Zgodnie z decyzją bpa ordynariusza siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego, w niedzielę 31 sierpnia, w kościołach diecezji siedleckiej po każdej mszy św. będą zbierane do puszek fundusze na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Gruzji. Zebrana kwota kwota zostanie przekazana do Caritas Polska. To odpowiedź na wystosowany niedawno apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o zorganizowanie w diecezjach takiej zbiórki.
"Chciałbym zachęcić do pomocy humanitarnej mieszkańcom Gruzji (…) Ta pomoc jest potrzebna jak najwcześniej, ponieważ są tam ludzie pozbawieni podstawowych środków do życia. Wobec tego poleciłem ks. kan. Krzysztofowi Haponowi, dyrektorowi naszej diecezjalnej Caritas, by już teraz antycypując, przekazał 10 tys. złotych, by ta pomoc była tam jak najwcześniej dostępna". (…) "Myślę, że niesienie takiej pomocy będzie z naszej strony znakiem naszego udziału w tym wszystkim, czym jest dobre kształtowanie społeczności międzyludzkich, właściwych relacji, a tym ludziom też pomoże stawać na nogi i podejmować właściwe, odpowiednie decyzje, takie by dochodzić do właściwych relacji społecznych i politycznych. (…) Konflikt w Gruzji zaistniał z racji politycznych, my nie oceniamy tego" – powiedział Katolickiemu Radiu Podlasie biskup siedlecki ks. Zbigniew Kiernikowski. (opr. Ana za serwisem internetowym Diecezji Siedleckiej)
Również Polska Akcja Humanitarna prowadzi zbiórkę pieniędzy na pomoc dla cywilnych ofiar konfliktu w Gruzji. Zasadą PAH-u, obowiązującą od samego początku działania fundacji, jest udzielanie pomocy bez względu na: narodowość, rasę, religię czy stronę konfliktu. W czwartek 21 sierpnia do Gruzji polecą przedstawiciele PAH-u – m.in. prezes Janina Ochojska. Podczas dwutygodniowego pobytu na Kaukazie będą zbierać informacje na temat dalszej niezbędnej pomocy. W celu jej udzielenia PAH kontaktuje się również z Parlamentem Osetii Północnej.
Zebrane pieniądze chce przeznaczyć na pomoc dla uchodźców i długofalowe wsparcie lokalnej ludności w powrocie do normalnego życia po zakończeniu konfliktu.
Obecnie większość zagranicznej pomocy trafia do Tbilisi, tymczasem na zachodzie kraju brakuje m. in.: żywności – zwłaszcza dla dzieci, materacy, śpiworów, kocy, namiotów, apteczek oraz sprzętu medycznego. Planujemy zakup niezbędnych rzeczy na miejscu, co obniży koszty pomocy i czas potrzebny na jej dostarczenie.
Prosimy o wpłaty na numer konta: 04 1060 0076 0000 3310 0016 0600 z dopiskiem "Gruzja".
Do apelu o pomoc humanitarną przyłącza się Związek Polonii Medycznej w Gruzji im. Św. Grigoła Peradze, zrzeszający około 50 lekarzy i pielęgniarek polskiego pochodzenia. Osoby te od początku działań zbrojnych niosą pomoc rannym i poszkodowanym. W tej chwili, pomimo zagrożenia życia, udzielają pomocy ludziom w ogarniętym chaosem mieście Gori.
Sytuacja humanitarna na obszarach dotkniętych działaniami wojennymi w Gruzji jest tragiczna. W wyniku działań wojennych już około 100 tys. ludzi było zmuszonych opuścić swoje domy. Wśród uchodźców jest wielu rannych, brakuje prądu, wody i żywności.
Według najświeższych informacji (rozmowa z godziny 17:54 18 sierpnia) od Związku Polonii Medycznej w Gruzji i Caritas Gruzja najbardziej potrzebne są:
(Nowo dodane/zmienione)
- aparaty z paskami dla chorych na cukrzyce
- insulina i tabletki cukrzycowe
- leki nasercowe
- leki na nadciśnienie
- leki uspokajające
- leki nasenne np. Melatonina
- leki na rozstrój żołądka, zaparcia, biegunkę
- środki do dezynfekcji rąk i innych części ciała (dla lekarzy i pacjentów)
- środki higieniczne (zagrożenie cholerą)
- dwukomorowe namioty medyczne z wyposażeniem
- polowe łóżka ambulatoryjne (brakuje łóżek – pacjenci muszą być badani na drzwiach wyjętych z futryn i ustawionych na cegłach)
- prześcieradła w dużej ilości (konieczność zachowania higieny w szpitalach)
- ręczniki
Pozostają pilne:
- środki do leczenia oparzeń, np. plastry i pianki na oparzenia (bardzo wielu ludzi ma ciężkie poparzenia)
- respiratory stacjonarne
- przenośne toalety
- środki higieny szczególnie dla dzieci (pieluszki itp.)
- kuchnie polowe
- żywność z długim terminem ważności, łatwa w transporcie (konserwy itp.)
- żywność dla małych dzieci (mleko w proszku, kaszki itp.)
– respiratory stacjonarne
Potrzebne są nadal:
- leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe
- kompletne apteczki pierwszej pomocy
- narzędzia i materiały chirurgiczne
- przenośny aparat USG
- namioty polowe
- łóżka przenośne i materace
- śpiwory oraz komplety pościeli (koc, poduszka, prześcieradło)
- ubrania dla dzieci (w dobrym stanie i wyprane)
Na chwilę obecną zapotrzebowanie zostało zaspokojone:
- środki opatrunkowe
Zebrane dary trafią do mieszkańców i uchodźców z miasta Gori. Środki medyczne będą wykorzystywane przez lekarzy i pielęgniarki ze Związku Polonii Medycznej w Gruzji do niesienia pomocy ofiarom wojny.
Zbiórkę darów prowadzimy w siedzibie Fundacji “Ocalenie”
00-364 Warszawa, ul. Ordynacka 9 lok. 21 (II piętro)
W godzinach: 8:00 – 19:00 (poniedziałek-piątek)
Dane do kontaktu w sprawie zbiórki darów i planowanej pomocy:
tel. +48 22 828 50 54
gsm.: +48 788 797 413
e-mail: gruzja@ocalenie.org.pl
http://www.ocalenie.org.pl
Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym mogą dokonywać wpłat na konto:
Fundacja “Ocalenie”
PKO S. A. I Oddz./Warszawa 77 1240 1037 1111 0000 0694 0520
Tytuł przelewu: Dla Gruzji
W ślad za Apelem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (8 milionów Franków Szwajcarskich), Polski Czerwony Krzyż zwraca się z prośbą do społeczeństwa polskiego o pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Gruzji. Rosyjski Czerwony Krzyż oraz Gruziński Czerwony Krzyż uruchomiły magazyny interwencyjne, z których są wydawane najpotrzebniejsze artykuły. Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dotarczyli 15 ton medykamentów, stację do uzdatniania wody. Poszkodowani mogą uzyskać pomoc w dwóch szpitalach polowych Czerwonego Krzyża.
Wpłaty finansowe prosimy kierować na konto:
numer konta : 75 1160 2202 0000 0001 1608 5562
z dopiskiem " KAUKAZ "
Bezpośrednich wpłat dokonywać można także we wszystkich placówkach Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie całego kraju. Również można przekazywać dary rzeczowe w postaci apteczek pierwszej pomocy, bandaży, chust trójkątnych, gazy jałowej.
Zwracamy się z apelem do firm o przekazanie żywności o długim terminie ważności, środków medycznych, koców oraz namiotów, które przetransportujemy do terenu objętego konfliktem.
Akcje pomocowe prowadzą również:
Związek Harcerstwa Polskiego www.zhp.pl
Stowarzyszenie Wspólnota Polska: www.wspolnota-polska.org.pl
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”: www.pol.org.pl
Gruzja pierwsza zaatakowała Rosyjskie wojska.
Nie dam ani grosza na darmozjadów. Gruzja nie musiała prowokować wojny. W Polsce jest wiele niedożywionych dzeci. Wy dokarmiajcie Gruzińskie
Agresor
Popieram. Dlaczego w mediach cisza nt. kto pierwszy zakłócił ciszę olimpijską?