 22 22 do 1 września 2024 r. Zaplanowaliśmy udział 12 osób. Projekt zakończy się 15 grudnia 2024 r.
„ Moje miejsce” to projekt realizowany jako mały grant w okresie 1 czerwca do 29 sierpnia 2024 r. Celem zadania jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałanie patologiom społecznym skierowane do mieszkańców województwa mazowieckiego. Prowadzimy działania zmierzające do eliminowania lub redukowania czynników ryzyka, opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, uporządkowania systemu wartości, nabycie umiejętności asertywnego odmawiania bez zrywania dobrego kontaktu oraz zdobycie/poszerzenie wiedzy o uzależnieniach i jego skutkach.