Znamy już program miejskich obchodów Święta Niepodległości.
Wydarzenia towarzyszące ruszą już w piątek poprzedzający święto. 8 listopada będzie to IV edycja happeningu „Patriotyczny ogród”, którą na skwerze przy ławeczce Stefana Żeromskiego zorganizuje Miejska Biblioteka Publiczna. NA sobotę, 9 listopada zaplanowano 2 imprezy: o 10.00 – turniej szachowy w Klubie Studenckim „PeHa” (ul. 3 Maja 49), a o 18.00 – 65. Siedleckie Zaduszki Jazzowe (sala „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63). Z kolei 10 i 12 listopada siedlczan czeka kolejna edycja „Dni Niepodległej” w Muzeum Regionalnym.
Najbogatszy jest siedlecki program uroczystości, które odbędą się 11 listopada. Otworzy je o 10.00 msza w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele pw. św. Józefa. Uroczystą oprawę nabożeństwa zapewni Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Justyny Kowyni. O 11.15 nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie o 11.45 rozpoczną się uroczystości centralne: odśpiewanie hymnu, wystąpienie dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, wystąpienie prezydenta Siedlec, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci. Zaplanowano też posiłek turystyczny dla mieszkańców Siedlec.
O 13.00 wystartują biegi z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości – start i meta: Skwer Niepodległości. 16.00 to Wielka MotoParada Niepodległości na ul. Pułaskiego i przyległych. Przewidziano: koncert zespołu rockowego, odśpiewanie Hymnu, pokaz laserów przemówienie prezydenta. Motoparada z flagami ruszy o 18.00. O 18.30 uczestników czaka koncert, a o 19.30 – pokaz laserów.
Między 17.00 a 21.00 w barwach narodowych mają rozbłysnąć: Pałac Ogińskich, kościół pw. św. Stanisława, Urząd Miasta Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki, Sala Widowiskowa „Podlasie” i Sala Biała Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.
O 17.00 w ostatnim z tych miejsc rozpocznie się koncert Studia Piosenki Singers i Zespołu Wokalnego „Sweet Angels”, zatytułowany „O wolności śpiewamy”. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Każde święto w X dniu, jest w X dniu, nie wcześniej i nie później. Co mają jakieś “Zaduszki Jazzowe” czy turniej szachowy 2 dni wcześniej do 11 listopada?
Czy ktoś Wigilię obchodzi 21 grudnia, albo Nowy Rok 3 stycznia?
czy tej w której nieruchomości, przemysł, handel… są w obcych rękach? a może tej narzucanej rozkazami ze strony niemieckiej, amerykańskiej, żydowskiej ?
jaka mamy “niepodległość” świętować?
taką, w której nie ma łapanek na ulicach i obozów koncentracyjnych?
za to są niemieckie markety, w których Polacy pracują sprzedając polskie towary, a zyski są wyprowadzane do niemieckiego pana