REKLAMA
3.9 C
Siedlce
Reklama

Spotkanie z wojewodą. O bezpieczeństwie mieszkańców

W piątek 18 października 2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli samorządowcy z całego Mazowsza.

. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego było częścią cyklu rozmów poświęconych bezpieczeństwu ludności cywilnej.

Swoje wystąpienie wojewoda Mariusz Frankowski rozpoczął od przedstawienia kluczowych osiągnięć, jakie rząd zrealizował w ciągu ostatniego roku. Wymienił między innymi: wzrost finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, a także inicjatywy społeczne, takie jak wsparcie dla seniorów, podwyżki dla nauczycieli oraz nowe programy prorodzinne.

Głównym tematem spotkania była jednak dyskusja na temat bezpieczeństwa mieszkańców.

Wojewoda przedstawił założenia nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. Ustawa zakłada współpracę na wszystkich poziomach administracji, zwiększenie odporności społecznej na zagrożenia oraz rozbudowę systemów alarmowych. W szczególności samorządy i Państwowa Straż Pożarna odegrają kluczową rolę w jej realizacji.

– Dyskutowano także o przygotowaniu zasobów kryzysowych, w tym zapasów żywności, wody, energii i produktów medycznych, które mają zabezpieczyć potrzeby mieszkańców na co najmniej 7 dni w przypadku sytuacji kryzysowych. Wojewoda podkreślił również, że istotnym elementem działań będzie edukacja społeczna, a zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa mają zostać wprowadzone do programów szkolnych – mówi Aleksandra Kluj rzeczniczka prasowa UM w Mińsku Mazowieckim.

Samorządowcy pytali wojewodę m.in. o szczegóły dotyczące planowanych szkoleń w zakładach pracy, modernizacji schronów oraz konieczności inwentaryzacji sprzętu obronnego na poziomie gminnym. Wojewoda zapowiedział, że pełna modernizacja systemu ochrony ludności może potrwać od 3 do 5 lat, choć ma nadzieję na szybszy postęp prac.

Wydarzenie zakończyło się apelem wojewody o dalszą współpracę wszystkich szczebli administracji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego.

Zdjęcia: UM Mińsk Mazowiecki

3 KOMENTARZE
  1. To było oczywiste
    Kolonie Zbuczyn i jej wspaniałych włodarzy wojewoda i jego pieniądze omijają szerokim łukiem

    Ale jest OK – ważne że jest na pensje dla tych wszystkich OLIGARCHÓW wsadzonych na stołki.
    Reszta sienie liczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciężarówka w peugeota, peugeot w audi…

25 listopada o godz. 8.45 na S17 w kierunku...

Zderzenie opla z fiatem ducato. Kierująca 35-latka trafiła do szpitala

25 listopada po godz. 9 w Jedlance (gm. Stoczek...

Sokołowski szpital tonie w długach

Placówka nie płaci ZUS, nie reguluje rachunków, nie wypłaca...

Burmistrz odwołała dyrektora SOK. Prokuratura: „Nie ma znamion przestępstwa”

Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, został odwołany przez burmistrz Iwonę Kublik na półtora roku przed zakończeniem kadencji. Decyzja zapadła w oparciu o protokół komisji rewizyjnej, który wskazywał na rzekome nieprawidłowości. Tymczasem prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, nie znajdując znamion przestępstwa.

Wszyscy tacy sami… W pogoni za trendami

Zauważyliście, że wielu młodych ludzi wygląda i zachowuje się...

Rondo El Greca u zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Siedlce radni zdecydują czy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje