Szkoła Podstawowa nr 1 w Siedlcach oraz miasto Siedlce było organizatorem XII Rajdu Rowerowego Turystyczno-Integracyjnego, który w tym roku odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
– Rajd cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i z każdym rokiem jest coraz większa frekwencja. Wpiera nas w tych działaniach policja, której funkcjonariusze eskortują młodzież na motocyklach. Rajd organizowany jest dla uczniów siedleckich szkół – informuje Magdalena Olszewska-Silna dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach.
Pomysłodawcą oraz organizatorem przedsięwzięcia był nauczyciel Andrzej Wojtowicz.
– Ten rajd powstał w 2012 roku, ale wywodzi się z rajdów szkolnych, które organizowałem jako nauczyciel wcześniej. Jestem fascynatem turystyki rowerowej, w związku z tym zawsze organizowałem w tej szkole jakieś turnieje rowerowe szkolny czy turniej klas. Organizowałem również rajdy dla naszej społeczności uczniowskiej. Wspólnie z dyrektor stwierdziliśmy, że ten rajd rozszerzymy o siedleckie szkoły. Zaprosiliśmy je do udziału i odzew był duży – mówi Andrzej Wojtowicz.
W tegorocznym rajdzie uczestniczyło 120 uczniów z jedenastu siedleckich szkół podstawowych i średnich z terenu Siedlec.
– Wyposażamy uczestników rajdu w elementy odblaskowe. Większość z nich ubrana jest w kamizelki odblaskowe, a na głowie mają kaski. Wszyscy uczestnicy są odpowiednio zabezpieczeni – mówi Jacek Kuźniarski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach. – Ważnym jest, aby wszyscy mieli świadomość, jak powinni się zachowywać na drodze, w jaki sposób poruszać się i w jakie elementy trzeba być wyposażonym aby to bezpieczeństwo było jak największe. Zaczyna się okres jesienny, powoli robi się ciemno i stajemy się coraz mniej widoczni. Musimy pamiętać o tym że, czym więcej kolorów w naszym ubiorze tym większa widoczność, czym więcej elementów odblaskowych tym ta widoczność jeszcze bardziej wzrasta. Tego się nie należy wstydzić to należy pamiętać i tego przestrzegać.
Janusz Cabaj wielokrotnie brał udział w tym rajdzie jeszcze jako policjant ruchu drogowego. Teraz reprezentuje miasto Siedlce.
– Dzisiaj już kolejny raz jadę i chcę nadal pokazywać młodzieży, jak być bezpiecznym na drodze – mówi.
Uczestnicy rajdu w eskorcie siedleckiej policji przejechali rowerami trasę z Siedlec przez Chodów do leśniczówki Koła Łowieckiego Podlasie w Balach, gdzie wysłuchali prelekcji Bogdana Perycza myśliwego z Koła Łowieckiego „Podlasie” o historii, zwyczajach i idei łowiectwa w Polsce. Prelekcje wzbogacił sygnalista łowiecki Piotr Izdebski, który zaprezentował sygnały łowieckie odegrane na rogu. Po prelekcji odbył się Quiz z wiedzy myśliwskiej, w którym uczestniczyli reprezentanci wszystkich szkół. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach. Pamiątkowe upominki dla uczestników w postaci elementów świetlnych przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach.
– Dziękujemy za pomoc, wsparcie i uczestnictwo: miastu Siedlce, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Siedlcach, zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach, Kołu Łowieckiemu Podlasie, Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach oraz wszystkim dyrektorom, nauczycielom i młodzieży uczestniczącej w rajdzie – powiedziała Magdalena Olszewska-Silna.
Zdjęcia: Aga Król i Aleksander Skums. Zdjęcia z leśniczówki: Andrzej Wojtowicz.
Impreza bez naszego celebryty z Rady Miasta?
Pewnie nie wiedział ze zdjęcia będą ?
Jacek mogłeś szepnąć ,pożyczył bym Ci roweru.
Nie. Obrał wcześniej młode ziemniaczki- jak zawsze robi( a to wiem ) i stwierdził że zje w domu
[…] Artykuł i fotorelacja z wydarzenia zamieszczone w Tygodniku Siedleckim (KLIK) […]