16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.
W dzisiejszym świecie nikt nie powinien doświadczać zagrożenia głodem. Źródła tego problemu nie leżą w postępującym wzroście światowej populacji, konfliktach zbrojnych czy katastrofach naturalnych, które rzeczywiście zaostrzają jego zjawisko. Głównym powodem nie jest również niedostatek żywności – szacuje się, że współcześnie produkuje się ją w ilości wystarczającej do wyżywienia nawet 12 miliardów ludzi rocznie, czyli jeszcze z zapasem.
Marnowanie żywności jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Każdego roku w Polsce do kosza trafia prawie 5 milionów ton jedzenia, co nie tylko ma tragiczne skutki dla naszego społeczeństwa, ale także dla środowiska i gospodarki.
Bank Żywności w Siedlcach, który na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem żywności, między innymi z krótkim terminem do spożycia, ratując ją przed zmarnowaniem, utylizacją, przekazuje potrzebującym pomocy żywnościowej, edukuje przy tym i zachęca do podjęcia wspólnych działań na rzez zmniejszenia marnowania żywności.
W Raporcie Federacji Polskich Banków Żywności „Nie Marnuj Jedzenia” zaprezentowano wyniki badań dotyczących marnowania żywności oraz przyczyn tego zjawiska. Walka z marnowaniem żywności wymaga wspólnego zaangażowania: konsumentów, producentów, rządu, a także organizacji pozarządowych.