Konkurs kulinarny dla seniorów

Pierogi leniwe

Pierogi leniwe z tartymi ziemniakami i skwarkami

Przepis Jolanty Grzebisz z miejscowości Kisielany-Kuce, członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Kisielanki”:

Składniki na ciasto pierogowe: 1 kg mąki, 2 jaja, sól, 4 łyżki oleju rzepakowego, ciepła woda. Ciasto zagniatamy i odkładamy, żeby odpoczęło.
Składniki na farsz: 5 kg ziemniaków, 2 cebule, jajko, sól, pieprz, ziele angielskie mielone, pieprz ziołowy.
Przygotowanie: Ziemniaki trzemy na tarce na drobnych oczkach. Odciskamy na sicie, dodajemy przetartą cebulkę oraz resztę składników i przypraw dla smaku. Na stolnicy wałkujemy z ciasta kwadratowy placek, wykładamy farsz i zwijamy, jak roladę. Kroimy i wrzucamy na gotującą, posoloną wodę. Po wypłynięciu, gotujemy 3 minuty i zbieramy na półmisek.
Na patelni smażymy wędzonkę i cebulkę do pokraszenia. Pierogi można też obsmażyć na zloty kolor.

Sójki

Zaduszne sójki

Przepis pani Kazi z gminy Korytnica:
Składniki na ciasto: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, pół szklanki cukru, pół szklanki oleju, 3/4 litra mleka, szczypta soli, dwa jajka, jedno całe i jedno żółtko.
Nadzienie: dwie torebki ryżu, trzy marchwie, cukier wanilinowy.
Przygotowanie: Drożdże i cukier rozpuścić w mleku. Odstawić na 5, 10 minut w ciepłe miejsce. Następnie rozpuszczone drożdże połączyć z mąką, dodać jajka i wszystko zagnieść. Dodać soli i oleju. Po wyrobieniu dać ciastu odpocząć pół godziny. W tym czasie zajmujemy się nadzieniem. Trzeba utrzeć marchew i ugotować ryż. Ostudzić i połączyć ze sobą. Dodać cukier wanilinowy i trochę zwykłego dla smaku.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 15, 20 porcji. Rozpłaszczyć i do środka dodać nadzienie, następnie uformować w kształt półowalnej bułeczki. Piec pół godziny w temperaturze 180 stopni. Smacznego!

Zupa dyniowa

Zupa dyniowa z zacierką

Przepis Ireny Chodowiec z Wielgorza:
Składniki do zupy:
2 kg dyni, 1 litr wody, 1 płytka łyżka soli.
Składniki na zacierki: 1 litr mleka, 1 szklanka mąki, 1 jajko, 1 łyżka oleju, szczypta soli.
Przygotowanie: Wodę zagotować z łyżką soli. Dynię obrać i pokroić w kostkę. Zalać zagotowaną wodą i trzymać na ogniu do miękkości (ale, żeby dynia nie zaczęła się rozpadać). Wodę odlać, a dynię zmiksować, można też ugnieść tłuczkiem, jak to robiła moja babcia.
W osobnym garnku zagotować mleko. Z mąki, jajka, oleju i soli zatrzeć drobno kluseczki. Do gotującego mleka dodawać stopniowo zacierkę, ciągle mieszając. Następnie połączyć z dynią i dosłodzić dla smaku.

Jeżowe przysmaki

Deser „Jeżowe przysmaki”

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Strzale:
Składniki na biszkopt 1:
8 jaj, 8 łyżek cukru, 6 łyżek mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Składniki na masę: 4 jajka, 8 łyżek cukru, 1 kostka masła, 1 kostka margaryny, 1 łyżka kakao.
Składniki na biszkopt 2: 3 jajka, 3 łyżki cukru, 3 łyżki mąki pszennej, odrobina proszku do pieczenia, szpinak.
Potrzebne będą też pestki dyni.
Przygotowanie:
Biszkopt 1: Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać żółtka i roztrzepać na wolnych obrotach. W oddzielnym naczyniu wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i przesiewając na sitku, dodać do ubitej masy. Wszystko wymieszać delikatnie łyżką. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia (spód) i wlać przygotowaną masę. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez pół godziny. Po upieczeniu oddzielić papier i ostudzić.
Biszkopt 2: Przyrządzamy jak biszkopt nr 1, tylko z podanych produktów na biszkopt nr 2. Blendujemy szpinak, mieszamy z przygotowaną masą i wsadzamy do piekarnika. Po wystudzeniu zrobić kruszonkę na „trawę”.
Masa: Jajka z cukrem ubić na parze, aż zrobi się gęsta masa. Następnie zdjąć z pary i dalej trzepać, aż masa zrobi się zimna. Margarynę utrzeć z masłem i dalej ucierają, powoli dodawać ostudzoną masę. Całość podzielić na dwie części, do jednej dodać kakao i wymieszać.
Upieczony, wystudzony biszkopt 1 przekroić na trzy płaty i z nich wykrawać kształt jeża. Przekładać masą białą i formować jednego dużego jeża i 2, 3 małe jeżyki. Każdego jeża posmarować masą kakaową. Udekorować kolcami z pestek dyni, wyciętych w wąskie paski.
Układamy jeże na drewnianej dece i dekorujemy kruszonka z biszkoptu nr 2.

Gołąbki z farszem ziemniaczanym i sosem grzybowym

Gołąbki z farszem ziemniaczanym i sosem grzybowym

Przepis Kazimiery Sawickiej z Hołubli:

  • kapusta biała – 1.5/2 kg (15 liści)

 Składniki na farsz

  • ziemniaki surowe – 1.5 kg
  • ziemniaki gotowane 0.5 kg 
  • mąka pszenna 1 łyżka
  • boczek wędzony 30 dkg
  • cebula 25 dkg
  • czosnek 3 ząbki
  • smalec 10 dkg
  • sól, pieprz, majeranek, oregano, gałka, zielona pietruszka

Wykonanie

Kapustę sparzyć w osolonej wodzie (jak na inne gołąbki). Ziemniaki zetrzeć na tarce (o małych oczkach), wylać na sito, lekko odcedzić. Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Boczek, cebulę i czosnek pokroić w kostkę i zeszklić i dodać smalec. Wszystkie składniki połączyć i doprawić do smaku. Surowe nadzienie nakładać na liście i zawijać jak gołąbki. Ciasno ułożyć w brytfannie, podlać bulionem drobiowym (około 0.5 litra), przykryć pozostałymi liśćmi (część położyć na spód). Dusić około półtorej godziny na małym ogniu. Na półmisek wylać sos, wyłożyć gołąbki. Ładne kapelusze grzybów podsmażyć na maśle, doprawić do smaku i dla ozdoby położyć na każdym gołąbku.

Składniki na sos grzybowy

Grzyby (podgrzybki,prawdziwki – 30 dkg), lekko obgotować, pokroić w paseczki, dodać 2 cebule pokrojone w kostkę i podsmażyć na maśle lub smalcu. Śmietana 18 % (2 łyżki) wymieszać z 1 łyżką mąki, dodać bulion drobiowy około 0.5 litra. Wszystkie składniki połączyć, zagotować, doprawić do smaku. 

Kotlety ziemniaczane

Kotlety ziemniaczane

Przepis pani Krystyny z Siedlec:

składniki:

– 500 g ugotowanych ziemniaków

– 1 jajko

– 1 mała cebula

– 1 łyżka bułki tartej

– 2 łyżki mąki

– siekany szczypiorek

– sól, pieprz

Przygotowanie: Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju. Jak się zarumieni, musimy wystudzić (to bardzo ważne). Następnie ziemniaki przeciskamy przez praskę. Dodajemy do nich jajko, podsmażoną i wystudzoną cebulę, szczypiorek, mąkę, bułkę tartą oraz sól i pieprz do smaku. Jak masa będzie zbyt miękka, dodajemy trochę mąki. Z przygotowanej masy formujemy kotlety, obtaczamy je w jajku i bułce tartej. Smażymy na oleju po ok. 3-4 minuty z każdej strony. Najlepiej smakują z sosem pieczarkowym.

ZIEMNIAKI TŁUCZONE Z MARCHEWKĄ

ZIEMNIAKI TŁUCZONE Z MARCHEWKĄ

Przepis pani Jadwigi Kisielińskiej, KGW Kwitnące Jabłonie w Kisielanach – Żmichach.

Składniki:

1/2 kg ziemniaków

1/2 kg marchewki

200 g boczku wędzonego

1 cebula

sól

pieprz 

Przygtowanie:

Gotujemy marchew i ziemniaki oddzielnie, w lekko osolonej wodzie do miękkości. Odlewamy wodę i łączymy razem, ugniatając tłuczkiem do ziemniaków. Doprawiamy do smaku. Danie układamy na talerz i krasimy podsmażonym boczkiem z cebulką. Wyśmienicie smakuje ze szklanką mleka. 

Zupa gulaszowa z zacierkami

Zupa gulaszowa z zacierkami

Przepis pani Bogumiły Rombel ze Świdra.

Składniki:

Gulasz:

1 kg mięsa wołowego

3-4 litry bulionu wołowego

1 cebula

2 ząbki czosnku

2 marchewki

1 pietruszka

5 ziemniaków

1 łyżka ostrej pasty gulaszowej

4 łyżki koncentratu pomidorowego

1-2 czerwone papryki

sól

1 łyżeczka słodkiej papryki

1/2 łyżeczki ostrej papryki

2 łyżki smalcu

Zacierki:

1 jajko

5 łyżek mąki pszennej

szczypta soli

mąka do osypania zacierek

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek obrać, drobno posiekać, przesmażyć na łyżce smalcu. Mięso pokroić w kostkę, dodać do cebuli i smażyć aż się zarumieni. Przełożyć do garnka, zalać bulionem i gotować do miękkości. Z mąki i jajka zagniatamy twarde ciasto, palcami odrywamy małe kawałki, tworząc zacierki. Układamy je na talerzu posypanym mąką. Obraną marchewkę i pietruszkę kroimy w drobną kostkę, dodajemy do zupy razem z koncentratem pomidorowym i pastą gulaszową. Gotujemy przez 5 minut. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę i dodajemy do zupy razem z zacierkami. Gotujemy do miękkości. Na patelni rozgrzewamy pozostały smalec, dodajemy oczyszczone z gniazd nasiennych i pokrojone w kostkę obydwie papryki, smażymy do momentu aż złapią ciemny kolor, ale uważamy, żeby się nie przypaliły. Dodajemy do zupy i przyprawiamy do smaku.

Wołowina z kurkami zdjęcie symboliczne

Wołowina z kurkami

Przepis pani Heleny Piskorz ze Stoczka Łukowskiego.

Składniki:

1 kg dobrego mięsa wołowego

0,5 kg ziemniaków

4 duże cebule

0,5 kg kurek

1 kostka masła (25 dkg)

Sposób przygotowania:

Mięso pokroić i lekko rozbić, jak na kotlety. Rozpuścić część masła w brytfannie, położyć na nie połowę przygotowanej wołowiny. Następnie dodać połowę pokrojonej w grube plastry cebuli i przykryć ją połową kurek. Ostatnią warstwę stanowią pokrojone w grube plastry ziemniaki, które należy polać rozpuszczonym masłem. W ten sposób przygotować dwie warstwy, po czym naczynie wstawić na 1,5 godz. do piekarnika. Piec w temperaturze 200 stopni C.

Placki na sodzie

Placki na sodzie

Przepis pani Marianny Tymoszuk z Dziadkowskich.

Składniki:

1 opakowanie mleka zsiadłego (około 400 ml)

2,5 szklanki mąki

1 opakowanie cukru waniliowego (ok. 16 g)

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 łyżka cukru

2 jajka

Olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Przygotowanie masy: Wlej mleko zsiadłe do miski i wymieszaj z sodą oczyszczoną. Odstaw na chwilę, aby soda zaczęła działać.

Dodawanie składników i wyrabianie ciasta: Do miski dodaj jajka, cukier waniliowy, cukier zwykły oraz mąkę. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem, aż stanie się gładkie i elastyczne. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, możesz dodać trochę mąki.

Wałkowanie i krojenie: Przełóż ciasto na lekko posypaną mąką stolnicę i rozwałkuj na grubość około 1 cm. Następnie pokrój ciasto na kwadraty o wielkości 5×5 cm lub według uznania.

Smażenie: Na patelni rozgrzej olej. Smaż kwadraty z obu stron na złoty kolor, na średnim ogniu, aby dobrze się upiekły w środku.

Podawanie: Kwadraty można posypać cukrem pudrem, podać z dżemem, śmietaną lub innymi dodatkami według smaku.

Przepis pani Hanny Jastrzębskiej.

Śledzie z rodzynkami

Składniki:

1 kg płatów śledziowych w solinacie
3 cebule
1 szkl (250ml) oleju
15 dag koncentratu pomidorowego
10 dag rodzynków
2 łyżki cukru
szczypta kwasku cytrynowego ,lub łyżeczka soku z cytryny .

Przygotowanie:

Płaty wymoczyć około 2-3 godz.
W rondelku rozgrzać olej. Cebule obrać, pokroić w talarki, dodać do oleju i zeszklić. Dodać koncentratu pomidorowego, cukier, sok z cytryny, a na koniec namoczone i odsączone rodzynki zagotować. Następnie zdjąć z ognia do wystygnięcia.

Płaty śledziowe pokroić na kawałki i układać na przemian z pastą. Najlepiej smakują na drugi dzień.


A’la Flaki

Przepis pani Beaty z Siedlec.

A’la Flaki

Składniki:

– 2 ćwiartki z kurczaka

– 1 pierś z kurczaka

– włoszczyzna

– makaron w kształcie ryżu

– 80 dkg pieczarek

– przyprawa do flaków

– sól, maggi

Wykonanie:

Z ugotowanego wcześniej rosołu wyjmujemy mięso i oddzielamy je od kości, lekko rozdrabniając. Ugotowaną marchewkę kroimy w kostkę, a obgotowane pieczarki kroimy w plastry. Makaron gotujemy al dente. Wszystkie składniki dodajemy do rosołu, przyprawiając do smaku: solą, maggi i przyprawą do flaków. Całość zagotowujemy.

Parzaki

Przepis Stanisława Sachanowicza z KGW w Strzale.

Parzaki

Składniki:

1 kg mąki,10 dkg drożdży,3 jajka,1 łyżeczka soli, 3/4 szklanki cukru,1 cukier waniliowy,mleko

Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej.

Wykonanie:

Podgrzać ¾ szklanki mleka z 1 łyżeczką cukru waniliowego, wkruszyć drożdże ,dodać 2 łyżki mąki, wymieszać i odstawić na ok. 15 min. do wyrośnięcia.

Resztę mąki posolić, dodać cukier cukier waniliowy, jajka,dodać wyrośnięte drożdże i wyrobić ciasto, dodając letnie mleko.

Wyrabiać, aż będzie odstawało od ręki i będzie miało konsystencję zwykłego ciasta drożdżowego.

Odstawić, aż podwoi swoją objętość. Następnie formować okrągłe parzaki i po 10 minutach kłaść na gazę nałożoną na garnek z gotującą wodą. Parzaki przykryć miską odwróconą do góry dnem, parzyć ok. 8 min.

Parzaki można nadziewać dowolnym farszem.

Najlepiej smakują z wiejską śmietaną.

Sodziaki Łosickie

Przepis pani Agnieszki Wereszczuk z Łosic, prowadzącej warsztaty kulinarne dla UTW przy Łosickim Domu Kultury.

Sodziaki Łosickie

Przepis: 3 jaja, 40 dkg twarogu wiejskiego,2 szklanki mąki,1 łyżeczka sody i tyle samo octu. Wszystko wymieszać i zagnieść.

Farsz: Grzyby leśne  lub pieczarki ok.pół. kg. odgotowane -przekręcić przez maszynkę lub drobno pokroić. 2 cebule pokroić w kostkę usmażyć i dodać grzyby.Doprawić do smaku solą i pieprzem.Doskonale pasuje do tego barszcz czerwony. Smacznego.

,, Zdrówko” lub ,,Urodnik” – barszcz wiśniowo- buraczany – z Doliny Środkowej Wisły w trzech odsłonach

Przepis pani Marianny Pawelec-Boguckiej z Koła Gospodyń Wiejskich  w Pogorzelcu, w gminie Maciejowice.

,,Zdrówko” lub ,,Urodnik” – barszcz wiśniowo- buraczany – z Doliny Środkowej Wisły w trzech odsłonach

Odsłona I – Barszcz dnia powszedniego Składniki: 1 kg buraków czerwonych 1 kg wiśni z pestką 3-3,5 l wody 2 liście laurowe 3 szt. ziela angielskiego 5 ziaren pieprzu 5 ziaren jałowca Ok. 10 cm korzenia chrzanu 2-3 ząbki czosnku 1 cebula przekrajana na pół i przypieczona na rumiano na blasze 1 szklanka dobrej, wiejskiej śmietany Pieprz, sól do smaku Świeży koperek Okrasa: kawałek słoniny na skwarki, cebula do usmażenia ze skwarkami.

Wykonanie: 1. Niewielkie młode buraczki obrać, pokroić, wypłukać. 2. Wiśnie umyć i zabezpieczyć zawiązując je w lnianą ściereczkę (tak by się nie rozpłynęły po barszczu) 3. Buraki, wiśnie, wszystkie przyprawy i przypieczoną cebulę włożyć do garnka z zimną wodą. 4. Doprowadzić do wrzenia i na wolnym ogniu parzyć 20-25 min. – nie gotować. 5. Doprawić do smaku. 6. Zaprawić barszcz śmietaną (śmietanę wymieszać ze szczyptą soli, zahartować gorącym barszczem i mieszając wlać do garnka) 7. Odstawić barszcz na min. 2-3 godzin ( może być na noc) by składniki potrawy oddały swój niepowtarzalny smak, a buraki intensywny kolor. 8. Wyciągnąć wiśnie, wycisnąć do barszczu. 9. Usmażyć słoninę, dodać cebulę pokrojoną w kostkę – zrumienić. 10. Wlać do barszczu kilka łyżek tłuszczu. Mocno podgrzać przed podaniem. Podawać z okraszonymi ziemniakami i zielonym, świeżym koperkiem.

Odsłona II – Barszcz świąteczny Sposób przygotowania barszczu jak wyżej, lecz składniki nie są wrzucane do wody, lecz do wywaru ugotowanego na wędzące (np. żeberka, kości). Wywar należy gotować ok. 2 godziny. Barszcz wzbogacony pokrojoną, wiejską kiełbasą i ugotowanymi na twardo jajkami. Możemy dodać szczyptę majeranku i świeży koperek. Podajemy z ugotowanymi w całości ziemniakami lub z pieczywem.

Odsłona III – Barszcz współczesny Barszcz gotujemy na wędzonce jak w odsłonie II. Ugotowane wiśnie przecieramy przez sito, blendujemy barszcz razem z buraczkami. Dodatkowo w oddzielnym garnku gotujemy do miękkości w osolonej wodzie: 3 średnie ziemniaki, marchewkę, kawałek selera, ok. 10 cm kawałek pora i pietruszkę. Po ugotowaniu blendujemy. Łączymy obie pulpy. Doprawiamy do smaku. Podgrzewamy. Podajemy z gotowanym jakiem, chipsami z boczku łososiowego i wiejskiej kiełbasy oraz z zielonym koperkiem. Smacznego!

Leniwa Kapusta”

Przepis Jadwigi Marciszewskiej z KGW w Strzale

Leniwa Kapusta”

Produkty:

małe główki kapusty -2,3 szt.;1,5 kg ziemniaków; 25 dkg słoniny; 20 dkg boczku; 2 szt cebuli.

Wykonanie:

Kapustę pokroić drobno, ziemniaki obrać i razem ugotować.Po ugotowaniu ubić tłuczkiem.

Usmażyć słoninkę z boczkiem i cebulką. Parę łyżek dodać do utłuczonych ziemniaków z kapustą.

Wykładać na talerz,pokrasić.Do tego wspaniałym dodatkiem jest szklanka mleka.

Smacznego!

Marchew ucierana z fasolą i ziemniakami

Przepis Pani Marii z Kotunia

Marchew ucierana z fasolą i ziemniakami.

Składniki:

1 kg ziemniaków

1 kg marchewki

200 dkg fasoli

100 g boczku wędzonego

1 cebula

sól

pieprz 

Przygotowanie: Fasolę gotujemy aż będzie miękka, dodajemy marchew pokrojoną w kawałki i podgotowujemy. Do na wpół miękkiej marchwi dodajemy ziemniaki i gotujemy aż ziemniaki będą miękkie. Przyprawiamy do smaku, odlewamy wodę i ucieramy wszystko. Krasimy podsmażonym boczkiem i cebulką.

Smacznego!

Tradycyjny bigos

Przepis pani Ani z Siedlec.

Tradycyjny bigos

Składniki: Kapusta Kiszona – 400 g, Kapusta biała – 400 g, smalec – 3 łyżki, garść suszonych grzybów, garść suszonych śliwek, mięso wieprzowe, najlepiej łopatka – 400 gram, kiełbasa – 200 gram, boczek wędzony – 100 gram, jedna cebula, łyżka mąki, dwie łyżki koncentratu pomidorowego, liśc laurowy, do smaku pieprz I majeranek.

Przygotowanie: Zapiecz łopatkę w naczyniu żaroodpornym (2 godz. w temp. 150 stopni Celsjusza). W międzyczasie kapustę kiszoną należy odcisnąć, pokroić i włożyć do garnka. Dodać wcześniej namoczone i pokrojone grzyby, smalec, śliwki, liść laurowy. Wlać dwie szklanki wody i zagotować pod przykryciem. Następnie gotować 15 minut bez przykrycia, a później znów pod przykryciem do miękkości. Dodać poszatkowaną i zblanszowaną białą kapustę. Boczek i cebulę pokroić i lekko zeszklić, a potem oprószyć mąką. Pokroić i podsmażyć kiełbasę. Boczek z cebulą, kiełbasę i zapeiczone mięso dodać do kapusty. Dodać koncentrat pomidorowy i przyprawy. Dusić pół godziny. Smacznego!

Pierogi z fasoli/mięsa z boczkiem

Przepis pani Zofii Stefaniuk z KGW w Strzale.

Pierogi z fasoli/mięsa z boczkiem

Składniki: 1,5 kg mąki;1 kg fasoli Jaś;1 kg mięsa z łopatki; 1/2 kg boczku surowego; 3 szt cebuli; sól i pieprz do smaku, słonina na skraweczki.

Wykonanie: Fasolę namoczyć na kilka godzin, następnie ugotować; mięso i boczek ugotować, zmielić ,dodając 2 cebule, doprawić do smaku. Z mąki i wody zagnieść ciasto pierogowe. Rozwałkować na duże placki, wykrawać okrągłe placuszki, nadziewać farszem, ugotować. Wcześniej przygotować skraweczki ze słoniny i cebulki.

Najlepiej smakują z kawą zbożową.

Placek gryczany

Przepis pani Hanny Cabaj.

Placek gryczany

Składniki:

Ciasto:5 dag masła, 0,5 szklanki śmietany 18%, 1,5 szklanki mąki, 1,5 dag drożdży, jajko, cukier.

Masło roztapiamy i mieszamy z drożdżami. Dodajemy szczyptę soli i cukru. Dodajemy jajko, śmietanę i mąkę, następnie zagniatamy. Elastyczne ciasto odstawiamy na 10 minut, aby odpoczęło.

Nadzienie: 0,33 litra mleka, 1 szklanka kaszy gryczanej, 1 łyżka kaszy mannej, 25 dag sera białego tłustego, 125 ml śmietany 18%, 7 dag miękkiego masła.

Mleko zagotowujemy. Wsypujemy kaszy gryczanej, łyżkę cukru i gotujemy aż mleko się wchłonie. Mieszamy i dodajemy resztę składników, doprawiamy solą i pieprzem.

Ciasto dzielimy na 1/3 i 2/3 części. Większą wylepiamy boki i dno blaszki. Kładziemy farsz na 3/4 wysokości formy. Przykrywamy resztą ciasta i pieczemy 50 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Przepis pani Hanny Celińskiej

Parzaki

SKŁADNIKI:

mąka pszenna 0,5 kg

drożdże 5 dkg

mleko 250 mililitrów

jajko 1 szt

żółtko jajek 1 szt

masło roztopione 50 gramów

cukier 3 łyżki

sól szczypta

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Podgrzać mleko, dodać drożdże, łyżeczkę cukru i mąki i odstawić do wyrośnięcia. Do miski dajemy pozostałe produkty sypkie i mieszamy. Później dodać roztopioną margarynę, jajka, wyrośnięte drożdże i wyrabiamy ciasto. Ma odchodzić od brzegów. Przykryć i zostawić do podwojenia objętości. Formujemy kulki. Układamy na stolnicy i pozostawiamy do kolejnego wyrośnięcia. Gotujemy na parze około 10-15 min. Podajemy ze śmietaną 18% i cukrem.

Pyzy z kapustą i grzybami fot. pixabay

Przepis pani Teresy Piotrowskiej ze Stoczka Łukowskiego.

Pyzy z kapustą i grzybami

Składniki:

Ciasto:

3 kg surowych ziemniaków mącznych

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1/2 łyżeczki pieprzu

Nadzienie:

1/2 kg kapusty kiszonej

1/2 szklanki kaszy jęczmiennej

2 cebule

1 garść suszonych grzybów

sól i pieprz do smaku

olek do smażenia

Ponadto: 20 dkg słoniny lub boczku

Sposób wykonania:

Kapustę kiszoną zalać 2 szklankami wody, przykryć i gotować na małym ogniu przez godzinę. Namoczyć grzyby, a następnie ugotować je aż będą miękkie. Ugotować kaszę (10 min).

Ugotowaną kapustę odcisnąć z nadmiaru płynu i zemleć w maszynce razem z grzybami. Obraną cebulę drobno posiekać i podsmażyć na złoty kolor. Wszystko wymieszać z kaszą i doprawić solą i pieprzem.

Połowę ziemniaków ugotować i przecisnąć przez praskę. Drugą połowę zetrzeć na tartce, odcisnąć, chwilę poczekać, by zebrać z odciśniętej wody osiadłą na dnie skrobię i dodać ją do utartych ziemniaków.

Wymieszać ugotowane i surowe ziemniaki ze skrobią, mąką ziemniaczaną i pieprzem. Następnie podzielić na niewielkie porcje, spłaszczyć je i nadziać farszem i zlepić w okrągłą kulkę. Tak przygotowane pyzy gotować na wolnym ogniu w osolonym wrzątku przez ok. 15 minut. Podawać ze skwarkami ze słoniny lub boczku.

Serowniki Słowiańskie 

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Niemojkach.

Serowniki Słowiańskie 

Ciasto: 1,2 kg ziemniaków, 2 szklanki mąki, 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej, 1 żółtko,1 łyżeczka soli

Farsz: 20 dkg boczku wędzonego, 2 cebule, 0,5 kg białego sera

Przyprawy: 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka pieprzu, 2 łyżeczki kminku

Okrasa:16 dkg masła, 2 łyżki bułki tartej

Olej do smażenia

Ugotować ziemniaki , ostudzić i przecisnąć przez praskę. Dodać pozostałe składniki. Z ziemniaków, mąki oraz jajka przygotować ciasto. Podsmażyć cebulę i drobno pokrojony boczek, połączyć z białym serem, a następnie doprawić do smaku solą, pieprzem i kminkiem. Z farszu uformować kulki. Z przygotowanego ciasta formować placuszki, nakładać na nie kulę farszu, następnie zlepić położyć na deskę i spłaszczyć. Serowniki można podawać w dwóch wersjach gotowane i smażone.

Placki babci Marysi

Przepis pani Bożeny Hawryluk z Niemojek.

Placki babci Marysi

Przepis:

3-4 jabłka obrać i pokroić w plastry

Ciasto naleśnikowe:

2 szklanki mąki

3/4 szklanki mleka

1 jajko

3 łyżki cukru

cukier waniliowy

tłuszcz do smażenia

cukier puder do posypania

Zupa dyniowa

Przepis pani Weroniki z Sulejówka.

Zupa dyniowa

Składniki:

Dynia 200gr

Papryka czerwona/ żółta połówka 

Cebula 1/4

Czosnek 1 ząbek 

Marchewka połówka 

Śmietanka 33% 

Sól, pieprz cytrynowy 

Pestki dyni 

Proces przygotowania:

Wszystkie warzywa oczyścić i zapiekać w piekarniku godzinę przy 180 stopniach Celsjusza, albo ugotować we wrzącej wodzie przez 30 minut.

Dodać sól , pieprz cytrynowy i wszystko ubić blenderem.

Żeby było smaczniej, dodamy z 10/20 ml śmietany 33%. 

Z góry posypać pestkami dyni.

Smacznego! 

Mięsny sos

Przepis pani Justyny z Łochowa.

Mięsny sos

Składniki: Mięso mielone indyka 500 gr(opcjonalnie kurczaka,wołowiny albo wieprzowe)

Marchewka 1

Cebula 1 mała

Sos pomidorowy (najlepiej z bazylią i czosnkiem) 200 g

Sól, czosnek granulowany, pieprz cytrynowy, papryka czerwona 

Olej rzepakowy 

Proces przygotowania:

Marchew zetrzeć na małych oczkach. Cebulę pokroić drobno nożem.

Na patelnię dodać olej i obsmażyć przygotowanie warzywa aż zmiękną. Wtedy dodajemy mielone mięso i gotujemy 15 minut na średnim ogniu.

Następnie dodajemy pomidorowy sos i 50 gram zagotowanej wody.

Na wolnym ogniu gotujemy z pół godziny. Dodajemy sól , czosnek granulowany, paprykę czerwoną i pieprz cytrynowy do smaku.

Gotowy sos podajemy z ugotowanymi ziemniakami.

Z góry posypać pietruszka albo świeżym koperkiem.

Smacznego.

Pierogi z jagodami

Przepis pani Danuty z Sokołowa Podlaskiego.

Pierogi z jagodami

Zmieszać ze sobą: 1 kg mąki, 1 jajko, szczyptę soli i 0,5 litra gorącej wody. Dodać 0,5 szklanki oleju i zagnieść. Ciasto rozwałkować i szklanką wycinać placuszki. Placuszki nadziać jagodami i odrobiną cukru. Zlepić. Wrzucać na gotującą, osoloną wodę. Gdy pierogi wypłyną, odczekać z dwie minuty i wyławiać. Podawać ze śmietaną.

Placki z jabłkami

Przepis pani Ireny z Siedlec.

Placki z jabłkami

Zagotować 0,5 litra mleka z cukrem i rozpuścić 5 dag drożdży. Wlać do miski z 0,5 kg mąki, zmieszanej ze szczyptą soli. Wsypać cukier wanilinowy i wbić jajko. Dodać 2 pokrojone drobno jabłka. Wszystko wymieszać i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (około 20 minut).

Na patelni rozgrzać olej, na którym będziemy smażyć placki. Podawać np. z cukrem pudrem.

Pierogi babci Celinki z kaszą jęczmienną i grzybami

Przepis pani Celiny Słowińskiej z KGW „Goliczanki” w Golicach

Pierogi babci Celinki z kaszą jęczmienną i grzybami

Składniki na farsz:

  • 1/2 kg kaszy jęczmiennej średniej
  • 30 dag pieczarek
  • 10 dag suszonych grzybów
  • 2 – 3 łyżki oleju
  • sól
  • pieprz
  • 2 cebule Składniki na ciasto:
  • 1 kg mąki pszennej
  • 2 szklanki gorącej wody
  • 1 łyżka masła
  • ½ szklanki mleka
  • szczypta soli Pozostałe składniki:
  • cebula
  • olej

Sposób przygotowania:

Suszone grzyby dokładnie umyć, namoczyć w wodzie na 2-3 godziny, następnie ugotować. Kaszę jęczmienną średnią wypłukać w zimnej a następnie gorącej wodzie, wsypać do osolonego wrzątku w proporcji 1:4
(1 porcja kaszy i 4 porcje wody), gotować na małym ogniu około 15 – 20 minut. Wyłączyć gaz, pozostawić jeszcze na 15 minut, żeby wchłonęła resztę wody i była sypka.

Na rozgrzanym oleju podsmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodać starte na tarce o dużych oczkach pieczarki i smażyć do odparowania. Ugotowane grzyby wyjąć z wywaru, drobno posiekać. Grzyby i ugotowaną kaszę połączyć z pieczarkami, doprawić do smaku solą, pieprzem, przygotowany farsz przesmażyć przez kilka minut,ostudzić.

Mąkę wymieszać z odrobiną soli. Masło rozpuścić w gorącej (nie wrzącej ) wodzie i mleku, stopniowo wlewając, mieszać i zagnieść w elastyczne ciasto. Zawinąć w folię i pozostawić na pół godziny, żeby odpoczęło.

Następnie ciasto rozwałkować, wycinać foremką, włożyć porcje farszu i dokładnie zlepić.

Stopniowo wrzucać do wrzącej, osolonej wody i gotować 4-5 minut od chwili wypłynięcia na powierzchnię wody.

Wyjmować łyżką cedzakową, wyłożyć na talerze, okrasić podsmażoną na oleju cebulką (wersja bogatsza: skwareczki ze słoninki).

Sernik z kruszonką

Przepis pani Józefiny z Mińska Mazowieckiego.

Sernik z kruszonką

Składniki:

ciasto:

– 1 szklanka mąki

– 1/2 kostki margaryny

– 2 żółtka

– 3/4 szklanki cukru

– 1 łyżeczka proszku do pieczenia

– 3 łyżki kakao

Ser:

– 2 kostki sera tłustego

– 2 całe jajka i 1 żółtko

– 3/4 szklanki cukru

– 2 łyżki czubate mąki ziemniaczanej

– cukier waniliowy

– zapach waniliowy

Przepis:

ciasto: do 1 szklanki mąki dodać pół kostki margaryny, krojąc ją. Następnie dodać: 2 żółtka, 3/4 szklanki cukru, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia i kakao. Zagnieść ciasto, podzielić na dwie części i obie zamrozić.

ser: ser mielimy, dodajemy 2 całe jajka i 1 żółtko, 3/4 szklanki cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, cukier waniliowy i zapach. Wszystko wyrabiamy do jednolitej masy.

Prodiż smarujemy margaryną i lekko posypujemy bułką tartą. Wyjmujemy jedną zamrożoną część ciasta i ucieramy na grubej tartce, następnie układając na dole prodiża. Na to wylewamy masę serową i pokrywamy drugą porcją zamrożonego ciasta, również ścierając na tartce. Pieczemy ok. 1 – 1,10 h.

Szynka z Zająca

Przepis Stanisława Górskiego z Zająca w gminie Liw.

Szynka z zająca

Mięso, około 1 kg opłucz i osusz. Natrzyj solą peklową, a następnie włóż do naczynia szklanego i wstaw do lodówki na całą dobę (minimum 12 godzin) .Po tym czasie szynkę należy opłukać.

Przygotuj zalewę złożoną z: 3 litrów wody, 5 listków laurowych, 5 kulek ziela angielskiego,2 łyżek soli, 10 ziarenek pieprzu,3 ząbków czosnku oraz opcjonalnie słodkiej papryki i jałowca. Całość zagotuj. Włóż szynkę oraz 5 saszetek czarnej herbaty. Gotuj godzinę i pozostaw do ostygnięcia.

Cynamonki

Przepis pani Joanny z Węgrowa.

Cynamonki

SKŁADNIKI

Ciasto

  • 170 g masła

• 100 g mleka

• 40 g świeżych drożdży

• 400 g mąki pszennej

• 50 g cukru

• 3/4 łyżeczki soli

• 3 jajka

Nadzienie

• 250 g cukru

• 65 g masła, w temperaturze pokojowej

• 2,5 łyżki cynamonu

Polewa

• 200 g cukru pudru

• 55 g masła

• 125 g serka białego kremowego, np. Ulubionego

• 10 kropli aromatu waniliowego

• 1/8 łyżeczki soli

WYKONANIE

Ciasto

  • Masło roztapiamy w garnku i pozostawiamy do wystudzenia.
  • Do naczynia wlewamy lekko ciepłe mleko, dodajemy drożdże, cukier i 1 łyżkę mąki. Całość dobrze należy wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 15-20 minut . Po tym czasie rozczyn powinien urosnąć.
  • Dodajemy mąkę, sól i jajka. Chwilę mieszamy łyżką drewnianą lub sylikonową szpatułką. Następnie dodajemy roztopione i przestudzone masło. Wyrabiamy mikserem z hakami do ciasta drożdżowego lub ręcznie przez około 10 minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite i lekko klejące. Miskę, w które będzie rosło ciasto oprószamy mąką – zapobiegnie to przywarciu ciasta do miski.
  • Ciasto zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.
  • Po godzinie, uderzamy w ciasto pięścią i krótko wyrabiamy. Stolnice podsypujemy mąką i rozwałkowujemy tworząc z ciasta prostokąt.

Nadzienie

  • Składniki umieszczamy w naczyniu i mieszamy .
  • Nadzienie wykładamy na rozwałkowane ciasto, rozsmarowujemy równo.
  • Zwijamy w rulon wzdłuż dłuższego boku i kroimy (ostrym nożem lub nitką)na plastry ok. 2cm. Smarujemy jajkiem lub mlekiem.
  • Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (ja u siebie piekę na termoobiegu).
  • Pieczemy ok. 15 minut, aż będą rumiane.

Polewa

  • Wszystkie składniki podgrzewamy, jednocześnie mieszając do otrzymania jednolitej masy. Gorące jeszcze drożdżówki polewamy ciepłą polewą.

Smacznego!

ZIEMNIAK W KARTOFLU BABCI HALINKI

Zgłaszający – Koło Gospodyń Wiejskich OAZA SPOKOJU w Błogoszczy, autor przepisu Marzenna Głuchowska.

ZIEMNIAK W KARTOFLU BABCI HALINKI

Składniki:
2 kg gotowanych ziemniaków
1 kg potartych surowych ziemniaków
laska dobrej kiełbaski
gruby plaster boczku
duża cebula
2 ząbki czosnku
2szkl mąki ziemniaczanej
3 jajka
sól
pieprz

⦁ Cebulkę, kiełbaskę i boczek kroimy w kostkę podsmażamy na patelni oddzielnie Wszytko łączymy i dodajemy surowe starte ziemniaki smażymy, doprawiamy solą i pieprzem

⦁ Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę dodajemy mąkę ziemniaczaną jajka sól pieprz wyrabiamy do gładkiej konsystencji

⦁ Do kulki ugotowanej masy ziemniaczanej nakładamy farsz z z surowych ziemniaków formując nasz kartofelek na kształt ziemniaka 🙂

⦁ Gotujemy w lekko osolonej wodzie od 8 do 10 min w zależności od wielkości.

⦁ Podawać polane skraweczkami z zakwaszaną czerwoną kapustą