REKLAMA
10.9 C
Siedlce
Reklama

Masz problem? Zadzwoń! Ta rozmowa może uratować życie

Jak walczyć z depresją i zapobiegać próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży?

Dostęp do psychologów, pedagogów czy psychiatrów, u których młodzi ludzie mogliby uzyskać profesjonalną pomoc, jest utrudniony. Jak to wygląda w Mińsku Mazowieckim i okolicach? W ostatnich latach dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W Polsce stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów osób w wieku 14-19 lat. Tylko w 2023 r. na życie targnęło się 2139 osób w wieku poniżej 18 lat. Pandemia, hejt w szkole czy internecie to tylko niektóre przyczyny, składające się na to, że młodzież nie radzi sobie ze swoimi emocjami.

Psycholog na 1/4 etatu?

– Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. Słyszeliśmy jeszcze niedawno o tym w wielu postulatach komitetów wyborczych. Tym czasem w dalszym ciągu widzimy, że dostęp do psychologów, pedagogów czy psychiatrów, u których młodzi ludzie mogliby uzyskać profesjonalną pomoc, jest utrudniony – podkreślał na ostatniej sesji rady powiatu przewodniczący Piotr Stępień.

I zwrócił uwagę na zamieszczone niedawno w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Mińskiego ogłoszenia o konkursach na psychologa w domu dziecka i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W pierwszym przypadku poszukiwano osoby do pracy z dziećmi na 0,5 etatu, a w drugim – na 0,25. – Oszczędzanie na etatach dotyczących wsparcia psychologicznego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych to kolejna zła praktyka – stwierdził Piotr Stępień. Zaapelował też, aby w porozumieniu z dyrektorami placówek unieważnić oba konkursy i bez względu na koszty ustalić zatrudnienie psychologów na pełnym etacie. – Myślę, że powiat miński jest dobrze zarządzany i dysponuje wystarczającymi środkami, żeby podołać temu zadaniu – powiedział.

Kilka dni później zarząd powiatu dokładniej przyjrzał się funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. A szczególnie niedoborom specjalistów z doświadczeniem diagnostycznym, by możliwe było skrócenie oczekiwania pacjentów na wizyty. Ustalono, że ważne są zmiany dotyczące zapisów do poradni mniej obleganych, co pozwoli zmniejszyć kolejki tam, gdzie czas oczekiwania jest najdłuższy.

To nic wstydliwego

A jak do problemu zdrowia psychicznego podchodzi się w samym Mińsku Mazowieckim? Burmistrz Marcin Jakubowski zapewnia, że bardzo poważnie. – Dobrostan psychiczny mieszkańców jest jednym z naszych priorytetów. Szeroko propagujemy tę tematykę, dając odczuć mieszkańcom, że depresje czy wszelkiego rodzaju problemy natury psychicznej nie są niczym wstydliwym. I że osoby, które mają jakikolwiek problem, mogą zawsze uzyskać pomoc. Zatrudniamy psychologów i pedagogów w wystarczającym wymiarze, nigdy nie czyniliśmy w tym względzie oszczędności – podkreśla. Świadectwo znanych osób może być wsparciem w walce z depresją.

Miasto Mińsk Mazowiecki razem ze starostwem powiatowym stworzyło nieformalny lokalny sojusz mieszkańców, instytucji i lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. Model lokalnego aliansu, jako metoda walki z depresją, działa już w wielu społecznościach lokalnych Europy.

– Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które uruchomiły własny telefon wsparcia – mówi burmistrz. W Mińskim Centrum Profilaktyki znajduje się też punkt konsultacyjny. Miasto zatrudnia fachowców i opłaca wszystko z własnych środków budżetowych przeznaczonych na realizację zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

– Nasz telefon spełniał swoją rolę już w momencie kiedy były jeszcze ogromne problemy z krajowymi telefonami zaufania. Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało patetycznie, ale myślę, że wiele z tych rozmów mogło uratować komuś życie. Dzwonią zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i starsi, którzy anonimowo chcą zasięgnąć porady lub po prostu się wygadać. W erze powszechnej depresji szczególnie wśród młodych ludzi to są rzeczy nie do przecenienia – zauważa Marcin Jakubowski.

Masz problem? ZADZWOŃ!

– Bezpłatne telefoniczne konsultacje i porady udzielane są pod nr. telefonu 512 009 410. W poniedziałki (19.00 21.00) piątki (17.00-19:00) i soboty (17.00-19.00). Porad udziela wykwalifikowany pedagog i terapeuta. Rozmówca może pozostać anonimowy. – Jest to to przestrzeń, w której rozmówca otrzymuje informacje, ale także czas i uwagę. Powstał z myślą zarówno o dorosłych cierpiących z powodu depresji i doświadczających kryzysów psychicznych, jak i o nastolatkach i ich rodzicach zmagających się z trudnymi emocjami – informuje Mińskie Centrum Profilaktyki.

W samym tylko 2023 r. z indywidualnych porad i konsultacji skorzystały 552 osoby.

1 KOMENTARZ
  1. Nasz Premier Donald Tusk dostanie furii gdy dowie się o tym, że teraz ludzie coraz bardziej szukają pomocy, bo przez jego rządy wracają coraz większe problemy życiowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zamordowana w Londynie rodzina pochodziła z naszych okolic. Tajemnicę zabrali do grobu

O tragedii w Londynie pisały media na całym świecie. W Seroczynie odbył się pogrzeb ofiar tej zbrodni. Zamordowana rodzina pochodziła z naszych okolic.

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Tragiczne zderzenie w Broszkowie (zdjęcia)

Na DK2 w miejscowości Broszków doszło do zderzenia samochodu osobowego z kombajnem.

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Wypadek na ul. Warszawskiej w Siedlcach. Pasażer nie przeżył

Kilkadziesiąt minut temu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na ul. Warszawskiej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Białostocką w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje