REKLAMA
-2.6 C
Siedlce
Reklama

Jakich jelit używa się do produkcji kiełbasy?

Osłonki kiełbas są niezbędnym elementem produkcji kiełbas. W końcu, gdy przyjrzymy się temu, z czego najczęściej zrobione są kiełbasy – jest tam farsz z mięsem, przyprawy do kiełbasy oraz właśnie osłonka mięsna – jelito. 

Jelito w produkcji kiełbasy – nie tylko do osłony!

Warto sobie uświadomić, że osłonki nie są wyłącznie osłoną, ale przyczyniają się również do ostatecznej formy produktu końcowego.

Dzięki odpowiednio dobranej osłonce kiełbasa:

  • jest aromatyczna, 
  • staje się równomiernie przetworzona,
  • wyróżnia się świetną konsystencją.

Wybór osłonki do kiełbasy jest zazwyczaj podyktowany tradycją – ale różni się również w zależności od techniki przetwarzania, składników i rozmiaru. Większość osłonek kiełbas jest naturalna, kolagenowa lub włóknista. W miejscach takich jak – https://sklep.jelux.pl/ spotkasz się z szeroką gamą rozmiarów i wariantów, które można dopasować w zależności od rodzaju produkowanej kiełbasy.

Osłonka w produkcji kiełbasy – czym jest i z czego jest wykonana?

Osłonka to materiał, który otacza farsz kiełbasy. Naturalne osłonki to zazwyczaj jelita do kiełbasy, ale mogą być również wykonane z kolagenu lub materiału celulozowego. Zazwyczaj zwierzęce osłonki kiełbas są wykonane z jelit wieprzowych, wołowych lub baranich. Choć zdarza się to rzadziej, niektóre osłonki kiełbas są wykonane z innych materiałów. 

Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na tych pochodzenia zwierzęcego – jelitach, których przeglądu możesz dokonać tutaj https://sklep.jelux.pl/3-jelita-naturalne-do-kielbas oraz na podobnych, dedykowanych stronach.

Zwierzęce osłonki do produkcji kiełbasy – co warto wiedzieć o jelitach?

Naturalne osłonki do kiełbas są wytwarzane z podśluzówki jelita cienkiego, warstwy jelita składającej się z naturalnie występującego kolagenu. Stosowanie naturalnych osłonek sięga wieków wstecz — jest to jedna z najstarszych form produkcji kiełbas, klasyka w tradycji kiełbasianej. Są one najpopularniejszym wyborem dzisiaj między innymi ze względu na charakterystyczny dźwięk, jaki wydają po ugryzieniu. 

Czym wyróżniają się jelita jako naturalne osłonki do kiełbas?

  • elastyczność, 
  • delikatna konsystencja, 
  • łatwość nadziewania,
  • pożądana trwałość.

Naturalne osłonki, zwłaszcza jelita wieprzowe są powszechnie stosowane do świeżych kiełbas, wędzonych kiełbas, paluszków przekąskowych, kiełbasek i wielu innych wyrobów kiełbasianych.

Jak prawidłowo używać jelit do produkcji kiełbasy?

Jelita jako naturalne osłonki do kiełbas są zwykle obtoczone w soli lub roztworze solnym.

  • Jeśli kupisz te w roztworze – właściwie już po ich opłukaniu możesz ich użyć w ciągu około 30 minut od namoczenia w ciepłej wodzie. 
  • Z drugiej strony, jeśli są wypełnione solą – musisz je porządnie wypłukać, namoczyć w zimnej wodzie i ponownie przepuścić przez nie zimną wodę. Następnie należy je namoczyć nieco dłużej w ciepłej wodzie i dopiero po takiej pełnej procedurze można je wykorzystać do nadziewania kiełbas. 

Niewykorzystane jelita jako naturalne osłonki można zwykle potraktować solą raz jeszcze i w tej formie przechowywać w zamrażarce nawet do roku.

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Strzale

Dziś rano w Strzale na bocznej drodze w kierunku...

Nietrzeźwa 36-latka kierowała peugeotem

21 listopada przed godz. 22 w Wólce Ostrożeńskiej (gm....

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

BMW wylądowało na dachu! Kierowca bez uprawnień, za to z 3 promilami

37-letni kierowca z ponad 3 promile alkoholu w organizmie...

Uszkodzona toyota i martwa sarna

W Czuchlebach na DK 19 doszło wczoraj (6 listopada)...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje